Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"В момента има симулация на политически живот в България"

Кузман Илиев: Това е бюджетът - шампион по разхищение в нашата история

"Ще ние приемат в еврозоната, дори да сме тоталните двойкари"

| Интервю
Кузман Илиев
Снимка: личен архив
В България пада плоският данък. Това заяви пред БНР икономистът Кузман Илиев.  
"Това, което въвеждаме с този бюджет, е един глобален корпоративен данък за големите мултинационални компании с обороти над 750 милиона евро. То е краят на плоския данък, наложен отвън. 

Плоският данък беше гледан като ставка, равна за всички. Сега ще има компании, които ще плащат 15% данък, а  други - 10%. Ние губим едно конкурентно предимство. Опасявам се, че ще станем още по-невзрачни от гледна точка на инвестиционен интерес

Няма как страни като Ирландия и България да имат ниски данъци, с което все пак да привличат някакви инвестиции и тук да се формира средна класа. Големите играчи в ЕС искат високи данъци, за да имат огромна социална държава, с която да хранят електорални групи.

Полека-лека тези дънъци ще станат за всички – не само за големите компании. Да не правим конкуренция на нашите партньори, които се държат егоистично и застрашават икономическия ни растеж.

Плоският данък не  е свещена крава, но ставките бяха ниски и привличахме външни инвестиции. 

Като се вкарат и екологични критерии, които до 2026-та ще обхванат целия бизнес – ако не сте достатъчно зелени, няма да съществувате и няма да може да вземете кредит, това ще се смаже малкия и средния бизнис. Ние правим едно монополизиране на пазара - само големите ще могат да си позволят да изпълняват тези безумни критерии. Чудя се защо депутатите ни проспиват възможностите  за някакви облекчения. Всички в Европа си ги правят".

Кузман Илиев не разбира "защо в среда, в която залагаме такъв голям растеж, продължаваме да трупаме дефицити". 

"Това дългосрочно означава вдигане на дънъците. Няма как като трупаш постоянно дълг, в един момент да не го плащаш". 

Той предупреди, че може да бъде засегнат валутният борд

"България не трябва да гледа само това, че има сравнително по-нисък дълг, а и ужасяваща структура на икономиката, ниски инвестиции и ужасяваща демография, която постоянно трупа дефицити в НОИ - ние сме на ръба на ликвидна криза постоянно и застрашаваме борда

Няма как през бюджета да станеш по-богат. Ние не произвеждаме повече.

Българската държава харчи здраво. Харчат политиците, а не хората от малкия и средния бизнес".

Този бюджет няма как да има друг тип философия при тази политическа конфигурация, отчете икономистът в предаването "Неделя 150".

"Философията трябва да е такава, че да взима по-малко от нас, но да харчи по-ефективно. Няма как без икономиката ти да произвежда, този, който събира, да събира все повече. Той просто си трупа политически дивиденти".

В момента има симулация на политически живот в България, заяви Кузман Илиев. 

"Няма битка за някаква философия. Всеки ден е някаква водевилна сцена. Всичко се решава от властови център, който е външен. 

Нашите търговски вериги се превръщат в удобен инструмент за налагане на една човеконенавистна идеология, която прави така, че да има по-малко храна. Европа в момента не иска да произвежда храна. Намалява с десетина процента обработваемите площи. Затова цените на храните са по-високи. Това води до политически сътресения". 

Присъединяването към валутния съюз е по-скоро политически въпрос, обясни икономистът.

"Ние не отговаряме на критериите – нито за инфлацията, нито за дефицита. 10 години отговаряхме на всички критерии, но не ни приеха. Сега има някаква инициатива от тях. Питам се защо. От началото на ноември сме в тестови период на дигитално евро. Идеята е всички да влезем в тази система. Така по-лесно се контролира въглеродният отпечатък. Ще ние приемат в еврозоната, дори да сме тоталните двойкари. Но еврозоната, сама по себе си,  няма да ни направи по-богати". 

