Какво се случва с проекта за изграждане на Национална детска болница – въпросът стана актуален през изминалите дни, след като неправителствена организация предложи партньорство на държавата чрез набиране на дарения, а от Обществения съвет, който наблюдава проекта, обявиха, че големият проблем не са парите, а управлението.
Припомняме, че преди година служебното правителство на Гълъб Донев избра терен в столичния квартал Горна баня, където да бъде построена бъдещата детска болница. Върху него все още има строежи, подлежащи на събаряне, за да се подготви мястото за новата сграда. Липсва и информация за анализа на нуждите за целите на националния проект.
Не само да подкрепят, а да участват в проекта за създаване на Национална детска болница, така че той да се случи – с този аргумент учредителите на фондация „Даная“ предложиха на премиера Денков публично-частно партньорство за бъдещата болница. Бившият депутат Кремена Кунева, която е част от фондацията, обясни идеята.
"Организираме фонд, в който ще може обществото да се включи със средства, така че да допълним възможностите за модерно технологично изпълнение на процеса по изграждането на болницата, съборазно с най-добрите стандарти"
Според Кунева чакането да се случи този проект вече е изчерпано.
"Инвестиционната компания, в която преди 3 три години бяха наляти 100 милиона, не свърши почти нищо, освен възлагането на анализа, който все още не е готов. Ние отново се въртим в омагьосан кръг".
От фондация „Даная“ не отричат, че изграждането на Национална детска болница е ангажимент на държавата. В същото време виждат неспособност да го направи.
Голям проблем е неяснотата кой в здравното министерство отговаря за този проект, смята от своя страна Мария Брестничка от Националната мрежа за децата и гражданската инициатива „За истинска детска болница“. Във вторник двете организации излязоха с позиция, в която поискаха правителството да отговори нужен ли е дарителски ресурс за изграждането на бъдещата болница. До ден днешен никой не е виждал разписани стъпки какво ще се случи до откриването на функционираща детска болница, обясни Брестничка, която е член на обществения съвет, наблюдаващ процеса.
"Огромният проблем е как ще бъдат похарчени тези пари и какво ще получим като резултат от инвестицията в здравето на нашите деца. Много ни притеснява ,че този процес е периодично рестратиран, защото периодично се появяват нови идеи и инициативи. Няма обаче управление, което да ни дава достатъчно основание и гаранции, че бъде доведен до край по качествен начин. Националната детска болница не е сграда".
Въпроси, които остават без отговори:
"Какви ще бъдат резултатите от геодезичните и хидрогеодезичните проучвания на терена? По какъв начин ще бъдат свързани сега работещите клиники с новата националана детска болница? Кои от тях ще станат част от нея? Къде са пеадиатрите и медицинските сестри, които ще работят в нея? Те изискват цялостен подход и ясен план".
Има ли ясен план и защо проектът за детската болница се бави – такива отговори не са дадени от премиера Денков по време на срещата с представители на фондация „Даная“. Кремена Кунева смята за притеснителна стойността на спечелената обществена поръчка за събаряне на сградите върху терена в Горна баня, избран за строителство - 4 милиона лева за разрушаване на два недовършени строежа, разчистване и рекултивиране на терена.
"Това е доста висока стойност за такъв тип дейности".
За изграждането и заработването на Национална детска болница през юли 2020-та година е създадена държавната Здравна инвестиционна компания за детска болница. Капиталът й е в размер на 100 милиона лева. Според информация на сайта на компанията към момента тя разполага със Съвет на директорите, съставен от трима души. От септември тази година изпълнителен директор е Николай Борисов. В структурата са предвидени няколко звена, включително връзки с обществеността и протокол. Кремена Кунева изрази своите опасения.
"Ако държавата продължава да изразходва тези средства срещу действия без конкретен план, може би наистина няма да отидат за детска болница. Колкото по-бързо този процес започне да се превръща в ефективен, толково по-голяма гаранция ще имаме, че тези средства ще отидат по предназначение".
От фондацията не са представяли предложението си за партньорство на здравния министър. А от гражданската инициатива "За истинска детска болница" не са против дарителски фонд, но смятат, че не може да се събират дарения за нещо, без да е ясно какво ще бъде то. И очакват реакция от правителството.
"Надяваме се, че в кратък срок ще имаме официална позиция от Министерски съвет и от Министерството на здравеопазването по отношение на този план за управление на процеса".
От здравното министерство не отговориха на въпросите на Хоризонт какво се случва с изпълнението на проекта, кога ще бъде готов анализа на нуждите и в какъв срок ще започне разчистването на терена, където ще бъде построена детската болница. За неправителствените организации остава да се надяват.
"За нас най-важното е да има детска болница до 5 години".
Проблемът с локалите трябва да бъде решен по някакъв начин, но той няма да бъде решен, яко няма сериозен обществен натиск. Това заяви пред БНР Милен Димов, родител, който заедно със съпругата си повдигнаха темата за бандите, локалите, които нападат и тормозят други деца. "Явно това е една огромна спяща клетка, заровен проблем, който по..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у нас е висока, а в същото време държавата няма програма за откриването на тези хора и намаляването на риска да се роди дете с тежката форма на болестта. Проблемът и възможните решения бяха обсъдени от..
Увеличаването на осигурителната вноска и пенсионната възраст няма да решат проблемите на пенсионната система , смятат експерти и работодатели. Решенията, които предлага държавата, могат само временно да попълнят известен дефицит в бюджета на Националния осигурителен институт за сметка на повишаване на риска от разрастване на сивия сектор и..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови практически няма изградени в последните години. В система, която има нужда от диверсификация, като инвестираш само в едно нещо, което е неконтролируемо, очевидно ще имаш проблеми . Този коментар направи..
През 2024 г. най-чести кибератаки са свързани с блокиране на информационни системи на фирми или кражба на данни. Това посочва докладът за дейността на ДАНС. Докладът на Военното ни разузнаване също предупреждава за кибератаки. Под атака остават информационни системи на държавни институции и общински администрации; дружества, ангажирани с производство,..
"Да, България" – една от партиите в коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България", избира нов лидер на мястото на подалия оставка преди 9 месеца Христо Иванов. Кандидатите за поста са шестима. От предварителните им заявки стана ясно, че има консенсус партията да бъде ръководена от двама съпредседатели. За да се случи това, делегатите..
В края на Светлата седмица, в която се питахме къде са светлината и просветлението, толкова ли е голяма търпимостта в държавата и толкова голямо ли е човешкото безрасъдство. Седмицата ни донесе поредна печална статистика за жертвите на пътя. Липсата на отговорност убива хора всеки ден, а близки на загинали на пътя се изправиха пред..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Може би търгуваме с Техеран , изказа мнението си пред БНР Григор Здравков от Легия "Антимафия" във връзка с казуса с Мирослав Беляшки . Съдът..