С грандиозен концерт Градският духов оркестър в Силистра отбеляза снощи 60 години от своето създаване.
Основан е през 1963 година след закриването на Военния духов оркестър при Висшето военно-свързочно училище в града. Основател и пръв дългогодишен диригент на оркестъра е Петър Карагеоргиев.
И вече 60 години духовият оркестър е един от музикалните символи и емблема на този град.
Някога музикантите в Градския духов оркестър са били над 40, а във всяко училище е имало детски формации.
Преди шест години Общината се опита да ликвидира оркестъра с желанието си хората в него да работят на половин щат. Тогавашният кмет направи сравнение между работата на оркестъра и тази на експертите в администрацията, обяснявайки, че някои работели повече, други по-малко. Това не се случи, но бяха съкратени музикантите на пенсионна възраст и така останаха 12 души, "което ни прави останка от духов оркестър", коментира диригентът маестро Йордан Георгиев.
"Аз се боря оркестърът да има разнообразен репертоар и да сме забавни за хората в Силистра. Всички сме солисти. Оркестърът може да свири абсолютно всякаква музика - от традиционните хора до маршовете, но при нас това вече е невъзможно"
Невъзможно е, защото не са достатъчен брой инструментите.
Ренета Петрова свири на валдхорна и най-точно описва предизвикателството пред маестро Георгиев, който се налага да пренаписва музикалните произведения, така че да пасват на наличните звуци. Налага се дори да съкращава маршове, единственото, което не съкращават, е Химна.
"Не може да слагаш само сол в една манджа. Трябва да има баланс. А такъв се постига с инструменти".
Спомените на Лъчезар Иванов ни отвеждат почти в началото, първо е свирил в Музикалната школа като ученик, а след казармата …
"В Духовия оркестър бях щатен и в Симфоничния – на хонорар. Оперета се правеше всяка година. Имахме много ангажименти".
И днес Духовият оркестър в Силистра изляза лятото два пъти седмично – вторник и четвъртък да свири в Дунавския парк. В останалото време са на повикване – на исторически дати, паметници и организирани от Общината събития. Около 400 лв. на час струва да свири, ако бъде „нает“ …, но това се случва рядко или почти никога.
"Няма достатъчно ангажименти. Културата винаги е била скъпа. Не може да се самоиздържа".
Бюджетът им е около 180 000 лева, като две трети са за заплати, останалите за текущи разходи. Нови инструменти получиха преди около три години, след дарение на местен бизнесмен. Така се подмениха за първи път от 1963 година насам медните духови инструменти.
"Спешно се нуждаем от нов инструмент – саксофон, но нямаме пари".
Пари няма и за ремонт на сградата, в която се помещават, и която е на път да се срути върху тях по време на репетиция.
Работят на минимална заплата и за да изхранват семействата си, съвместяват по още минимум една дейност.
"Културата е захвърлена някъде в далечния ъгъл".
"Никой не знае колко труд се хвърля и колко е специфичен".
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните. В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..
В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..
Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX век, посочват от СБП. По думите им, чрез ежегодната национална награда за патриотична поезия,..
Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..
По 5000 евро е помощта за българите, които се завърнат от чужбина да живеят в България. Това само един от стимулите на програмата "Избирам България"..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Бойко Борисов вече не се крие в това..