Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Екатерина Михайлова: Нямам обяснение защо се бърза с гласуването на промените в Конституцията

"В идеите за промени в Конституцията, свързани със служебното правителство, ще има редакции"

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Нямам обяснение за бързането с гласуването на промените в Конституцията.

Това каза пред БНР проф. Екатерина Михайлова, преподавател по конституционно право в НБУ, бивш депутат и бивш заместник-председател на Народното събрание:

"Чух и министърът на правосъдието да отправя апел към депутатите да не пришпорват процеса, а по-скоро да се търси качество и сигурност в предлагането на окончателните текстове".

Тя обясни, че един от най-съществените въпроси в промяната на Конституцията е свързан със съдебната власт. Предложеното има две измерения - кадровият орган, който да решава въпросите за съдиите, да бъде съставен по начин, по който да има мнозинство на съдии в него, това е международен и европейски стандарт, а втората страна е по-голямата отчетност на прокуратурата и отнемане на част от изключително големите правомощия, които имаше досега главният прокурор. 

Според нея е притеснително ниско нивото на обществено доверие в настоящия парламент и уточни, че това поставя въпроса "доколко са облечени в доверие тези, които вземат решенията":

"От друга страна обаче ние не можем да оставим законодателният орган да не работи и да чакаме по някакъв магически начин да стане по-одобрявано. Но трябва да се търсят решения и от страна на политиците, и на гражданите, за да имаме по-легитимен орган за вземане на законодателни решения".

По думите на проф. Михайлова идеята за възможност депутатите да имат двойно гражданство "не е отпаднала, но е заглъхнала".

"Част от идеите за намаляване на правомощията на президента, свързани с назначаването с негов указ на председателите на ВКС и ВАС и на главния прокурор, като че ли не срещнаха подкрепа в дискусиите", подчерта тя и коментира, че относно правомощията на президента за назначаване на служебно правителство ще има промени:

"Но те няма да бъдат така, както са в първоначалния проект, защото самите вносители разбират, че това, което са предложили, няма как да се получи. Като че ли ще има съгласувателни процедури, както и при редовния кабинет, президентът да провежда консултации с парламентарно представените фигури и да се търсят авторитетни лица, които да влязат в служебния кабинет, които име управленски добър рейтинг. Има идея, която не е оттеглена, да може да се осъществява парламентарен контрол и над служебния кабинет, с изключение на вот на доверие и на недоверие. Идеята е да има депутати, това е в първоначалния проект".

Интервюто на Снежана Иванова с проф. Екатерина Михайлова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Второ извънредно заседание на Общинският съвет в Ловеч за проектобюджета на общината за 2025 г.

Общинският съвет в Ловеч ще заседава извънредно и за втори път ще гласува проектобюджета на общината   за тази  година. На извънредното  заседание миналия четвъртък само един глас не стигна за приемането на бюджета на общината за тази година. ОС в Ловеч не прие предложения от кмета проектобюджет на общината за 2025 г. Председателят..

публикувано на 19.05.25 в 08:24
Президентът Румен Радев, принцеса Такамадо, член на японското императорско семейство, и съпругата на президента Десислава Радева разглеждат изложба в Токио.

Изложба в Токио разказва историята на българо-японските отношения

Президентът Румен Радев ще бъде на аудиенция при император Нарухито в Токио. Със срещи на високо равнище продължава посещението на държавния глава в Япония. В Токио президентът Румен Радев и принцеса Такамадо, член на императорското семейство, разгледаха изложба, посветена на историята на българо-японските отношения. Тя проследява..

публикувано на 19.05.25 в 08:20

Протест във Велико Търново на близки на загиналите преди близо две години мотористи

Близки и приятели на загиналите преди близо две години мотористи от Плевен излизат на протест днес от 10.00 часа пред съдебната палата във Велико Търново.  Катастрофата беше причинена от неправоспособен и пиян водач. Протестиращите настояват за доживотна присъда за подсъдимия Габриел Тачев. Апелативният съд в Търново днес ще гледа..

публикувано на 19.05.25 в 08:11
Египетски камиони с хуманитарна помощ в южната част на Ивицата Газа, 3 февруари 2025 г.

Израел ще допусне ограничено количество хуманитарна помощ в Газа

Израел обяви, че ще допусне ограничено количество хуманитарна помощ в Ивицата Газа, за да избегне "криза на глада", предаде АП. Премиерът Бенямин Нетаняху заяви, че правителството му е одобрило решение за допускане на "основно" количество храна в Газа. Според него, това ще позволи на Израел да разшири новата си военна операция, която започна..

публикувано на 19.05.25 в 08:06

Управляващите в Португалия печелят изборите, но без мнозинство за кабинет

Управляващият в Португалия дясноцентристки Демократичен съюз спечели проведените вчера парламентарни избори. Премиерът Луиш Монтенегро заяви, че е получил ясен мандат от португалците да управлява, въпреки че не е спечелил пълно парламентарно мнозинство. "Португалският народ гласува доверие на настоящото правителство, гласува доверие на..

публикувано на 19.05.25 в 07:59
Ювал Рафаел, Израел

Расте напрежението между испанския обществен оператор и EBU след финала на Евровизия

Напрежението между испанския обществен оператор (RTVE) и Европейския съюз за радио и телевизия (EBU) продължава да ескалира. Ден след финала на "Евровизия", RTVE обяви, че ще поиска одит на гласуването от Испания заради максималния вот за участника от Израел. Въпреки недоволството в Испания заради включването на Израел в конкурса, след финала..

публикувано на 19.05.25 в 07:53
Рафал Тшасковски печели вота, но с под 50 на сто.

Балотаж на 1 юни ще реши кой ще бъде следващият президент на Полша

Кметът на Варшава - либералът Рафал Тшасковски, и историкът консерватор Карол Навроцки, се класират на първо и второ място на президентските избори в Полша, проведени вчера, според неокончателни резултати от вчерашните президентски избори в страната.  Така двамата се очаква да се изправят един срещу друг на балотаж на 1 юни. Вот за..

публикувано на 19.05.25 в 07:42