Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Не виждам никаква връзка между американски военни бази и собствеността на рафинерията"

Росен Христов: Важно е "Лукойл" да не бъде придобита от спекулант, държавата може да повлияе

"Български предприемачи нямат компетенции да оперират този актив"

| Интервю
Росен Христов
Снимка: Савина Спасова, БНР

Държавата разполага с много инструменти и може да повлияе на решението на "Лукойл“. Това обясни пред БНР Росен Христов, бивш министър на енергетиката. 

"Ключово е компанията да бъде придобита от оператор, който може да гарантира доставките на суров петрол на конкурентни цени, да експлоатира и управлява рафинерията и да гледа дългосрочно на българския и регионалния пазар. Най-опасно за страната е, ако тя попадне в ръцете на спекуланти

Продажбата на "Лукойл“ не се извършва при спокойни пазарни условия. Понижава се пазарната стойност. В такива моменти се привличат инвеститори, които търсят бърза печалба и продажба на по-висока цена – едно изстискване на актива и впоследствие продажба. Това е негативно за България. 

Държавата може да контролира този бизнес с една ясна позиция какво се очаква от купувача. Целият район на Бургас зависи в голяма степен от функционирането на това предприятие".

Въпросът е как държавата може да използва своите инструменти, включително и златната акция, за да контролира тази продажба, обясни Христов.

"Да направи така, че купувач да е сериозна петролна компания и България да не изпита шок от поскъпване на горивата.

Има условия, при които държавата може да въведе особен управител в компанията, но не мисля, че в момента това е необходимо и би помогнало по някакъв начин. Като цяло, ние не трябва да се месим в оперативното управление, стига то да е в рамките на определени параметри". 

Държавата трябва да контролира с какви купувачи обсъжда "Лукойл" евентуална продажба, посочи експертът.

"Не трябва да се меси в цената на сделката и други търговски условия. Единственото, което ни интересува, е рафинерията да продължи да работи и цените на горивата в България да бъдат конкурентни. Рафинерията е ключов актив на Балканите. Тя е с капацитет да задоволява доста по-голям пазар от българския. Компании, които искат да бъдат на Балканите, биха проявили интерес – това са всички големи от типа на "Бритиш петролиум", американски от типа на "Шеврон", арабски от типа на "Арамко". Интерес биха имали също компании от Турция и Гърция. Всякакви други фондове и спекуланти трябва да бъдат обезкуражени – от тях дългосрочна полза няма да има. Български предприемачи нямат компетенции да оперират този активЗаконодателни инициативи могат да контролират купуването на една такава компания, която е от стратегически интерес за страната. Държавата може да гарантира, че новият купувач ще защитава не само икономическите си интереси, но и тези на българските потребители". 

Не е неочаквано намерението на "Лукойл" да се изтеглят от България, като се има предвид натиска, който се оказва върху компанията не само в България, но и във връзка с европейските санкции срещу Русия и затягащия се режим както за търговия с петрол, така и за транспортиране на суров петрол, посочи Христов.

"За "Лукойл" ще става все по-трудно да оперира на територията на ЕС. Не ме изненадва тяхното намерение да търсят купувач за рафинерията". 

Той коментира и думите на Румен Овчаров, че няма как да има американска база на морето, докато рафинерията е с руски собственик.

"Това е в кръга на фантазиите на човек, който е отявлен русофил. Не виждам никаква връзка между американски военни бази и собствеността на рафинерията".

Цялото интервю на Даниела Големинова с Росен Христов може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шумен e домакин на международните детско- юношески хорови празници "Добри Войников"

От 3 до 6 април Шумен ще бъде домакин на 28-мите международни детско- юношески хорови празници "Добри Войников".  В тазгодишното издание участват 10 хора от Шумен, София, Бургас, Хасково и Истанбул.  Българският хоров съюз ще проведе годишното си събрание в Шумен, съобщи диригентът на Шуменския хор "Бодра песен" Деница Узунова:  "Самите тържества..

публикувано на 03.04.25 в 09:42
Кирил Петков

ПП-ДБ няма да подкрепят вота към кабинета, обмислят свой – темата се обсъжда

ПП-ДБ няма да участва в гласуването по вота на недоверие към правителството на Росен Желязков. Това обяви съпредседателят на обединението Кирил Петков. Причината е в международните обстоятелства, стана ясно от думите му. Гласуват вота на недоверие към кабинета "Желязков" в 13:45 "От вчера обаче има и нова ситуация, която трябва да кажем. Беше..

публикувано на 03.04.25 в 09:40
адвокат Мария Петрова

Адв. Мария Петрова: Е-регистър на договорите за биологични отпадъци ще улесни контрола

Хора от общината си позволяват с лека ръка да кажат, че за няколко дни ще спрат изхвърлянето на биологични отпадъци. Това е недопустимо. Не може обаче и без да има данни, някой да излезе и да всява паника сред обществото – че София е застрашена от епидемия . Този коментар направи пред БНР адвокат Мария Петрова, специалист по медицинско..

публикувано на 03.04.25 в 09:11

ВиК - Монтана погна крадците на вода

ВиК – Монтана започна акция срещу кражбите на вода . За ден са установени трима неправомерно присъединили се към мрежата в монтанския квартал "Кошарник". Тримата нарушители са установени на улица "Мальовица". Абонатите са били прекъснати заради неплатени стари сметки в размер на 34 000 лева. Те са се вързали неправомерно към..

публикувано на 03.04.25 в 09:05

Китай призова САЩ незабавно да отменят високите мита

Китай призова Съединените щати  незабавно да отменят едностранните обявените високи мита и да уредят по подходящ начин различията си с търговските партньори чрез равноправен диалог. Китай се противопоставя решително на американските "реципрочни мита" и категорично ще въведе насрещни мерки, за да защити правата и интересите си, съобщи говорител..

публикувано на 03.04.25 в 08:55
проф. Антоанета Христова

Проф. Антоанета Христова: Може да има наказателен вот заради еврозоната

Външната политика слепва мнозинството в парламента , но е в разрез с обществените настроения. С вот, който удря с подобна цел - външната политика, не би могло да се очакват резултати. Това мнение изрази пред БНР политическият психолог проф. Антоанета Христова във връзка с предстоящото гласуване на вот на недоверие на правителството...

публикувано на 03.04.25 в 08:53
Гербът на София от 1928 г. и в наши дни

146 години от обявяването на София за столица на България

Днес се навършват 146 години от обявяването на София за столица на България. По повод важната историческа дата Столичната община организира празнични събития – любопитни документални изложби в Галерия на открито в Градската градина и Галерия на открито в градина "Кристал", концерти, инициативи за деца, информира зам.-кметът по образование..

публикувано на 03.04.25 в 08:37