Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

16 посолства и културни институти се включват в проекта "Поезия в метрото“

| Репортаж
Поезия в метрото
Снимка: Светослава Кузманова

16 посолства и чуждестранни културни институти се включват в проекта "Поезия в метрото“. Инициативата стартира официално утре, но във вагоните на софийското метро и метростанциите вече могат да се четат стихове на европейски автори.  

"Щастливи сме, че успяваме за поредна година да обединим усилията както на Полския институт, така и на все повече наши партньори от културни институти и посолства.

Тази година има участници от 16 държави. Темата е екологична. Виждаме, че природата става все по-сурова към нас и си даваме сметка, че имаме вина за тези промени в климата. Затова решихме да обърнем вниманието на всички", обясни пред БНР Светла Каранешева от програмния отдел на Полския институт у нас, който е организатор на „Поезия в метрото“.  

Тя благодари за подкрепата към инициативата на БНТ и БНР. 

Осмото издание на проекта „Поезия в метрото“ се открива в Полския институт в София на 22 ноември. В представянето ще участват директорът на Държавния културен институт към министъра на външните работи Снежана Йовева и директорът на Полския институт в София Карол Желински. Участници в събитието се очаква да са още авторът на българското стихотворение – Димитър Кенаров, както и представители на институции и посолства, участващи в тазгодишното издание на „Поезия в метрото“, разказват организаторите. 

В проекта са включени произведения на общо 16 европейски автори. Освен Димитър Кенаров, това са Маргрет Крайдл (Австрия), Гюнтер Кунерт (Германия), Дионисиос Соломос (Гърция), Ингер Кристенсен (Дания), Антонио Гамонеда (Испания), Еудженио Монтале (Италия), Петрос Константину (Кипър), Вислава Шимборска (Полша), Наталия Кореа (Португалия), Лучиан Блага (Румъния), Щефан Стражай (Словакия), Лайош Пап (Унгария), Ингер-Мари Айкио (Финландия), Радка Рубилина (Чехия) и Остап Сливински (Украйна). 

Техните произведения ще бъдат разположени до 22 декември във вагони на столичното метро и в метростанциите „Софийски университет“, „Надежда“, „Княгиня Мария Луиза“, „Лъвов мост“, „НДК“, „Европейски съюз“, „Витоша“, „ИЕЦ/Цариградско шосе“, „Ломско шосе“, „Бели Дунав“, „Хан Кубрат“ и „Джеймс Баучер“. 

Организатори на събитието са Полски институт София и в-к "Литературен вестник", както и EUNIC Cluster Bulgariа. Партньори са Столична община и Държавен културен институт към Министерство на външните работи, а медийни партньори са БНР и БНТ. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30