Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо е нужен протонен център за лечение на онкоболни в България?

| Репортаж
Снимка: БТА

Заради липсата на яснота кога държавата ще заложи финансиране за проекта, по който да се изгради протонен център за лечение на онкоболни у нас, от създадения преди няколко седмици Инициативен комитет припомниха, че парите са обещани и че очакват политиците да изпълнят своя ангажимент

Първоначално проектът беше заложен в Плана за възстановяване и устойчивост, но беше изключен от него, а премиерът Николай Денков обяви, че ще се търси начин за национално финансиране на модерната технология. Защо ни е нужна тя?

Очакванията държавата да изпълни обещанието си да осигури пари за протонен център сподели проф. Иглика Михайлова от Университетската специализирана онкоболница в София. Това е подходящо място за изграждане на такъв център и надграждане на използваните технологии за лечение на онкоболни:  

"Този протонен център ще разшири възможностите за лъчелечение и ще надгради това, върху което ние вече стандартно работим. Той ще даде възможност на около 600 болни годишно, толкова пациенти смятаме, че в България имат нужда от протонна терапия, да се лекуват с най-модерния метод и в нашата страна". 

Началникът на клиниката по нуклеарна медицина в университетската болница проф. Елена Пиперкова смята, че като европейски граждани българите имат право на високотехнологично лечение у нас, вместо да търсят такова в чужбина. Към момента протонно лечение се предлага в Германия, Франция, Швейцария, а най-близо до България това се случва в Прага. 

Около 100 милиона евро е приблизителната стойност на проекта за изграждане на протонен център. Тази инвестиция ще има своята възвръщаемост, обясни проф. Елица Енчева, началник на клиниката по лъчелечение в Университетската болница "Света Марина" във Варна. 

Колкото до критиките на българския учен д-р Аспарух Илиев, че този проект е луксозен за страната ни на фона на мизерните условия в болниците и осигуряването на лечение на онкоболни, от Инициативния комитет отговориха така:

"Смяташе се, че е бутикова технология, защото беше много по-неразвита технологично. Изискваха се много големи помещения и площи. Самата технология изключително напредна. С развитието на новите технологии оскъпяването е доста по-малко спрямо в миналото".

"Не смятаме, че това е голям лукс на фона на ситуацията в България".

"Ние имаме демографски проблеми, но тук става дума за високи технологии, при които отиват пациентите. Те не могат да бъдат разпръснати за определени райони. Ние говорихме дори като център на Балканите".

Репортаж на Елена Бейкова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Възможно е Тръмп да не направи обръщение в британския парламент

Някои британски медии спекулират, че на Доналд Тръмп може да му бъде отказана честта да направи обръщение пред двете камари на парламента по време на държавното си посещение във Великобритания по-късно тази година.  Само преди дни френсикят президент Еманюел Макрон, който беше на тридневно държавно посещение в Обединеното кралство, беше поканен..

публикувано на 12.07.25 в 16:19

Тръмп наложи мита от 30% за ЕС и Мексико в сила от 1-ви август

Американският президент Доналд Тръмп обяви мита от 30 процента за Европейския съюз и Мексико в сила от 1-ви август. Тръмп разкри новите ставки в писма до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и президента на Мексико Клаудия Шайнбаум, които публикува в социалната си медия Truth Social. В писмата той предупреди, че ако..

публикувано на 12.07.25 в 16:06

Голям пожар във фабрика за пластмаса в Рицона, северозападно от Атина

Голям пожар се е разразил във фабрика за пластмаса в Рицона, северозападно от гръцката столица Атина, съобщи електронното издание на вестник "Катимерини". 150 пожарникари се борят се борят с огъня в индустриален комплекс в Лондон Гъст черен дим се издига във въздуха. Не се съобщава за пострадали при пожара, като причините за него засега..

публикувано на 12.07.25 в 15:58
Иранският външен министър Абас Арагчи (вдясно) и президентът на Русия Владимир Путин - Москва, 23 юни 2025

Путин ще подкрепи "нулево" обогатяване на уран от Иран

Руският президент Владимир Путин e заявил пред своя колега от Съединените щати Доналд Тръмп, както и пред представителите на Техеран, че ще подкрепи идеята възобновеният Съвместен всеобхватен план за действие (JCPOA) да включва искане Иран да спре обогатяването на урановите си продукти, съобщи в събота американското онлайн издание Axios...

публикувано на 12.07.25 в 15:51

Бури и проливни дъждове предизвикаха локални наводнения в Испания

Бури и проливни дъждове предизвикаха локални наводнения в Испания. Най-сериозни са щетите в областите Арагон и Кастилия и Леон. Властите в Арагон изпратиха в полунощ съобщение до жителите чрез системата ES-ALERT с предупреждения за опасно време. Освен това хората бяха призовани да не пътуват, както и да не влизат в мазета и гаражи. На места..

публикувано на 12.07.25 в 15:37
Заседание в Бундестага

Германското правителство се изправи пред първата си голяма криза

Точно преди лятната пауза на Бунддестага германското правителство се изправи пред първата си голяма криза. Управляващите в коалиция християндемократи и социалдемократи влязоха в остър конфликт за разпределението на местата в Конституционния съд. Какви са изпитанията, пред които се изправя новото правителство в Берлин? Кой да заеме..

публикувано на 12.07.25 в 15:34

"Коперник": Месец юни 2025 г. е третият най-топъл юни в световната история

Месец юни 2025 г. е третият най-топъл юни в света в историята на наблюденията според Европейската служба за изменение на климата "Коперник". В България юни 2025 г. е бил един от най-сухите месеци за последните 100 години, със сериозен дефицит на валежи и температури, наподобяващи средата на лятото. В нашата страна юни наподобяваше юли по..

публикувано на 12.07.25 в 15:12