Не мисля, че депутатите имат смелостта да режат непродуктивни разходи, отчете още Илиев.

"Това е бюджетът - шампион по разхищение в нашата история. Виждам едно изключително раздуване на политическия харчлък, което за да бъде попълнено, трябва срещу него да стоят безумни дънъци и извращения".

Идеята за допълнително облагането на печалбите на банките е късогледо, обясни още той.

"Нека да хванем всички периоди - като теглим чертата, ще видим, че няма нищо свръх. Краткосрочното вторачване е проблем, ако не се вижда цялата картина".

Цялото интервю на Явор Стаматов с Кузман Илиев може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Студенти блокират РТС в Белград, 21 април 2025 г.

Хиляди на протест срещу дистанционното обучение в Нови Сад

Хиляди сръбски граждани се включиха в Нови Сад в протеста на ученици срещу дистанционното обучение. Гимназисти от различни краища на Сърбия пристигнаха с велосипеди или пеша във втория по големина сръбски град и проведоха ранен митинг в събота с 16-минутно мълчание в памет на 16-те жертви от срутването на козирката на градската гара. Във..

публикувано на 27.04.25 в 09:41

Екипи на пожарната отводняват къщи в Монтанско

Екипи на пожарната и гражданска защита отводняват къщи в Лехчево и Вълчедръм. 84 л/кв. м се изляха снощи в Лехчево Информация на кореспондента ни в Монтана Любо Андреев Три екипа на пожарната отводняват къщи и дворове в бойчиновското село Лехчево, съобщи областният управител на Монтана Калин Хайтов. 84 литра на квадратен метър се изляха..

публикувано на 27.04.25 в 09:34

Едва пет телевизии с национално покритие излъчват програми от Националния мултиплекс

Едва пет телевизии с национално покритие излъчват програми от Националния мултиплекс, като само две са на частни оператори. Това става ясно от справка на Комисията за регулиране на съобщенията. Интересът към разпространение на тв програми чрез националния мултиплекс не е голям.  Българското законодателството не предвижда задължение за..

публикувано на 27.04.25 в 09:26
Военномедицинска академия

ВМА отбелязва 20 г. от първата си кохлеарна имплантация

Военномедицинската академия в София отбелязва 20 години от първата си кохлеарна имплантация. От 2005 година, успешно са оперирани и рехабилитирани 375 пациенти със слухови нарушения, съобщиха от лечебното заведение. Отбелязването на годишнината ще се състои в Централния военен клуб, където гост ще бъде и председателят на Народното..

публикувано на 27.04.25 в 09:12

Томина неделя е

На осмия ден от Възкресение църквата почита паметта на свети апостол Тома. Според Евангелието от Йоан на този ден Исус за втори път се явява на учениците си. При първото Му явяване апостол Тома не бил с тях и казал, че няма да повярва в Христовото Възкресение, докато сам не се увери. Противно на народната приказка „Тома неверни“, която се е..

публикувано на 27.04.25 в 08:57

Поне 18 са жертвите на експлозията на пристанище в Иран, 800 са ранените

Броят на жертвите на експлозията на пристанището "Шахид Раджае" в Южен Иран достигна 18 души, а ранените са поне 800, предаде АФП. Според Хосейн Зафари говорител на иранската Организация за управление на кризите, взривът изглежда е бил причинен от лошо съхранение на химически вещества в контейнери на пристанището, което се намира близо до..

публикувано на 27.04.25 в 08:47
Доналд Тръмп-младши

Доналд Тръмп-младши пристига на посещение у нас

Доналд Тръмп-младши, най-големият син на американския президент Доналд Тръмп, пристига в България. Той ще участва в частно бизнес събитие. Тръмп-младши на обиколка в Източна Европа, която включва и България В София Тръмп-младши ще участва във форума: "Бизнес визията на Тръмп 2025", организиран от международната платформа за криптовалути..

публикувано на 27.04.25 в 08:29