Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Много е удовлетворяващо, когато успеем да помогнем", единодушни са специалистите, които се радват и на малките постижения

"Всеки е ценен и уникален, има бъдеще и надежда" - мисията да помагаш на деца с увреждания

В центрове за дневна грижа в столичния квартал "Надежда" децата срещат топлина и подкрепа, а родителите получават глътка въздух

| Репортаж
Снимка: Дневен център Усмивка

"Тя е много доволна от посещенията си в центъра. Идва с желание, с радост, с нетърпение. Научава нови неща, среща се с деца, забавлява се и се развива. Приеха я много добре, топло отношение, работят с нея. За времето, в което живеем, за нас, родителите, е малка глътка въздух", споделя в предаването "Рано в неделя" Милка Пехливанова, родител на дете, което посещава дневния център за деца с увреждания "Усмивка" в столичния квартал "Надежда".

"Работим с тях ежедневно. Получават различни видове терапия. Работим според възможностите и потребностите на всяко от децата – индивидуално и групово, и се радваме на всеки постигнат резултат, дори на малкия. Нашата задача е да намерим това, което може да направи и да е неговият резултат и постижение", разказва рехабилитаторът Здравко Терзиев. 

"За тях е вероятно приключение и интерес. Всички искат да получат внимание, любов при работата. Имат доверие – децата го илюстрират най-лесно и първично, с усмивка и желание те търсят дори да се гушнат понякога", допълва специалистът, който вярва, че "всеки е ценен и уникален и има бъдеще и надежда".

"Родителите казват, че са доволни самите деца. Предоставяме им всички условия да се чувстват добре при нас. Гледаме да ги занимаваме с нещата, които ги интересуват. Обслужваме, посрещаме, изпращаме, до следващия ден", описва ежедневието в дневния център помощник-възпитателят Дафинка Илиева.

"Работата е отговорна", признава Александър Гацев, също помощник-възпитател.

Мъж помощник-възпитател в екипа е ценен, защото много от децата са невербални, а когато са по-големи, жените невинаги успяват да се погрижат за тях, подчертава Любов Пенева, директор на два дневни центъра, които се намират в сградата.

Любов Пенева

"Когато са невербални и не са в състояние да изразят своите желания, външно изглеждат ядосани и агресивни, което не отговаря на истината. Поведението им е предизвикателно и един мъж в екипа е от голяма помощ."

В другия дневен център - за подкрепа на деца с увреждания и техните семейства "Детски свят", се занимават с деца с ТЕЛК от 50 до 89%, които са с по-леки увреждания и резултатите при тях са най-видими, пояснява директорът.

"Подредихме голям пъзел. Тя го подреди почти сама, даже ми даваше кое парче къде да слагам. Наистина е много добра в реденето на пъзели", показва психологът от центъра Красимира Комнева направеното с едно от децата и обобщава:

"Наистина е много удовлетворяващо, когато успеем да помогнем."

Здравко Терзиев по време на терапевтична сесия с едно от децата

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Снимки: Дневен център "Усмивка", БНР
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16