Народното събрание ще заседава извънредно с трети опит да прокара окончателно бюджетите на Държавното обществено осигуряване и на Националната здравноосигурителна каса. Депутатите ще гласуват и общия законопроект на управляващото мнозинство за отпадане на дерогацията за руски петрол от догодина.
Депутатите се събират извънредно след като в края на мината пленарна седмица две поредни заседания бяха блокирани – първото заради бойкот на опозицията, а второто - заради отказа на управляващото мнозинство да участва в регистриране на кворума в опит да осуети заканата на опозицията за нов бойкот.
Днес се очаква парламентът да заработи, за да прокара окончателно парите за здраве и пенсии. Бюджетът на Здравната каса за следващата година ще е над 8 млрд. лв. Приходите от здравноосигурителни вноски са с над 1 милиард повече спрямо миналата година, като в проектобюджета е записано увеличение на максимално осигурителния доход от 3400 на 3750 лева, нарастване на минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, на регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители от 780 до размера на предвидената минимална работна заплата от 1 януари в размер на 933 лв.
В план-сметката на Държавното обществено осигуряване за следващата година са предвидени над 24 млрд. лв., с разчетени приходи от осигуровки в размер на 13 млрд. лв. Минималният размер на пенсията за стаж и възраст от 1 януари ще бъде 523 лв., а от 1 юли – 580 лева.
В програмата на парламента днес преди малките бюджети е включен проект на решение, с което министърът на енергетиката се задължава да предприеме бързи действия с план-график за осигуряване на дългосрочна базова мощност с изграждане на 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ "Козлодуй". Депутатите ще обсъдят и общия законопроект на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС за отмяна на дерогацията за внос на руски петрол от 1 март 2024 година, а от 1 януари – отпадане на квотите за износ на нефтопродукти от руски петрол.
Освен днес депутатите ще заседават извънредно и утре с обсъждане и гласуване на второ четене на промените в Конституцията. Очаква се до 22 декември парламентът да приеме окончателно и държавния бюджет за 2024 година.
Великотърновският университет "Св. св. Кирил и Методий" обяви благотворителната акция "Кауза България". Кампанията на Великотърновския университет е за събиране на географски и исторически карти, справочна литература за известни местности и забележителности в България, както и на детски книжки от български автори. Даренията се събират в..
На втория ден от "примирието", обявено едностранно от руския президент Владимир Путин, сраженията в Донбас продължават, съобщава кореспондентът на Би Би Си от фронта югозападно от украинския град Покровск. Руското министерство на отбраната и проруски блогъри съобщават от своя страна за нови опити на украинските войски да нахлуят през..
Седем деца от варненската детска градина "Звездичка", които са пили вода с белина, ще останат под лекарско наблюдение още две денонощия в университетската болница "Света Марина". Състоянието им е добро, родителите им са с тях. Това съобщиха на брифинг заместник-кметът на общината Снежана Апостолова и директорът на дирекция "Здравеопазване"..
Роми от разрушеното в средата на миналия месец незаконно гето край столичния квартал "Захарна фабрика" за втори пореден ден блокираха движението на бул. "Сливница" пред Западния парк. Те настояват да им бъде осигурен общински терен в София, където с техни средства и с пари на фондации да построят новите си домове. Ромите скандират "мафия и..
"Когато паметта за кръвопролитията изчезне, те неизбежно се повтарят", това е заявил държавният глава Румен Радев на среща с представители на военно-патриотичните съюзи в България, които са учредители на Национален инициативен комитет на ветераните от Втората световна война за отбелязване на 80 години от участието на Българската армия в борбата..
Заради множество интерпретации на думите на министър Красимир Вълчев пред медии в Луковит, от МОН категорично подчертават, че към този момент няма решение или обсъждане за връщане към завършване на основно образование в 8. клас. Предстои да предложим на максимално широко обсъждане въпроса за образователната структура – кой етап до кой клас е...
Съвместната декларация с Гърция за достъп до водите на река Арда не ощетява България, увери премиерът Росен Желязков в отговор на въпрос на депутата от "Възраждане" Ангел Славчев. Според Славчев обаче управляващите не са поставили пред Гърция условия за отваряне на нови гранични пунктове и за построяване на язовир на гръцка територия, като по..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..
Със затоплянето на времето трябва да прилагаме забравени неща, за които педиатрите не говорят – децата да се закаляват , да свикнат от ранна възраст..
Гост на "Нощен Хоризонт" е Николай Милчев – поет и писател и чест гост на БНР. Той дълги години бе учител по Български език и литература в..