Днес е Бъдни вечер, а утре Рождество Христово. Затова разговарям с Величкия епископ Сионий, игумен на Троянския и Бачковския манастир.
- Добро утро, Ваше преосвещенство!
- Добро утро на вас и всички слушатели. Нека в този светъл и благодатен ден на очакване на Рождество Христово да се поздравим, да си пожелаем духовно и радостно преживяване на празника. Да бъдем заедно в църквата Христова, в църквата на родилия се Богомладенец.
- Защо наричаме тази вечер Бъдни? Какво се е сбъднало на този ден, в тази вечер?
- За да разберем името на тази вечер, трябва да представим самия празник. Това е дълго очакване на Сина Божий тук при нас, на земята. Целия човешки род бил в очакване. Всички пророци от древност говорели за идването на Богочовека, за идването на Христос. Месията щял да потърси отново грехопадналото човечество и да го въведе в блажено общение с живия Бог, да въведе човеците във връзка с Бога, чрез Него, чрез Христос, който е едно от лицата на светата животворяща Троица. Това очакване е предсказано от всички пророци на Стария Завет. Това очакване е предсказано дори от езическите мъдреци. То било известно на всички философи на древността. Затова наричаме тази вечер сбъдване на Божието обещание. Сбъдвало се това, което Бог разкрива пред нас с идването си на земята, с преславното си вчеловечване, с преславната си благодат, която стана начало за спасение на целия човешки род. А празникът стана така, както ни свидетелстват Светите евангелисти Матей и Лука. Христос се роди във Витлеем, в скромни ясли и беше повит в скромните пелени, приготвени от родителите му. Свидетели на това рождение станаха всички ангели, целия небесен сонм. Свидетели станаха и пастирите, които пасяха своите стада наблизо, в пещерата, в която се роди Христос. Свидетели станаха и мъдреците от изтока, които видяха звездата Му и дойдоха да се поклонят на истинската звезда, на истинското слънце на правдата, което идва, за да озари всички нас. Днес е благословен ден на очакване, последния ден на рождественския пост. Трябва да подготвим не само душите си, но и сърцата си, но и мислите си, за да посрещнем и ние Богомладенеца Христос. В този ден ще почетем всички свои близки, ще поднесем скромни подаръци, ще им поднесем радост. Тези, които са духовно извисени ще поднесат дарове и на бедните, на гладните, на страдащите. Защото поднасяйки дарове на тях, те поднасят дарове на Христос който се е родил, който най-много се радва, когато ние подкрепяме по-бедните, немощните, слабите, самотните и отчаяните, презряните хора, тези които са в тъмница, в нищета, бедност и страдание. Когато им подарим топлина и нещо, което те да имат при себе си, все едно на родилия се Христос сме го подарили.
- Свети пророк Исаия е записал: „ Затова Сам Господ ще ви даде личба: ето, Девицата ще зачене и ще роди Син, и ще Му нарекат името Емануил.“ Много пъти съм си задавала въпроса защо в това пророчество фигурира името Емануил, а Ангел Гавриил казал на Мариам „ ще го наречеш с името Иисус“.
Пророците от Стария Завет говорят за идването на Месията от вярата, която векове и хилядолетия е пазела почитането на единия Бог, концентрирана върху отстояването на почитта към единия Бог и предпазването на духовността от влиянието на многобожието и други култове, които можели да попречат на истинската вяра. Техния разказ за идването на Христос звучи именно така. Емануил значи „с нас е Бог“. Емануил не е обикновено име. Той е определението на очакването Бог да бъде с нас. Бог се роди, Бог дойде да ни потърси отново, Бог дойде да ни спаси. С нас е Бог. Това, което небесният вестител казва на пречистата Богородица е земното име на Богочовека, Иисус. И както по-късно ще Го наречем всички Христос, Божия помазаник, Божия пратеник. В богословието различаваме в Него едно от лицата на Светата Троица, самия Бог, невместимия Бог дошъл и се въплътил тук на земята от пречистата Богородица.
- Ваше преосвещенство, и езическите народи са си разменяли подаръци на големи празници. Има ли библейско, християнско основание ние днес да си разменяме подаръци?
