Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В стария турски конак, дело на майстор Колю Фичето е изработен първият национален документ, известен като Търновската конституция

Емблематичният музей „Възраждане и Учредително събрание“ с нова визия и блясък

Музей „Възраждане и Учредително събрание“
Снимка: Здравка Маслянкова

Емблематичният за Велико Търново и за България музей „Възраждане и Учредително събрание“ си върна блясъка от времето, когато прочутият майстор Колю Фичето го съгражда за конак, а после в тази сграда е приета Търновската конституция.

За 37 месеца приключи ремонтът и обновяването на сградата. Бяха вложени над 3 милиона и 200 хиляди лева. Предстои възстановяване на музейните експозиции и отварянето на музея за посетители.

Старият турски конак, съграден от Уста Колю Фичето през 1872 година в Търново, е станал свидетел на всички най-важни събития от възраждането на третата българска държава. От 1985 година в него се помещава музей „Възраждане и Учредително събрание“.  

Защо този архитектурен паметник е знаково място не само за Велико Търново, а и за България, разказа за "Рано в неделя" д-р Иван Църов, директор на Регионалния исторически музей във Велико Търново: 

„Като започнем от това, че най-изявеният майстор строител Устабаши Колю Фичето от епохата на българското Възраждане е построил сградата, от това, че най-големият български революционер Васил Иванов Кунчев – Левски, след като е арестуван в Къкрина е доведен тук и тук е разпознат. 

След това в тази сграда са се случили куп събития от историята на нова, възстановена България. Тук заседава Първото учредително и Велико народно събрание, в продължение на около три месеца е изработен първият национален документ, известен като Търновската конституция. На 17 април тук е избран и първият български монарх след Средновековието – княз Александър Първи Батенберг, получи прозвището Български“. 

Сградата на Музей „Възраждане и Учредително събрание“ във Велико Търново беше реконструирана по ОП „Региони в растеж”. Над 2,385 милиона лева са европейските средства, 700 000 лева са  през Фонда на фондовете  и 166 000 лева са собствен принос на Общината. Ремонтът продължи не 30 месеца, както беше планирано, а 37 месеца. През това време се промени и бюджетът на проекта с близо 400 хиляди лева, заради инфлацията и поскъпналите материали и труд. 

Проектът беше труден за изпълнение, коментира заместник-кметът на Велико Търново по ТСУ проф. Георги Камарашев. Музеят вече е с удостоверение за въвеждане в експлоатация, поясни Мариела Цонева, директор на общинската дирекция по европейските проекти, напълно са подменени всички инсталации, въведени са мерки за енергийна ефективност, допълни Динко Кечев, директор на общинската строителна дирекция: 

„Сградата трябваше да запази своя автентичен вид, но паралелно с това трябваше да бъде модернизирана по изискванията и по новите стандарти за енергийна ефективност, за осигуряване на достъп за лица с увреждания и други изисквания на ЕС“, заяви проф. Камарашев. 

„Подменена е дограмата, цели 244 прозореца, всеки един е с различни размери, направен качествено. Обновяване на помещенията вътре и самият покрив са направени изцяло ремонти“, посочи Кечев. 

„Дейностите бяха за подобряване на условията за достъп, за подобряване на качеството на услугите, създаване на предпоставки за допълнителни собствени приходи. Модерна среда в историческа сграда и паметник на културата. Учениците и студентите да могат да провеждат тук занятия и лекции по история в тази забележителна сграда“, допълни Цонева.  

Изключително богат е музейният фонд. Започва поетапното възстановяване на експозициите, за да може след няколко месеца музей „Възраждане и Учредително събрание“ да посреща отново туристи, заяви музейният директор д-р Иван Църов. Един от най-емблематичните експонати е звънецът на първите законотворци, приели Търновската конституция. 

„Най-ценното нещо, звънецът, който е символ на съвременната българска държавност. Имаме екземпляри от Търновската конституция. Тук са представени и революционните борби, които довеждат до възстановяването на българската държава. Тук са представи и редица етнографски предмети, свързани с късното Средновековие и занаятите, които са били упражнявани в Търново през 15-19 век. Имаме втората по големина иконна сбирка в страната. Представени са около 120 икони от нея в експозицията. Има какво да се види и всички са добре дошли“, каза д-р Църов.  

Все още не е ясно дали за тази Коледа или догодина за Великден музеят ще приема отново туристи, всичко зависи колко бързо ще бъдат подредени експозициите, чиито предмети отново трябва да минат през лабораториите. 


Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08
Снежина Любенова и Василка Ненкова - учителки в град Левски

Учителска всеотдайност и обич получават децата в детските градини в град Левски

Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..

публикувано на 04.05.25 в 07:40
Владимир Буров

Владимир Буров е човекът, който променя живота на учениците си

„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи  свои собствени уникати, щастлив, че  е  отворил  за много свои възпитаници  вратите към  този красив свят.  Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..

публикувано на 04.05.25 в 06:43

Бойните другари на редник Преслав Стоянов почетоха паметта му в Силистра

На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..

публикувано на 04.05.25 в 06:28
Златина Русева

Златина Русева: Документалното кино днес е най-силната медия и най-силното културно оръжие

Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...

публикувано на 02.05.25 в 12:49

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52
Галин Томов

Галин Томов и нишките на чудесата

Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица,  която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..

публикувано на 01.05.25 в 12:05