Привидният ръст в бюджета на НЗОК няма да гарантира възможността да осигурим увеличение на заплатите на всички лекари.
Това каза пред БНР д-р Иван Маджаров, председател на УС на Българския лекарски съюз.
"На пръв поглед е голямо увеличението, става въпрос за болничната помощ - там са изискванията за заплати, спрямо миналогодишния бюджет, но спрямо изпълнението, т.е. похарчените пари за болнична помощ през миналата година, е малко, което трудно ще ни даде възможност да можем да преговаряме за значително повишение на цените. Ще направим всички усилия това да се случи като се предприемат мерки за ограничаване на броя на приемите в лечебните заведения. Не е тайна, че има доста ненужни хоспитализации в България", коментира той.
Д-р Маджаров посочи, че най големи проблеми със заплатите на лекарите има в тези лечебни заведения, "които през годините постепенно са потъвали финансово по комплексни причини - малко персонал, липса на търсене от пациенти поради обезлюдяване на съответната община или област, ограничен обем дейности заради липса на специалисти":
"Това ги е довело да ниво, в което плащат около 80-90% от приходите си за фонд заплати. ... Затова държавата трябва да реши кои болници са ѝ нужни, в кои отдалечени региони и да интервенира за запазване на тяхното съществуване, като осигури тези минимални нива на заплатите на лекарите и медицинските сестри. Но за тези лечебни заведения, които се намират в сравнително добре подсигурени с болнична помощ региони, не мисля, че трябва да се намесва. Те са изживели своето време".
БЛС от години алармира за възрастов и териториален дисбаланс при лекари и медицински сестри, припомни той и добави:
"В момента съотношението лекари - медицински сестри е по-малко от 1:1, а трябва да е минимум 1:2. На това се дължат случаите, при които пациентите не са доволни от обслужването в лечебните заведения".
По думите на д-р Маджаров трябва да има държавна политика за промяна в начина, по който се обучават специалисти по здравни грижи.
Д-р Иван Маджаров определи най-голямата спешна болница "Пирогов" като арена на амбиции:
"Когато дойде нов министър, сменя управителя. Трябва да се излекуваме от тази болест да сменяме директори, но пък и министърът носи най-голямата отговорност и директорите не трябва да са толкова чувствителни".
Интервюто на Людмила Железова с д-р Иван Маджаров в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Използването на изкуствен интелект вече дълбоко е навлязло в ежедневието на много голяма част от хората в България. Но политическа, технологична или каквато и да било дискусия почти отсъства. Това коментира пред БНР анализаторът Владимир Владимиров. Над 42% от българите приемат развитието на изкуствения интелект с притеснение, сочи бърз..
"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг смисъл това е заглавие за хора, българи, които са оставили следа след себе си, дори да е противоречива ." Това каза пред БНР авторът на едноименната книга Димитър Кенаров – журналист и преводач...
Днес се прощаваме с актьора Васил Банов. Поклонението ще бъде от 13 часа в столичния храм "Света София". Васил Банов си отиде от този свят на 4 април на 78 години. Има повече от 100 роли в кино и телевизията, най-известните от които в лентите "Иван Кондарев", "Записки по българските въстания", "Капитан Петко войвода", "Хайка за вълци"...
На извънредно заседание днес Общинският съвет в Ловеч ще разгледа и гласува отново предложената от кмета Страцимир Петков наредба за определяне и администриране на местните такси и цени на услугите. Тя предвижда и учебните заведения, читалищата и социалните институции да заплащат такса смет в пълен размер, а не както досега – 25% от налога...
Подготовката на кадри за ядрената енергетика ще бъде във фокуса на посещението на министрите на енергетиката и на образованието Жечо Станков и Красимир Вълчев в Козлодуй. Двамата ще се срещнат с ръководствата на атомната централа и дружеството "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" следобед. Предвидено е и посещение в професионалната гимназия по..
"Нещата трябва да се поставят на професионална основа , която да работи за решаване на проблемите, но не на парче" Не искам да се прехвърля отговорността и да се искат оставки, нека да подходим по-рационално . За това призова пред БНР Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи. " Трябва да бъдем рационални и да търсим..
Изслушването на кандидатите за национален омбудсман в парламентарната комисия за прякото участие на гражданите ще се състои в четвъртък, 10 април . Един от кандидатите е Димитър Маргаритов - бивш председател на Комисията за защита на потребителите и бивш заместник-министър на икономиката и индустрията. Кандидатурата му е издигната от..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..