"Ако домът ни е разхвърлян и неподреден, това може да е белег на психологически проблеми или стрес, или на мързел, но трябва да кажем, че мързелът сам по себе си не идва от нищото, той също е следствие на вътрешни задръжки и блокажи, с които се борим и в крайна сметка това се отразява и на външното ни пространство, на поведението, което избираме, каза в "Минути за здраве" по "Хоризонт" психологът Мартина Иванова.
"Ако човек се чувства блокирал в някаква житейска област, във връзката си, в работата си, или в някакъв проект, който има, това вътрешно усещане за блокаж, поради начинът, по който работи съзнанието и подсъзнанието ни, на подсъзнателно ниво човек се опитва да го изяви по някакъв начин в реалния живот този проблем - чрез безпорядък и хаос.
Най-общо казано блокажът и безпорядъкът отвътре на психо емоционално ниво се отразява като безпорядък в работното или жизненото пространство, каза още психологът.
По думите й "синдромът на отложения живот" е нещо, с което се срещаме много често, може би то има отзвук от нашата народопсихология.
"С идеята да си запазим хубавите неща само за празник, за гостите, да не бързаме да се радваме на хубавото, за да не избяга щастието, да отлагаме да се радваме на важните неща, да отлагаме изобщо щастието, както и неща, които биха подобрили качеството ни на живот, и ги отлагаме за някакви имагинерни бъдещи времена, а истината е, че когато човек тръгне по този принцип, добрите и правилни времена никога не идват, винаги ги изпускаме, поясни още Мартина Иванова.
Тя заяви, че традициите и празничните ритуали биха могли да укрепят психическото и емоционалното здраве, но ако човек ги възприема като приятна емоция, ако ги приема като нещо положително, това може да допринесе за по-доброто му емоционално състояние.
Ако е обратното, ако той чувства като тягостен навик и задължение общуването с роднини по празниците, нека по-добре да не козирува на правилата, да послуша вътрешният си повик на този стил на празнуване, който му носи удовлетворение, радост, тишина, изтъкна Иванова.
Още по темата в звуковия файл.
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..