Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Михаил Околийски: Да не търсим щастието другаде, а при себе си!

Доц. Михаил Околийски - заместник – министър на здравеопазването
Снимка: Мая Данчева

На грижата и лична отговорност за нашето здраве е посветен разговорът в "Нощен Хоризонт" с доц. Михаил Околийски, заместник – министър на здравеопазването и председател на НС на НЗОК.

Според определението на Световната здравна организация, здравето е „Състояние на пълно физическо, психическо и социално благополучие“. От това определение става ясно, че здравето не е единствено отсъствие на соматично заболяване, липса на нарушения в хомеостазата на организма, вегетативната и автономната нервна система, в метаболитните процеси и работата на сърцето. 

Здравето е многокомпонентно цяло, което се реализира в добри битови и социални условия, с материални средства и достъп до лечение. Но здравето е преди всичко и превенция, отсъствие на вредни навици и здравословен начин на живот. Здравето е и спокойствие, емоционален баланс, сигурност и защитена среда. Т.е. налице е корелация между качеството на живота и качеството на здравето. Тук вече е нашата роля, да си осигурим здраве. Да се прегледаме навреме. Да подберем качествената храна. Да спортуваме. Да открием тези неща, които да ни гарантират здраве. Това разбира се случва, когато сте добре информирани за здравето. 

"По време на празниците освен, че всеки им се радва и ги очаква, това е и време за равносметка. И стастиката, и практиката сочат, че точно по по време на празниците при много хора се обострят различни психични заболявания като депресия, тъга, защото те не са доволни от тази равносметка, която си правят, каза за "Нощен Хоризонт" доц. Михаил Околийски.

"А би трябвало да усетим християнското смирение, да допуснем любовта в сърцата си и да прекараме хубави дни със семействата си.

А заради лошите ни навици, ние не сме подготвени как да празнуваме здравословно, понякога злоупотрябяваме с алкохола и цигарите, а също и не сме подготвени как да филтрираме фалшивата, от научната информация в медицината или здравеопазването, допълни още доц. Околийски.

По думите му човек не може и не бива да абдикира от отговорността за собственото си здраве и да я прехвърля към други хора или институции.

"В България има едно наивно мислене, че някой друг може да се справи по-добре от теб и някак си би могъл да поеме този товар от теб и по тази причина много силно любим и мразим, много силно се втурваме да вярваме на определен тип хора, било то политици, което се култивираше много добре у нас по време на комунизма, да ни се внушава, че от нас нищо не зависи, а всичко зависи от партията, от някой, който взема решенията, допълни още доц. Околийски.

За социалното блогополучие на българина, доц. Околийски даде за пример, че социологически проучвания сочат, че българинът е хронично недоволен и незадоволен, защото не се сравнява с имащите по-малко, а с имащите повече.

Доц. Околийски разказа и за програмите за профилактиката и превенцията през 2024 г. за българина по линия на НЗОК.

Доц. Михаил Околийски е заместник – министър на здравеопазването. През годините той работи като експерт в Офиса на Световната здравна организация у нас, след това е негов председател, бил е ръководител на направление „Психично здраве“ в Националния център по обществено здраве и анализи. Освен медицина, той завършва и социална терапия в университета Хумболт в Германия, където придобива и докторска степен по психотерапия. Член е на Изпълнителния комитет на Европейската мрежа за оценка на услугите за психично здраве.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05