Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще остане ли град Мартен, Русенско без поща?

Снимката е илюстративна
Снимка: Радио ВИДИН

Има опасност пощенският клон в град Мартен, Русенско, да бъде закрит. Тази вероятност се оказва, че тревожи повече от 250 възрастни хора от градчето, които всеки месец на седмо число се нареждат на опашка за пенсиите си. Какъв е проблемът и какви са сигналите за тревога, обясни за "Закуска на тревата" кметът Димо Тонев.

"Сигналите започнаха, когато се обяви търгът за помещение за отдаване под наем на част от общинска собственост, където се намира сградата на кметство Мартен за досегашната поща, където се намира, в началото на годината. 

На насрочения търг отидох в пощата, за да им кажа, че не са си подали документите за търг, че ще изпуснат срока, казаха ми, че не е моя работа, после се разбра, че никой не се яви на първата дата за търга, включително и пощата. Където аз съм дал становище за отдаване пон наем на това помещение...

Така стана и с насрочената втора, те пак не подадоха, само едно друго лице си е подала последния ден документите и тя го печели. И тогава започнаха мъките до ден днешен..., поясни за БНР кметът.

Конфликтът в тази ситуация произтича от факта, че "Български пощи" не са равнопоставен играч в една съвсем пазарна ситуация. Мартен има авторитета на престижно място за живот и цените на имотите са в горните граници за района. От другата страна е държавно дружество, чиято социална функция е поставена на първо място. Решение все пак има, каза за "Хоризонт" регионалната ръководителка на пощенци Райна Антонова.

"Помещение има, намерено е, вървят преговори, ще се нанасем в новото помещение. Искахме малко повече съдействие от кмета, което не получихме

Да, новото помещение е на втория етаж е, по неудобно е, но не е изключение, да за възрастните хора ще по-неудобно, каза тя.

В Мартен живеят около 6000 души и пощата не е единствената им връзка със света, но пощата си остава един от ясните знаци, че наоколо има живот. Надеждата на всички ни е модернизацията в "Български пощи" да се случи и да предлага както пенсии на ръка, така и най-съвременни технологични решения.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06

Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне храмовия си празник с реставрирани икони

Най-голямата  ямболска  църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец,  храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години,  роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..

публикувано на 10.11.24 в 06:36

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване", разказа в предаването "Нощен хоризонт" фотографът  Валери Бобенков , който обича да пътува.  Това лято през..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51