Разменянето на подаръци е прекрасно отношение на братолюбие, на приятелство, на почитане и зачитане на всеки. В християнски смисъл, това е свързано с подкрепата на бедните и страдащите. Разбира се ние имаме подаръци за близките си. Но ако искаме да поднесем подарък на Рожденика в този ден, а Рожденика е Христос, трябва да дарим на бедните и на страдащите. Виждаме как мъдреци от изток почитат родилия се Богомладенец с подаръци като небесен цар, като дошлия Бог на земята. Те Го почитат със съкровищата си. Какви съкровища имаме ние? Добротворството и подкрепата към страдащите, към нищите. Да ги поднесем като подарък на Христос. Да се вслушаме в Господния глас, който казва:„това, което правите на по-малките мои братя и сестри, все едно на мен сте го направили“. Това, което вършите като добротворство е служение на Бога. Това, което ще изпълним с добрина и чисто сърце, ще бъде истинска радост за Богочовека, когато изпълняваме Неговия закон, закона на любовта и подкрепата към по-слабите, по-бедните и отчаяните. В тези дни човек ще бъде зарадван повече от вниманието, зачитането, отношението, общението, споделянето на Рождественската радост, отколкото от материалните подаръци. Това ще стопли душата на всеки, за да празнува и той раждането на Богочовека. За да видим усмивка на всяко лице. Нека в тази предпразнична вечер всички бъдем радостни, усмихнати, защото ни се даде Спасител на света. Бог не ни остави да погинем, а отново потърси грехопадналия наш род и го възвиси с любовта, мира и благодатта.
Да се помолим: „Отче наш, Който си на небесата! Да се свети Твоето име; да дойде Твоето царство; да бъде Твоята воля, както на небето, тъй и на земята; насъщния ни хляб дай ни днес; и прости нам дълговете ни, както и ние прощаваме на длъжниците си; и не въведи нас в изкушение, но избави ни от лукавия; защото Твое е царството, и силата, и славата вовеки. Амин.“
В Сливен от утре стартира ежегодната кампания по кръводаряване по повод Великден, организирана от Отделението по трансфузионна хематология към МБАЛ "Д-р Иван Селимински ". Акцията ще продължи до 30 април на територията на Кръвния център, всеки работен ден от 08.00 до 14.00 часа. Миналата година хората дарили безвъзмездно кръв са били с..
Гражданската гвардия в Испания обяви, че е разбила мрежа за трафик на марокански мигранти от Румъния на Иберийския полуостров. В Мурсия са арестувани четирима души, заподозрени като организатори на престъпната дейност. Според разследващите, трафикантите набирали марокански имигранти, които искат да влязат в Испания. След като са платили по..
Руско-украински преговори, посветени на сигурността в Черно море, са насрочени на 15 и 16 април в Анкара. Това предаде телевизия CNN Turk, като се позова на турското министерство на отбраната. По време на дипломатически форум в Анталия по-рано тази седмица турският външен министър Хакан Фидан заяви, че страната му е готова да посредничи между..
Над 200 автомобили и мотори - американски марки и модели, бяха показани на фестивал, организиран за трети път в Дупница. Общината е домакин и оказва съдействие, , изложението събра за часове стотици автолюбители. За пръв път участват и от клуба на собтвеници на мотори "Харли Дейвидсън", а беше показан и сребърният пикап Tesla Cybertruck -..
За 15-ти път в Кипър бяха връчени наградите за най-успешни бизнес партньорства между кипърски гърци и кипърски турци. Единствената по рода си инициатива е в подкрепа на мира и обединението на разделената страна чрез икономическо сътрудничество между двете кипърски общности. 96 кипърски гърци и кипърски турци, съсобственици на 48 съвместни..
Гръцката терористична организация "Революционна класова самозащита" пое отговорност за поставената в петък бомба пред централата на железопътната компания "Hellenic Train" в Атина. Атентатът предизвика само материални щети. Бомба избухна в Атина пред офисите на "Гръцки железници" Няма пострадали и жертви от взрива в Атина..
Най-малко 32 души загинаха, сред тях и две деца, при руски ракетен удар по украинския град Суми тази сутрин. Съобщава се за над 80 ранени, включително 10 деца. След атаката западните страни призоваха отново Русия да прекрати войната в Украйна. Руските балистични ракети поразиха центъра на град Суми, в близост до руската граница, два дни след..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..
Преди около 100 години, в навечерието на Втората световна война, започва емиграция на учени - евреи, от Германия в посока САЩ, най-известният подобен..