"На първо време основна грижа ще бъде обезпечаването на ежедневните дейности и административните процеси. Университетът е сложна структура. Трябва да дадем спокойствие на колегите, че всичко продължава в нормален ритъм", обясни той пред БНР.
Проф. Вълчев се обяви за нов начин на финансиране на висшето образование.
"То трябва да съхрани целия потенциал, създаван през годините. Изследователската работа също изисква сериозен финасов ресурс. Има редица въпроси, които трябва да бъдат обсъдени.
Философията парите следват студента вече не работи достатъчно добре в сферата на висшето образование. Трябва да бъдат намерени адекватни механизми".
Не искам да бъдем разбрани грешно - че единствено заплатите ни вълнуват, но те също са изключително важен елемент, посочи ректорът.
"Колегите се чувстват недооценени".
Сложен е и проблемът с издръжката на ежедневния учебен процес и на изследователската дейност, отбеляза той.
"Проектното финансиране почти замени нормалното през последните години. То е прекрасен механизъм, но трябва да се фокусира върху по-сериозни капиталовложения за апаратура и софтуерни продукти".
Студентските такси са последното нещо, което мислим да увеличаваме, увери обаче проф. Вълчев.
"Стипендиите на младите хора също са много ниски. Това кара много от тях да започват работа".
От години нямаме нормални капиталови разход, подчерта той.
"Разполагаме с много остарял сграден фонд".
Студентите ни получават изключително добро образование, но не сме си заровили главата в пясъка и знаем, че трябва да пордължаваме в тази посока, заяви ректорът.
"Предстоят съвместни програми с европейски партньори, които ще ни синхронизират с образователните процеси в световен мащаб".
Проф. Вълчев коментира необходимите стъпки, които трябва да се предприемат, за да стане лидер Софийският университет не само на национално ниво, а и в световен мащаб.
"Когато образованието се обявява за национален приоритет, трябва да има адекватно държавно финансиране. Ще положим усилия и за създаване на съвместни програми с бизнеса. Ще разчитаме също на дарителство. Без последователно и адекватно финансиране няма как да очакваме изключилно бърз скок в световните класации.
Интересът към обучение в България идва основно от страните извън европейското образователно пространство, като изключим висшите медецински училища. Ще обновим тези програми в следващите години, но имаме проблем с визовите режими и административните процедури"
Предприемаме стъпки, за намалим броя на отпадащите студенти, разказа още ректорът в предаването "12+3".
Младите хора все по-трудно избират пътя на докторанта, посочи той.
"В много европейски страни се увеличава срокът на редовната докторантура. Трябва да бъдем гъвкави. Стипендиите са ниски. Ще търсим най-добрите решения с официалните институции".
Цялото интервю на Снежана Иванова с проф. Георги Вълчев може да чуете в звуковия файл.
ГЕРБ-СДС призовават председателя на Народното събрание да отклони предложението на президента за референдум за еврото като недопустимо и да го върне на неговия подател. Това се посочва в позиция на ГЕРБ-СДС, представена от Рая Назарян и излъчена във Фейсбук страницата на партията. Президентът внася в НС искане за референдум ЗА или ПРОТИВ приемане..
Държавният глава Румен Радев подписа указ за освобождаването на Крум Зарков като негов секретар по правни въпроси, който е депозирал молба по-рано днес да бъде освободен от този пост. Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава. В понеделник ще подам молба да бъда освободен от длъжността секретар на президента по правните въпроси, написа в..
Утре - 13 май, УНСС отбелязва 50 години от създаването на факултет "Международна икономика и политика". Голяма част от външните министри на България са възпитаници на факултета , а също и някои от премиерите на страната ни, евродепутати и посланици също са преминали през висшето учебно заведение, разказа пред БНР доц. Светла Бонева...
Папа Лъв XIV се срещна с представителите на медиите в аулата "Папа Павел VI" за обществени аудиенции към Ватикана. Над 5000 журналисти от цял свят, по-голямата част от които бяха акредитирани за Конклава, посрещнаха папа Лъв XIV с възторжени аплодисменти. В словото, отправено към тях, той подчерта: "Трябва да кажем "не" на войната на думите и на..
Много скоро ще се види колко несъстоятелни са всички приказки срещу еврото . Това заяви пред БНР Любомир Дацов, член на Фискалния резерв, бивш заместник-министър на финансите. "От 1-ви януари 2026 г. ние вече ще се окажем с евро като национална валута, надявам се. И ще се види, че всички лъжи и страхове, които бяха разпространявали в публичното..
За пети ден жителите на разрушената махала в столичния квартал "Захарна фабрика" затвориха движението по булевард "Сливница". Те настояват да бъдат настанени в общински жилища или да им бъде осигурен общински терен, за да изградят отново домовете си, срещу заплащане на наем. Два протеста в столичния квартал "Захарна фабрика" Политически..
Русия няма да се съгласи на мир, който оставя Украйна суверенна, независима и способна да се защитава срещу бъдеща руска агресия. Това заяви пред БНР военният експерт Ивайло Иванов, след като р уският президент Владимир Путин предложи преки преговори за мир с Украйна на 15 май в Истанбул. Путин предлага преговорите с Украйна да се възобновят..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..
Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от..