Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Северина Йотова за музикалния и шоу бизнес в САЩ

Северина Йотова
Снимка: Личен архив

В  поредния епизод на рубриката  “Америка - илюзии и реалности” гост е Северина Йотова. Само за 5 години между Маями и Ню Йорк тя успява да намери своето място в труднодостъпния американски музикален бизнес.

Тя създава своя успешна менджърска  компания и доказва и на себе си и на хората около себе си, че когато знаеш какво искаш, когато преодолееш страха от риска и си повярваш, когато в добавка имаш и мъничко късмет, мечтите се случват.

Музиката отдавна се е превърнала не само в удоволствие, но и в сериозен бизнес. В САЩ това този вид дейност се оценява на 26.2 милиарда долара.

Уил Смит и колеги

Когато преди 33 години се ражда Северина Йотова, нейните родители едва ли предполагат, че един ден тя ще тръгне да преследва музикалните си мечти далече от другата страна на океана.

За краткия си престой в Америка, около 5 години, Северина Йотова успява да направи собствена компания за маркетинг. Осъществява реклама и популяризиране на музиканти, певци, артисти. Това е една  от най-печелившите, но и най-трудно  достъпните бизнес територии.

Ричард Бона - бас китарист и вокалист (по средата) "Не беше мнго лесно. Наричаме ги тук независими артисти. Това означава музиканти, които нямат договори, не са свързани със звукозаписна компания и общо взето сами са отговорни за имиджа си, за собствената си реклама, за собствените си записи.

Често тези музиканти поради липсата на звукозаписна компания зад гъдба им, не знаят как да поддържат социалните си медии, как да се борят за авторските си права, с какъв друг тип артисти да правят колаборации…

Северина Йотова

Така се роди моята компания. Преминахме и през пандемията и буквално за 1 вечер изгубихме всичките си приходи, всички концерти бяха спрени и не знаехме какво ще се случи. Трябваше да се адаптираме към един нов свят, който беше изцяло онлайн повече от 1 година, разказа за "Закуска на тревата" Северина Йотова.


Още по темата слушайте в поредния епизод на на рубриката   “Америка - илюзии и реалности” на Елена Цанева.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04