Днес православната църква почита паметта на Свети Николай Чудотворец. Той е покровител на моряците, на рибарите и банкерите.По традиция на масата присъства рибата.
Днес риболовът има съвсем други измерения, той не е средство за препитание, а начин за отдих сред природата, за общуване и задоволяване на първичния стремеж за побеждаване на противника, в случая, в който се явява рибата.
Като днес особено е разпространен починът - "хвани, пусни", в който хващаш рибата, снимаш се, но я пускаш после, за да може после и друг да се радва на възможността да улови риба, каза в "Нощен Хоризонт" Николай Русков, автор на 12 книги на ловна и рибарска тематика.
Хвани и пусни е мотото на хиляди риболовци по света, посветени в спортния риболов. Идеята е да се запазят рибните ресурси. Иначе спортният риболов е умение, в което мерят сили доста хора. Този вид риболов се извършва на обособени за това места.
В спортния риболов има състезателен елемент, за разлика от любителския, където рибарите прекарват очакването на улова в добра компания. В спортния риболов са недопустими онези рибарски надлъгвания, кой е хванал по голяма риба, защото състезанието си има своите правила. Има разбира си и награди, раздават си титли за най-добрите рибарски умения.
Това, което може би ще учуди повечето от вас е, че спортният риболов съвсем не е само мъжка територия. Състезават се и жени. Правилата се определят от Международната федерация по спортен риболов в сладки води. В състезанията може да се участва отборно или индивидуално. Почти няма възрастови ограничения за участниците.
Зрителите се настаняват далече от състезателите. А, ако някой има повече стръв от останалите отива на последното място. Още, любопитно е, че рибарите преминават антидопингов контрол, а ако има гръмотевична буря, състезанието се спира.
През 1929 г. се учредява Българският рибарски съюз. През 1947 г. се обединява с Народната ловно стрелческа организация „Сокол“, създадена през 1898г.
Днес това е Националното ловно-рибарско сдружение - Съюз на ловците и риболовците в България. Развива се състезателният риболов и кастинговия спорт. Българските състезатели печелят многократно индивидуално и отборно световни и европейски титли и са сред елита в този спорт.
За особеностите на българския спортен риболов, предизвикателствата пред развитието на спорта, ангажирането на децата с цел запознаването им с риболовната тематика и опазването на околната среда в "Нощен Хоризонт" разказа Росица Златанова, заместник-председател на Съюза на ловците и риболовците в България и председател на Българската федерация по риболовни спортове.
"Николай Русков е мой дългогодишен приятел, поздравявам го за именния му ден. А риболовът е най-масовият спорт у нас и по света.
А организираният риболов, ако говорим за него, числеността през годините в Съюза на ловците и риболовците в България е достигала до 150 хиляди души. Днес обаче едва ли има и 10 хиляди, за съжаление...
Причините са, че не се грижим за този масов спорт у нас и не го развиваме, нямайки подкрепа от държавата. С промените в законодателството стана така, че членовете масово намаляха, това важи и за лова и за риболова, намали се броят на водоемите, с които разполага Съюзът, те му бяха отнети и бяха дадени на концесия още преди 20 години, каза в "Нощен Хоризонт" Росица Златанова.
Росица Златанова е и заместник-председател на Международната федерация по улов на риба, член на ръководството на Международната федерация по кастинг.
Трикратен абсолютен световен и двукратен европейски шампион в петобоя по кастинг индивидуално. Световен и европейски рекордьор в различни дисциплини.
"България има една страхотна позиция в световния спортен риболов, като почти всяка година у нас се организират световни първенства поне по едно или две в отделните дисциплини.
Само в сладководния риболов, който е най-практитуваният у нас, имаме участите в 9 дисицплини, което е много добро постижение, посочи в "Нощен Хоризонт" Станил Йотов, секретар на Българската федерация по риболовни спортове.
Още по темата в звуковия файл.
Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица, която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..
Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Предстои Галина Мирчева да представи първата си книга – "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди. Събитието ще се състои в Художествена галерия "Илия..
Най-старият възстановен за движение парен локомотив от музейния парк на държавните железници 26.26 направи два курса от София до Банкя и обратно на Лазаровден. Локомотивът е произведен през 1908 година. За пътниците имаше изненади, свързани с традициите на Лазаровден, Цветница и Възкресение Христово. Децата получиха образователни подаръци с..
Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..
Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство. Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..
Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети. На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...
Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови..
Има риск, ако с културното наследство не се занимават експерти. Това обясни пред БНР арх. Чавдар Тенев, председател на регионалната колегия на Камарата..