На грижата и лична отговорност за нашето здраве е посветен разговорът в "Нощен Хоризонт" с доц. Михаил Околийски, заместник – министър на здравеопазването и председател на НС на НЗОК.
Според определението на Световната здравна организация, здравето е „Състояние на пълно физическо, психическо и социално благополучие“. От това определение става ясно, че здравето не е единствено отсъствие на соматично заболяване, липса на нарушения в хомеостазата на организма, вегетативната и автономната нервна система, в метаболитните процеси и работата на сърцето.
Здравето е многокомпонентно цяло, което се реализира в добри битови и социални условия, с материални средства и достъп до лечение. Но здравето е преди всичко и превенция, отсъствие на вредни навици и здравословен начин на живот. Здравето е и спокойствие, емоционален баланс, сигурност и защитена среда. Т.е. налице е корелация между качеството на живота и качеството на здравето. Тук вече е нашата роля, да си осигурим здраве. Да се прегледаме навреме. Да подберем качествената храна. Да спортуваме. Да открием тези неща, които да ни гарантират здраве. Това разбира се случва, когато сте добре информирани за здравето.
"А би трябвало да усетим християнското смирение, да допуснем любовта в сърцата си и да прекараме хубави дни със семействата си.
А заради лошите ни навици, ние не сме подготвени как да празнуваме здравословно, понякога злоупотрябяваме с алкохола и цигарите, а също и не сме подготвени как да филтрираме фалшивата, от научната информация в медицината или здравеопазването, допълни още доц. Околийски.
По думите му човек не може и не бива да абдикира от отговорността за собственото си здраве и да я прехвърля към други хора или институции.
"В България има едно наивно мислене, че някой друг може да се справи по-добре от теб и някак си би могъл да поеме този товар от теб и по тази причина много силно любим и мразим, много силно се втурваме да вярваме на определен тип хора, било то политици, което се култивираше много добре у нас по време на комунизма, да ни се внушава, че от нас нищо не зависи, а всичко зависи от партията, от някой, който взема решенията, допълни още доц. Околийски.
За социалното блогополучие на българина, доц. Околийски даде за пример, че социологически проучвания сочат, че българинът е хронично недоволен и незадоволен, защото не се сравнява с имащите по-малко, а с имащите повече.
Доц. Околийски разказа и за програмите за профилактиката и превенцията през 2024 г. за българина по линия на НЗОК.
Доц. Михаил Околийски е заместник – министър на здравеопазването. През годините той работи като експерт в Офиса на Световната здравна организация у нас, след това е негов председател, бил е ръководител на направление „Психично здраве“ в Националния център по обществено здраве и анализи. Освен медицина, той завършва и социална терапия в университета Хумболт в Германия, където придобива и докторска степен по психотерапия. Член е на Изпълнителния комитет на Европейската мрежа за оценка на услугите за психично здраве.
Още по темата в звуковия файл.
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...