Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борис Контохов празнува рожден ден два пъти в годината

Борис Контохов
Снимка: Държавен архив в Габрово
Ще ви срещнем с един кореняк габровец, чиято фамилия е известна и тачена в града. Той е на 92 и въпреки годините си притежава завидна жизненост и свежа памет. С Борис Контохов в рубриката „Горещи сърца“ разговаря кореспондентката ни Велина Махлебашиева.

"Срещам се с Борис Контохов по време на престоя му в Габрово, където той остава за по няколко седмици в годината, защото макар да е живял повече в Германия отколкото в България, родното го тегли и връща вкъщи. 92-годишният ми събеседник е роден в Царство България в семейството на търговец. Поколения габровци помнят магазина на Пенчо Контохов за колониални стоки на „Радецка“ – главната, днес пешеходна улица на Габрово. Дядото на Контохов е бил опълченец, бранител на връх Свети Никола. Борис е в прогимназията когато идва 9 септември 1944-а година. Животът на семейството се променя, магазинът на баща му е одържавен, а момчето, което за комунистическата власт е буржоа, кандидатства в Софийската политехника, но въпреки отличната оценка не му позволяват да следва. Според тогавашния началник на отдел „Кадри“ в Общината трябвало да поработи няколко години в производството „за да се разбере живота на работническата класа, тогава да се следва“. Две години след това обаче Борис е приет в Софийския университет, където завършва „Математика“. След дипломирането си работи като учител в Механотехникума в Габрово, а след това става първият редовен асистент по висша математика в тогавашния машинно-електротехнически институт в града, днес Технически университет. Междувременно се жени за полякиня от немски произход и стават родители на момче, а преди близо 50 години се изселват в Дармщадт, Германия.

Обича общуването, говори много, както сам признава, но има какво да разкаже, а в областта на вокалното изкуство притежава енциклопедични познания.

В Германия Борис Контохов работи в сферата на програмирането и анализа на процеси и системи, като участва в разработването на приложен софтуер за бизнеса. Не спира да се интересува от музика и да чете музикална литература, като най-вече се изкушава от оперното изкуство. След пенсионирането се посвещава на хобито си и започва да събира информация за български оперни певци, диригенти и композитори, чийто изяви са отразени в немскоезични издания. Като вдъхновен ценител и редовен посетител в европейските концертни зали провежда собствени проучвания и създава богат архив. През различни канали се наслаждава на оперни изяви в целия свят.  Започва да публикува своите „оперни истории“ в социалните мрежи, а преди пет години създава и свой оперен блог operastars.de, в който могат да бъдат намерени 650 статии, написани на български език, и повечето артисти, за които е писал, са българи.

Контохов споделя и богатите си впечатления от световната оперна сцена. По думите му, намаляването на интереса към оперното изкуство е валидно за целия свят.

Интересно ми беше също да науча, че празнува рождението си два пъти в годината. Така решил, откакто станал на деветдесет, – да отбелязва датата на рождения си ден и още веднъж, когато навършва - и половина".

Репортаж на Велина Махлебашиева чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Художникът Стойко Гъгъмов увековечава известни личности на морски скали и училищни фасади

Художникът Стойко Гъгъмов оставя ярка следа след себе си с портретите на известни личности, които рисува на морските скали, на фасадите на обществени сгради и училища. Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани Нарича изкуството си "скално - концептуално", което му е на сърце. "Аз го открих когато бях в Тенерифе. Там също..

обновено на 01.09.24 в 06:38

Митко Александров вдъхновява хората, с които се среща

Митко Александров е вдъхновение за всеки, който се срещне с него. Придвижва се с помощта на инвалидна количка, но това не му пречи да работи и да пътува. Митко знае шест езика и помага на всички с каквото може. Занимава се с фотография, има няколко изложби. От 20 години е програмист. Обиколил е една четвърт от света. Любимото му място е 6 А..

публикувано на 30.08.24 в 12:10

Кристиян Стефанов е един от най-добрите членове на клуб "Дебати" в Плевен

Кристиян Стефанов е студент в СУ „Св. Климент Охридски“. През годините е един от най-добрите членове на плевенския клуб „Дебати“ към Центъра за работа с деца.   Тази година е главен съдия на Националното състезание  "Pleven Open 2024", което се провежда на 24 и 25 август в Плевен.  „Дебатите са вид състезателен спорт, което е..

публикувано на 25.08.24 в 07:52
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Мама винаги казваше, че най-голямото й богатство са хората

" Цялата ми фамилия сме македонци , аз бях дете и помня как се стигна до написването на книгата тогава , бях ва 9 години, трябваше да намерим лентов магнетофон, за да се запише гласа на Дилбер Илия - прототипът на главния герой - четникът Дилбер Танас, разказа в "Графити по възудха" Елица Бъчварова, която от години живее в Аржентина, със спомени за..

публикувано на 18.08.24 в 17:13

Усмивката на д-р Галина Цветкова успокоява и вдъхва надежда

Д-р Галина Цветкова е известен лекар в Плевен. Нейната топла усмивка винаги успокоява и вдъхва надежда. Но освен медицината, д-р Цветкова е посветена и на едно национално значимо събитие - ежегодния поход „По стъпките на Апостола“ , чиито ръководител стана след основателя Васил Копчев. Самият той казва, че оставя делото в сигурни..

публикувано на 18.08.24 в 06:40

Кой е Банкси - неуловимият и анонимен уличен творец?

В рамките на 9 дни световноизвестният уличен художник  Банкси  разкри 9 свои нови творби в британската столица – всички те със животинска тематика.  Обичайно изкуството на Банкси се приема като някаква форма на забавление от гражданите, а мнозина виждат в него и опит за привличане на вниманието върху различни проблеми, което прави творбите му..

публикувано на 17.08.24 в 22:45

Милостив по документи и на дела. Историята на Клемон Боло-Суков

Досега 50-ото Народно събрание не свърши много, но пък се самоизпрати във ваканция шумно. Сред доведените докрай промени са скоростните в Закона за предучилищното и училищното образование , с които депутатите забраниха "пропаганда, популяризиране или подстрекаване по какъвто и да е начин, пряко или косвено, на идеи и възгледи, свързани с..

публикувано на 16.08.24 в 19:29