16-тото издание на фестивала за кино от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка Sofia MENAR Film Festival започва на 12 януари. Откриването е в Дома на киното с казахстанската комедия „Див лук”, отличена на фестивала във Венеция. Програмата продължава до 28 януари в салоните на Дома на киното, G8, „Евро синема”, „Влайкова”, както и онлайн.
Над 40 премиерни игрални, документални и късометражни филми са в афиша, като голяма част от тях ще бъдат достъпни онлайн.
Сред акцентите на фестивала е комедията от Йордания – „Дъщерите на Абдулрахман”. Те са четири сестри, а все едно са от различни майки. Религиозната Амал е образец за консервативните араби, старата мома Зейнаб гледа баща си и отдавна не мечтае за нищо, разхайтената Самах не спира да следи мъжа си, а най-малката – Хитам, си има приятел в Дубай, за когото не смята да се омъжва. Филмът е носител на наградите на публиката от фестивалите в Сан Диего и Кайро, както и на наградата на журито от фестивала в Бейрут.
Тази година програмата е изпълнена с комедии – „Всички пътища водят към Рим" от Ливан, „Сбогом, Шмит" от Азербайджан, „Село без деца" от Иран, „Абу Садам”, разказа пред БНР Здравко Григоров от сдружение „Позор“, организатор на фестивала.
Своята премиера ще има и най-гледаният филм в Мароко за изминалата година – „Лято в Буджад”, с награда за сценарий от фестивала на арабското кино в Ротердам. В средата на 80-те, слънчево Мароко, омайни топли тонове и едно хлапе, израснало във Франция, което трябва да свикне с новия си начин на живот в Северна Африка. Карим се завръща в бащиния дом след като години наред е живял в Париж. Там го очаква новото семейство на баща му. Момчето трудно намира език с връстниците си и търси приятелството на местния хулиган Мехди, който бързо го въвежда в триковете за бързо печелене на пари.
Фокусът на фестивала ще бъде върху германските копродукции със страни от региона на MENAR. Сред заглавията са „Любов x 3” на Фараз Шариат с две награди от „Берлинале”, „Любов, дойче марки и смърт” на Джем Кая, отново отличен на „Берлинале”, „Камъкът си тежи на мястото” на Илкер Чатак с награда за сценарий от фестивала в Мюнхен и „Орай” на Мехмет Бююкаталай с награди от „Берлинале” и фестивала „Монс“. „Дойче MENAR” е съвместна инициатива на фестивала с „Гьоте институт“.
Sofia MENAR Film Festival се организира от “Позор” и запознава българската публика с културата и традициите на ислямския свят. Програмата на Sofia MENAR Film Festival представя най-доброто от игралното, документалното и късометражното кино на Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка, като включва и специално подбрани тематични събития, свързани с държавите от този регион, както и с обичаите на етническите групи, които обитават земите им. Фестивалът е основан през 2009 година.
Цялото интервю на Светослава Кузманова със Здравко Григоров от сдружение „Позор“, който е организатор на Sofia MENAR Film Festival, може да чуете в звуковия файл.
Снимки: Sofia MENAR
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..