Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ръководителката на комисията по отбрана в германския парламент Мария Агнес Страк-Цимерман

Германия ще участва в обща военноморска мисия на ЕС в Червено море

Минувач край антиизраелски и антиамерикански графити върху стена в Сана, Йемен, 30 декември 2023 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Германия ще участва в обща военноморска мисия на Европейския съюз в Червено море, която ще действа отделно от ръководената от САЩ операция "Пазител на просперитета". Това потвърди ръководителката на комисията по отбрана в германския парламент Мария Агнес Страк-Цимерман. Целта на евентуална мисията ще е да предотврати атаките на йеменските хути срещу търговски кораби. 
"На нападенията срещу свободната търговия трябва да се противодейства", заяви Страк-Цимерман на партийно събрание в неделя, след като по-рано изданието "Ди Велт" съобщи, че германската фрегата "Хесен" ще е част от общата европейска мисия, която трябва да отплава за Червено море на 1 февруари.
Подобно изпращане на германски военни части зад граница трябва да бъде официално одобрено от парламента, припомня Ройтерс.
Предложението за мисията в Червено море беше официално анонсирано преди американските и британски удари срещу цели на хутите в контролираните от тях части на Йемен. Първите обсъждания относно мащаба на европейската мисия предстоят във вторник. 
В петък Испания обяви, че няма да участва в подобни общи действия. Според местни медии причината е, че лявата коалиция "Сумар", която е част от правителството, принципно се противопоставя на американската външна политика. 
Двама български моряци са в екипажа на един от корабите, отвлечени от хутите в Червено море - "Галъкси лийдър", плавателен съд, който е израелска собственост. В началото на годината българският министър на отбраната Тодор Тагарев заяви, че подкрепя страната ни да участва поне символично в общи действия, но уточни:
"Няма как ние да се включим в такава операция, без да има решение на Народното събрание, но ние още дискутираме в изпълнителната власт кой е най-добрият начин да подходим".
Атаките на подкрепяните от Иран хути по един от най-важните маршрути за световния корабен трафик започнаха след началото на новия конфликт в Газа през октомври, като основната цел на шиитската групировка е да противодейства на Израел и западните му партньори. Заради нападенията броят на корабите, преминаващи през Суецкия канал, намаля с 20 процента през декември.
След американските и британски удари по цели на хутите в петък американският президент Джо Байдън обяви, че страната му е изпратила конфиденциално съобщение до Иран по темата. Техеран поддържа позицията, че не участва в нападенията в Червено море. 
По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06