Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов анализ: Недостиг на общопрактикуващи лекари, психиатри, медицински сестри...

Снимка: Pixabay

Съветът за икономически анализи публикува анализ, посветен на недостига на медицински специалисти в здравеопазването в България.  Проучването ще бъде представено днес следобед в НС.

Анализът представя основни факти относно осигуреността с медицински специалисти у нас. Резултатите показват, че в България броят на лекарите на 100 000 души население през 2021 г. е по-висок от изчислената за разглежданите европейски държави медиана. Има обаче два специфични дефицита: недостиг от приблизително 1000 общопрактикуващи лекари и недостиг от над 460 психиатри. 

Автори на изследването са Ралица Симеонова-Ганева и Калоян Ганев. За предаването 12+3 по "Хоризонт" Симеонова-Ганева обобщи:

"Преди 10 години установихме за първи път, че в дългосрочен план ще имаме проблем с медицинските специалисти. Това е така, защото нашата икономика, нашата държава все повече се доближава до европейските и ако искаме европейско здравеопазване, имаме нужда от специалисти, които да работят в системата. 2019 година актуализирахме прогнозите за пазара на труда и тези дефицити се очертаха още по-големи. Тогава взехме решение да задълбаем по темата и да се опитаме да измерим недостига в дълбочина, използвайки данни на "Евростат" за всички държави-членки на ЕС.

Първият извод е, че имаме изключително сериозен проблем с недостига на медицински сестри. Вторият основен извод е, че, за разлика от много анализи на всички, много от които твърдят, че ние имаме достатъчно лекари, ние установяваме, че лекарите не са достатъчно, ако разгледаме отделните специалности. Има дефицит от лекари на регионално ниво. В някои области имаме дефицит от специалисти, най-вече от общопрактикуващи лекари - те не достигат с 1000, а ние имаме около 4000 общопрактикуващи лекари в момента. Имаме нужда от 25% отгоре. Имаме и много остър дефицит от психиатри". 

"Нямаме област, в която да не липсват общопрактикуващи лекари, за да осигурим качеството на здравеопазване, което се предоставя в европейските страни. За бенчмарк ние не взимаме средноевропейски стойности на показателите, ползваме медианната стойност...".

Медианната стойност е брой лекари и медицински специалисти на 100,000 души от населението, която разделя страните в Европа на 2 равни части и половината от държавите-членки в ЕС имат по-ниска стойност на показателя. Точно това е референтната стойност, обясни Ганева. Така например населението на област Плевен е относително по-малко, затова то е обезпечено с общопрактикуващи лекари. По същия начин има достатъчно психиатри в област Ловеч, но те обслужват и населението от други области. 

"Със сигурност образователната система днес не може да компенсира изтичането на кадри от системата".

"Интересът към някои специалности е твърде малък", отчита изследването. Например годишно специализация придобиват десетина психиатри, а липсват 460. 

"Пазарната организация на здравеопазването е такава, че има стимули да се завършват определени специалности и няма стимули да се завършват други". Пример за популярни специалности са пластичната хирургия или кардиологията, а за нежелана - вътрешните болести. 

"Общопрактикуващите лекари са свръхнатоварени, именно защото са крайно недостатъчни. Това е ситуацията и с медицинските сестри".

Възможните решения са в няколко посоки. Необходими са спешни решения за формиране на човешки капитал по отношение на всички специалисти по здравни грижи, както и подобряване на материалната база в медицинските ВУЗ. 

"Трябва много сериозно да се помисли как можем да върнем, частично дори, лекарите и сестрите, които напуснаха България. Как можем да ги привлечем обратно. Освен това трябва да се замислим дали можем да привлечем студенти от българската диаспора в чужбина, за да подсилим капацитета на системата".

Решаването на проблемите с недостига на медици в по-слабо развитите области е свързано с подобряване на качеството на живот в тези области.

Трябва да се помисли и за връщане в системата на лица, които са я напуснали - квалифицирани специалисти, които не са упражнявали професията си отдавна.

По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КС отново не успя да вземе решение за "домовата книга" със служебни премиери

КС отново не успя да вземе решение за "домовата книга" със служебни премиери И след второто сезиране на Конституционния съд, т.нар. домова книга на длъжностите, измежду които президентът може да избира служебен премиер, оцеля. Обновеният състав на съда се раздели на 6:3:3 и така за втори път не успя да вземе решение противоречат ли на..

публикувано на 24.07.25 в 11:47
Снимката е илюстративна

Гърция премахва таксите за банкомати

Гърция премахва таксите за банкомати от август. От 11-ти август се премахват банковите такси при теглене на пари в брой от банкомат. Промените в закона бяха гласувани в парламента. Министърът на икономиката и финансите Кириакос Пиракакис поясни, че тегленето на пари в брой от банкомат на банка различна от тази на картодържателя няма да се..

публикувано на 24.07.25 в 11:29
Валерий Тодоров

Валерий Тодоров: Анткорупционните мерки на Зеленски засягат НПО-сектора, неприемливо е за Европа

Противоречивата позиция, която към момента демонстрира Тръмп, е част от натиска на военно-промишленото лоби, което, ако продължи да милитаризира перспективата в САЩ и Европа, ще ни докара до Трета световна война, каза в интервю за предаването "Преди всички" журналистът и дългогодишен кореспондент на БНР и БНТ в Русия Валерий Тодоров...

публикувано на 24.07.25 в 11:28
Весела Караиванова - Начева

Депутатите избраха Весела Караиванова - Начева за шеф на НОИ

Народното събрание избра Весела Караиванова - Начева за управител на Националния осигурителен институт за срок от четири години.  Тя получи подкрепата на 141 народни представители. "Против" гласуваха от "Възраждане", МЕЧ, "Величие" и един депутат от ПП-ДБ, а други четирима от парламентарната група на коалицията се въздържаха. Беше избран и..

публикувано на 24.07.25 в 11:19
Президентът Румен Радев.

Президентът връща за ново обсъждане промените в Закона за здравното осигуряване

Президентът Румен Радев връща за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване, съобщиха от пресцентъра на държавния глава. Измененията на чл. 59 от Закона за здравното осигуряване водят до възстановяване на лимитите при предоставянето на медицинска помощ. НС:..

публикувано на 24.07.25 в 11:13

Мотоциклетист е катастрофирал на АМ "Тракия" край София

Затруднено е движението при третия км на АМ "Тракия" в посока София. На мястото е катастрофирал моторист, съобщи БТА.  Мъжът е откаран в тежко състояние в болница "Н. И. Пирогов". От Агенция "Пътна инфраструктура" съобщиха, че движението в района е само в активната и аварийната лента.

публикувано на 24.07.25 в 11:11
Снимката е илюстративна

Обявиха бедствено положение в беловското село Дъбравите

Кметът на Белово Стойко Стефанов обяви бедствено положение в село Дъбравите. След като снощи пожарът там бе потушен, над селото е преминала силна буря, която е разрушила покрива на местното читалище. Нанесени са и щети по инфраструктурата. Половин час, след като пожарът между селата Габровица и  Дъбравите бе потушен, в района се е разразила..

публикувано на 24.07.25 в 11:00