Центърът за психологически изследвания организира конференция на тема "Престъпленията и насилието срещу жени с увреждания". Дискусията се очаква да обедини позициите на представители на неправителствени организации, правоохранителни институции, Столична община и дипломатически представители, както и да формулира българските предложения, свързани с европейската директива за правата на жертвите на насилие.
"Няма ясни регламенти как се защитава жертва на насилие или на някакъв вид престъпление. Когато е жена с увреждане, нейните възможности да информира някого са почти нулеви", подчерта пред БНР д-р Диана Инджова - председател на Центъра за психологически изследвания.
"Когато имаме жена с увреждане, тя е подложена на многократно повече видове дискриминация и липса на защита. Само около 3% могат да получат някаква защита", посочи тя и отбеляза, че в държави като България е социално неприето да помагаш на жертвата.
"Шокиращото в България е, че се забелязват тенденции за толериране на насилието, т.е. то се приема като някаква нормална, много естествена форма на отношения между хората".
По думите й дори в държави с развити демокрации жертвите могат никога да не получат необходимата подкрепа, защото няма кой да поеме нейното финансиране.
"Полицията е първият орган, който трябва да се намеси. Там ние пледираме да има обучения. Там има липса на разбиране какво представлява самият вид престъпление и последствията от него", коментира д-р Инджова в предаването "Хоризонт до обед". Според нея медицинските екипи също не са подготвени да дефинират какво представлява последица от насилие.
Самата жертва не може да докаже, че е жертва, подчерта тя и добави, че жените с увреждания са по-лесни жертви.
"Да си затваряме очите, което се е случвало години наред, не решава проблема. На някой наш близък, роднина може да се случи подобно нещо. Ако няма някакъв механизъм, по който някой да гарантира тези права, да гарантира спасяването на подобен тип жертва, тогава всичко би било безсмислено. Идеята е да се създаде натиск и на самата ЕК. Комисията много често е в комфортна зона, т.е. ние сме написали едни много добри правила, имаме консултации, вие имате права да изказвате своите предложения, да събирате данни, да коментирате, но така или иначе ние най-много коментираме варианта за финансовия ресурс - кой ще го подсигури и кой ще е отговорен това да бъде направено", коментира още д-р Инджова.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи . Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...
За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..
Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента. След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия..
" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..