Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За разлика от "Хизбула", хусите не се притесняват да отворят втори фронт срещу Израел, посочи бившият заместник-министър на външните работи

Милен Керемедчиев: "Хамас" спечели точка в конфликта с Израел

Има реални шансове в следващите седмици "арестуваният" кораб с българи на борда да бъде освободен, смята той

| Интервю
Милен Керемедчиев
Снимка: Иван Русланов

Примирието между Израел и "Хамас" работи изцяло в полза на "Хамас" – те постигнаха своите цели: събудиха целия Арабски свят и настроиха част от световната общност в подкрепа на Палестина и палестинските искания.

Това мнение изрази пред БНР Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на външните работи и на икономиката. По думите му "Хамас" спечели една точка в своя конфликт с Израел", от друга страна Израел успява да договори освобождаването на немалък брой заложници.

Примирието е временна глътка въздух. Израел няма да се съгласи на по-дълго примирие, тъй като това ще означава прегрупиране на силите на "Хамас", подчерта той.

"Операцията ще продължи."

За разлика от "Хизбула", които в Ливан – на север от Израел, по-скоро се въздържат да отворят втори фронт срещу Израел, хусите не се притесняват да отворят такъв фронт на юг, заяви Керемедчиев.

"Това съвпада и с нападението на проирански милиции в Ирак срещу американски бази. Иран, през хусите и своите прокси армии в Ирак цели да въвлече по-активно САЩ във военните действия, което допълнително ще отвори напрежението между арабските страни, САЩ и Израел."

Запитан как ще се отрази икономически евентуално разширяване на конфликта, Милен Керемедчиев изтъкна, че подобни сътресения ще доведат до повишаване на цените на петрола – "нещо, което Иран определено иска, защото е един от основните износители на петрол и за Китай, цели повишаване на приходите си за хазната".

При "арестувания" кораб не може да говорим за пряка заплаха за живота на екипажа. Той стои в пристанище на Йемен, екипажът е на кораба и тези от него, които не са с еврейски произход, ще бъдат третирани като "гости", както бе споменато от хусите, посочи Керемедчиев. Той оценява вероятността за освобождаването на екипажа като голяма.

"Има реални шансове в следващите седмици да бъде постигнато споразумение и той да бъде освободен."

Керемедчиев смята, че България трябва да стартира и европейски усилия за преговори с хусите, които обаче "всъщност са много трудни, защото те са откъснати от външния свят". Основният посредник следва да бъде Иран, допълни той.

"Не са много ходовете. Комуникацията е изключително затруднена. Почти всички държави и институции изтеглиха своите представители от Йемен поради тежката война, която се води там."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27
Местността „Карандила“ в природен парк „Сините камъни“

Гергина Даскалова: С икономически интереси в "Сините камъни" ощетяваме Европа и света

"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..

публикувано на 29.01.25 в 10:28

Настъпва Лунната Нова година

Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година.  Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..

публикувано на 29.01.25 в 05:34

Все по-недостъпната Витоша – какво да се прави?

Кметът на София трябва да убеди правителството част от бюджета на НЗОК да се отдели за укрепване на здравето на живеещите в София, като няколкостотин милиона се инвестират в спортни съоръжения, най-вече в планините около София , които са "белият дроб" на столицата. Тази препоръка отправя в ефира на БНР Димитър Димитров, който е бил..

публикувано на 28.01.25 в 11:49