Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Северина Йотова за музикалния и шоу бизнес в САЩ

Северина Йотова
Снимка: Личен архив

В  поредния епизод на рубриката  “Америка - илюзии и реалности” гост е Северина Йотова. Само за 5 години между Маями и Ню Йорк тя успява да намери своето място в труднодостъпния американски музикален бизнес.

Тя създава своя успешна менджърска  компания и доказва и на себе си и на хората около себе си, че когато знаеш какво искаш, когато преодолееш страха от риска и си повярваш, когато в добавка имаш и мъничко късмет, мечтите се случват.

Музиката отдавна се е превърнала не само в удоволствие, но и в сериозен бизнес. В САЩ това този вид дейност се оценява на 26.2 милиарда долара.

Уил Смит и колеги

Когато преди 33 години се ражда Северина Йотова, нейните родители едва ли предполагат, че един ден тя ще тръгне да преследва музикалните си мечти далече от другата страна на океана.

За краткия си престой в Америка, около 5 години, Северина Йотова успява да направи собствена компания за маркетинг. Осъществява реклама и популяризиране на музиканти, певци, артисти. Това е една  от най-печелившите, но и най-трудно  достъпните бизнес територии.

Ричард Бона - бас китарист и вокалист (по средата) "Не беше мнго лесно. Наричаме ги тук независими артисти. Това означава музиканти, които нямат договори, не са свързани със звукозаписна компания и общо взето сами са отговорни за имиджа си, за собствената си реклама, за собствените си записи.

Често тези музиканти поради липсата на звукозаписна компания зад гъдба им, не знаят как да поддържат социалните си медии, как да се борят за авторските си права, с какъв друг тип артисти да правят колаборации…

Северина Йотова

Така се роди моята компания. Преминахме и през пандемията и буквално за 1 вечер изгубихме всичките си приходи, всички концерти бяха спрени и не знаехме какво ще се случи. Трябваше да се адаптираме към един нов свят, който беше изцяло онлайн повече от 1 година, разказа за "Закуска на тревата" Северина Йотова.


Още по темата слушайте в поредния епизод на на рубриката   “Америка - илюзии и реалности” на Елена Цанева.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16
Владина Цекова

Владина Цекова за филма си за професор Минко Балкански "Моето име е Минко"

Владина Цекова е обиколила над 70 държави , продуцент е на телевизионни предавания. Била е фотомодел, рекламен директор , има стаж и като детска учителка. Автор и сценарист е на филма за професор Минко Балкански "Моето име е Минко" . Владина Цекова е родена в семейство на глухонеми родители , майката е по рождение с това състояние, а..

публикувано на 20.03.25 в 08:27