Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Спас Ташев: Не е възможно в България и Албания да живеят българи, а по средата - не

Скопие се опита да организира преброителен туризъм, каза историкът

| Интервю
доц. Спас Ташев
Снимка: БГНЕС

Какво е значението на приключилото преброяване на населението в Албания за българското национално малцинство там?

"За нас е важно, че в Албания има лица, които се самоопределят като българи. Точната бройка в момента не е известна. От гледна точка на геополитиката на Балканите, когато една съседна на нас държава твърди, че на нейна територия няма българи, а на запад от нея има българи, очевидно Скопие греши в тези си твърдения. Не е възможно в България да живеят българи, в Албания да живеят българи, а по средата да няма нищо."

Това заяви пред БНР историкът доц. Спас Ташев от БАН, автор на книгата "Българите в Албания", след първото преброяване, което прави албанската държава, след като през 2017 г. официално призна българите за национално малцинство.

След обявения край на преброяването, веднага, на следващия ден в Скопие се появи информация – в Албания няма българи, допълни Ташев. По думите му, Скопие се опитва да отнеме правото на българите в Албания да декларират българската си етническа принадлежност.

Първите предварителни данни от преброяването са дошли през РСМ. Тъй като преброяването в Албания е било удължено, през това време представители в преброителните комисии на Скопие са подали към властите в Северна Македония информация, че около 20% от населението се е самоопределило като българско. При 20% по албанските закони би следвало населението да има право на триезични документи, те да бъдат издавани и на книжовен български език, както и да има надписи на обществени места на книжовен български език, изтъкна доц. Спас Ташев.

За да не се допусне това, Скопие се опита да организира преброителен туризъм по време на удължения срок на преброяването, посочи Спас Ташев. Той изрази надежда своевременната реакция на българските организации да е възпрепятствала това.

"Дали Скопие ще е успяло, към този момент не е известно."

В Албания има обособени три географски региона със специфични български диалекти – Мала Преспа, Голо бърдо и Кукаща гора, уточни историкът.

Като се позова на свои контакти в тези региони, Ташев каза, че и в Голо бърдо, и в Кукаща гора процентът на деклариралите, че са българи, е в пъти по-голям от този в Мала Преспа, а това за България е успех и се отварят много възможности за задълбочаване на контактите ни с нашите сънародници в Албания.  

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ходещо" оръжие на бъдещето

Дронове в небето, а вече и роботизирани кучета на земята за военни употреби има. Те охраняват стартовата космическа площадка на НАСА. Американската армия вече има тестови модели. Дори Китай ги разработва. В България също има млади умове, които се занимават с това как тези военни средства да стане по-сигурна, без това да нарани човека ...

публикувано на 20.05.24 в 18:26
Проф. Веселина Вълканова, декан на Факултета по журналистика и масова комуникация

Проф. Веселина Вълканова: Журналистите трябва да са на фронтовата линия при обществото, а не при политиците

Журналистите трябва да са на фронтовата линия и при обществото, а не при политиците. Това каза пред БНР проф. Веселина Вълканова, декан на  Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК), която  "Журналистиката би трябвало всеки ден да поставя към политиците най-високите изисквания и да им напомня, че са там, за да осигуряват..

публикувано на 20.05.24 в 15:36

Извънредно се събират ректорите да решат ще има ли протест

Съветът на ректорите ще проведе извънредно заседание в 14.00 часа, на което ще се реши дали държавните университети в цялата страна ще затворят врати следващия понеделник заради неактуализирани възнаграждения от 2023 г. Ректорите ще обсъдят и взетите решенията след срещата с финансовия министър Людмила Петкова, на която бяха обещани до края на..

публикувано на 17.05.24 в 10:51

Над 60% от българите не са участвали в нито една културна дейност през 2023 г.

Повече от 60% от българските граждани не са участвали нито веднъж в нито една културна дейност през 2023 г. Това обяви пред БНР Диана Андреева, директор на Обсерваторията по икономика на културата. Това е една от организациите, които стоят зад индекса "Достъп до култура за 2023 г.", който ще бъде представен днес. "За втора поредна година..

публикувано на 17.05.24 в 10:21

Влиза в сила забраната за реклама на хазарт. Кои са подводните камъни?

Влиза в сила забраната за реклама на хазарт в медиите и на определени обществени места. Измененията в закона целят да ограничат рекламата на хазарт, както и на достъпа до хазартни игри на отделни категории лица. Въвеждат се и нови процедури за изплащане на печалбите. Тези промени са позитивни, но изискват строг контрол . Всяка..

публикувано на 17.05.24 в 09:37

Волфганг Шюсел: Реалистично е до края на годината Австрия да вдигне шенгенското вето

До края на годината е напълно реалистично Австрия да вдигне шенгенското вето, прогнозира в интервю за БНР бившият канцлер на Австрия Волфганг Шюсел.  По негова идея от печат излезе първото специализирано издание за външна политика European Voices с фокус върху бившите социалистически страни.  Австрия няма да бърза с решение за пълноправното..

публикувано на 16.05.24 в 16:48

Учени: България не знае с какви стратегически суровини разполага! Няма дори геоложка служба

Учени настойчиво призовават за приемането на Националната научна програма за критичните и стратегическите суровини . Идеята беше лансирана от БАН и университети миналата година, но няма развитие. Със сигурност в България има от съвременните суровини, необходими за развитието на новите технологии , твърди проф. Ирена Пейчева от Геологическия..

публикувано на 16.05.24 в 12:06