Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Пламен Дойнов представи книгата си "Освен терора: Моделиране на новия писател на НРБ. 1944-1956“

Титлата “жив класик” ли е знакът за тоталното поглъщане на писателя от партията-държава?

Проф. Пламен Дойнов: Ние, историците сякаш пребиваваме в непрекъснато дежавю

| Интервю
проф. Пламен Дойнов
Снимка: Ирина Недева
Създаването на социалния образ на новия писател в Народна република България е във фокуса на книгата на проф. Пламен Дойнов "Освен терора: Моделиране на новия писател на НРБ. 1944-1956“.

"За Писателския съюз, както и за всички наши обществени организации, чистката е закон. Чистката е абсолютно необходима, за да може да се изправи на краката си и тая организация. И тя, чистката, трябва да бъде строга, честна, мотивирана, обективна, но безпощадна. При това, ясно е, тя трябва да бъде политическа", казва Тодор Павлов на 10 декември 1944 г.

"Дава се ценз висше образование при заемане държавна, общинска или обществена служба на писателите, членове на Писателския съюз, които нямат висше образование"

Томът е разделен на три раздела – „Разораване на литературното поле (1944)“, „Писателите и Народният съд (1944/1945)“ и „Създаването на новия НРБ-писател: освен терора (1944-1956)“.

Пламен Дойнов е поет, драматург и литературовед. От месец юли 2020 г. е ректор на НБУ. Директор е на научноизследователската програма „Литературата на Народна република България (1946–1990)”, реализирана от департамент „Нова българистика” на университета.

Автор е на монографии, сред които „Българският соцреализъм: 1956, 1968, 1989” (2011), „Алтернативният канон: Поетите” (2012), „Литература, размразяване, разлом: 1962” (2015), „Литература на случаите: от „Тютюн” до „Хайка за вълци” (2017), „Поколение и поезия. 1956–1989” (2018), „Линия на разполовяване. Осем персонални случая в литературата на НРБ” (2020), „Краят на литературната автономия: 1946“ (2021), на книги за Николай Кънчев, Иван Цанев и други.

Той направи аналог между случващото се в момента и усещането за повтаряемост на историческите събития. 

"Когато съвременността нахлуе в изследване по история, това означава много тежък извод за самата съвременност. През последните години много сериозно се реактуализира ситуацията около Втората световна война и непосредствено след нея. Ние, историците сякаш пребиваваме в непрекъснато дежавю. 

Историята никога не се повтаря изцяло и буквално. Повтаря се обаче с други действащи лица, сюжети и залози. Онова, по което може да се познае, че повторението е доста натрапчиво, е риториката. Аз съм поразен от говоренето на чужди и на български политици, които лепят етикети като фашисти и шайка. Самият език е активиран отново, за да назове тази граница, в която живеем напоследък". 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Людмила Петкова

Петкова: Ще има финансиране за капиталовата програма на общините за стари и нови проекти

Ще има осигурено финансиране за капиталовата програма на общините за стари и нови проекти, заяви вицепремиерът и финансов министър Людмила Петкова в парламентарния контрол. При новите проекти ще има три приоритета -  разходи за ремонти и друго строителство от ключово значение за работата на институциите, разходи за IT системите и за..

публикувано на 13.12.24 в 10:40
Снимка на миналогодишния победител в конкурса

Община Кюстендил търси най-красивата външна коледна украса

Община Кюстендил обяви за втори път конкурс "Най-красива външна коледна украса".  Конкурсът става част от Коледните и Новогодишните празници и се радва на голям интерес - участват семейства, колективи, творчески изявени и ангажирани хора.  В конкурса могат да участват всички жители на общината със снимки на къщи, фасади, дворове, блокове,..

публикувано на 13.12.24 в 10:06

ГЕРБ-СДС канят още днес ДБ, БСП и ИТН на преговори за кабинет

От ГЕРБ-СДС ще поканят още днес ДБ, БСП и ИТН на преговори за съставяне на кабинет. ПП са изключени от преговорите, съобщи лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в кулоарите на парламента. "ПП заявиха вчера с Асен Василев, че няма да участват. Той вчера дори отказа да се извини. Вчера дори каза, че когато са правили тези безобразия са празнували. Така че..

публикувано на 13.12.24 в 10:03
Герман Галушченко, министър на енергетиката на Украйна

Нови руски въздушни нападения срещу енергийни обекти в Украйна

Русия е предприела нова поредица от въздушни нападения срещу енергийни обекти в Украйна, съобщи ресорният министър в Киев Герман Галушченко, цитиран от Ройтерс. Въздушна тревога е обявена в цялата страна. Взривове са били чути в много от големите градове. Все още не се съобщава за нанесените щети от нападенията. През изминалите две..

публикувано на 13.12.24 в 09:35

Очаква се ново поскъпване на природния газ – 9,6% от януари

Ново поскъпване на природния газ се очаква от Нова година - този път с 9,6%. От "Булгаргаз" са изчислили, че през януари цената на синьото гориво трябва да е около 83 лева за мегаватчас без таксите и налозите.  Това става ясно от заявлението на газовата компания до енергийния регулатор. Тази цена може да се промени, защото окончателното..

публикувано на 13.12.24 в 09:28
Петър Чолаков

Доц. Петър Чолаков за съставянето на правителство: Ситуацията е почти безнадеждна

Ситуацията е почти безнадеждна от гледна точка на това да имаме редовно правителство - докарали са го до там, че всеки е срещу всеки.  Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Петър Чолаков. "Това, което имаме като партийна гарнитура в 51-вия парламент, за пореден път ни показва едно изчерпване на партийната система . Това, което е..

публикувано на 13.12.24 в 09:18