На 3 декември забележителната българска пианистка с успешна международна кариера Донка Ангъчева представи първия концерт на живо в рамките на инициативата „Изкуството в Австрия продължава да живее“, създадена от нея под формата на виртуален музикален проект по време на пандемията от Ковид-19 през 2020 г.
Посланието на тази идея е синтезирано в самото заглавие, а досега Донка Ангъчева е реализирала поредица от впечатляващи онлайн концерти и документални филми, които добиват изключителна популярност в Австрия. Като израз на високо признание за нейната международна кариера и изключително успешна артистична инициатива „Die Kunst lebt weiter“, Донка Ангъчева е удостоена през септември 2023 г. с престижната награда „Business Woman Award“ на австрийското списание „Look“ в категория „Изкуство и култура“.
Бляскавото музикално събитие на 3 декември се състоя под формата на матине в прекрасната, стилна обстановка на зала Kursalon Hübner в центъра на Виена. Галаконцертът бе с благородна кауза – събиране на дарения за организацията „NF Kinder“, която подкрепя лечението на болни деца с диагноза неурофиброматоза. Благотворителното събитие бе отразено в различни издания на австрийската преса, а авторитетният всекидневник „KURIER“ обобщи: „Организираният от Донка Ангьчева концерт-матине бе истинско магическо начало на предколедния сезон!“
За публиката, изпълнила разкошно украсената зала, концертът бе съкровено преживяване, потапяне в атмосферата на коледния дух, вълнуващ досег с възвишения език на музикалното изкуство, чрез който да отворят сърцата си и да откликнат на благотворителната кауза в помощ на болни деца.
Модератор на концерта бе известната журналистка от Австрийската национална телевизия ORF Тереза Фогл. В афиша на събитието, наред с Донка Ангъчева, фигурираха имената на звездни солисти, сред които се откроиха известната цигуларка Лидия Байч, оперните певци Зоряна Кушплер и Клеменс Унтеррайнер - камерзенгер на Виенската държавна опера, виолончелистката Теодора Митева, цигуларката от Виенска филхармония Екатерина Фролова, кларинетистката Деница Лафчиева, виолистът и диригент Александър Земцов, Джими Чианг, поп певецът Сезър Сампсън и др. Всички те владееха сцената и музицираха с темперамент, а в ефектно подбраната програма прозвучаха творби от Моцарт, Рахманинов, Барток, Де Файя, Вивалди, Маскани, Шостакович, Пиацола, Прокофиев.
Емоционално и съкровено преживяване бе участието в концерта на талантливи деца инструменталисти. Сред изявилите се на престижната сцена бяха Милош Стосиек, Мариам Абузахра, Кай, Лео и Рей Гергови, а специално от България бе поканена младата 15-годишната цигуларка Киара Николова, носителка на многобройни награди от престижни международни конкурси. Тя впечатли публиката със своето чудесно изпълнение на „Румънски народни танци“ от Бела Барток, а след края на концерта сподели вълнуващи думи за първата си изява на виенска сцена, както и за сериозната подготовка за това участие с изключителната цигулкова педагожка Благородна Танева.
В афиша на концерта се открои участието на една звездна музикантска фамилия – известната виртуозна кларинетистка Деница Лафчиева, нейният съпруг - виолистът и диригент Александър Земцов, и техният 10-годишен син Алексис, който направи своя успешен дебют като певец и развълнува публиката, изпълнявайки с ангелски красив глас две коледни песни от Макс Регер и Адолф Адам.
След края на концерта Донка Ангъчева, Деница Лафчиева и Киара Николова споделиха своите емоции специално за Българското национално радио. Чуйте интервютата в звуковия файл.
След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции. Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..
Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик. От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..
В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..
Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт". Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си . "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..
Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
В Пернишка област вече има пусната подписка за подкрепа на обособяване на Пернишка митрополия. "Не говорим за мотиви, а за искане от миряните на..
Проектозаконът за хранителната верига, пуснат за обществено обсъждане, е удар към малкия производител, удар срещу българското, защото прави вносът..