Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Целият законопроект тръгва от международен проект, в който участва неправителствена организация, каза той

Петко Ковачев: Законопроектът за вятърната енергия в морето неглижира други енергийни технологии

Въпросът е дали ще развиваме технологията на всяка цена или по правилата, подчерта изпълнителният директор на Института за зелена политика

| Интервю
Петко Ковачев
Снимка: БГНЕС

ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС правят пореден опит да внесат законопроект за изграждане на вятърни централи в акваторията на Черно море. Новият законопроект поражда готовност за протести. Предишният опит да се внесе такъв законопроект също срещна остри реакции.

"Има една промяна в позитивна посока – отпадането на обществения съвет към премира, който трябваше да изпълнява ролята на суперорган по провеждането на цялостната политика – нещо като орган, който трябваше да замени почти всички органи, задължени да си вършат работата. Той създаваше административен хаос."

Това поясни пред БНР Петко Ковачев, изпълнителен директор на Института за зелена политика. Вносителите не са автори на текста. Ако авторите, които са извън парламента, натискат да не се изтегля, вероятно няма да се изтегли, не изключва той.

Целият законопроект тръгва от международен проект, в който участва неправителствена организация, посочи Ковачев.

"Авторите на законопроекта не са инвеститори, за да обещават,  особено работни места. От гледна точка на климатичните политики на ЕС развитието на ВЕИ е необходимо да получи приоритет. Дали обаче този приоритет трябва да влиза в конфликт с други дейности, с опазването на биоразнообразието в морето, е друг въпрос."

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Това е закон за вятърната енергия в морските пространства, който неглижира други енергийни технологии – например соларите в морските пространства или пък добива на сероводород - нещо специфично за Черно море, по което БАН работи успешно, коментира Ковачев в предаването "Преди всички".

Експертът назова "интерес за изграждане на голям международен парк между България, Румъния и Украйна, но този интерес е чисто политически, отколкото чисто инвеститорски".

Вятърната енергия засега е единствената от ВЕИ технологиите, която може да помага за балансирането на мрежата. Необходимостта е факт, но трябва да се направи много ясно разграничение – дали ще я развиваме на всяка цена или ще я развиваме по правилата, подчерта Петко Ковачев.

Сегашният проектозакон съдържа все още много проблематични области и следва да бъде сериозно поправен, смята експертът.

По думите му, "има още какво да се изчиства, така че този закон да не се окаже едно кълбо от безкрайно объркани текстове".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Грийнпийс България

Мартин Томов: Трябва ли Черно море да бъде морски резерват?

Трябва ли Черно море да бъде морски резерват ?  "Живо черно море" е зелената мисия на "Грийнпийс".  "Черно море е  море, в което има живот до дълбочина 200 метра, най-вече в по-плитките до 50 метра , тест много близо до брега. Това го прави  особено чувствително на различни заплахи . Ние с "Грийнпийс" вече  от година и половина започнахме..

публикувано на 18.06.24 в 15:55
Януш Залески, държавен секретар в екоминистерството на Полша, и Андржей Кундзевич – председател на сдружението инженерите и техниците в горското стопанство.

Полски експерти: Много е важно проблемите на гората в ЕС да се решават от лесничеите

Защитата на горите в Европа трябва да е поверена не на политиците, а на експертите. Това е мнението на Януш Залески – държавен секретар в екоминистерството на Полша и зам.-генерален директор на държавните гори там. Залески и Андржей Кундзевич – председател на сдружението инженерите и техниците в горското стопанство, бяха на частно посещение у..

публикувано на 17.06.24 в 09:43

200 водни лилии ще радват с цветовете и аромата си посетителите на парк „Кайлъка“

Едно от любимите места за отдих на плевенчани е парк „Кайлъка“. Обявен е за защитена местност по инициатива на ген. Иван Винаров. Първият проектант на парка е бил архитект Тихолов. В изграждането му взема активно участие и цялото плевенско гражданство. И тази традиция продължава в днешно време. Уникалният парк се намира в близост до..

публикувано на 16.06.24 в 04:29

Синигер призовава софиянци: Премини на зелено днес, за да живеем по-добре утре

"Премини на зелено" е мотото на образователен графити стенопис в близост до Южния парк в София . Изобразеният синигер призовава софиянци: "Премини на зелено днес, за да живеем по-добре утре". "София е по пътя към своята зелена трансформация от доста години и се сблъсква с доста затруднения. Изключително важно е да премине и..

публикувано на 13.06.24 в 19:08
Даниела Тошева

"Зелени момичета" - проект за зелени професии сред жените

"Зелени момичета" или „GirlsGoGreen“ е проект, който си поставя за цел да популяризира сред младите жени "зелените професии" и образование.  "Проектът започна в началото на май месец, в партньорство с организации от Гърция и Турция, като финансирането на проекта е по програмата "Еразмус +" на ЕС, разказа в "Понеделник вечер" Даниела Тошева, която е..

публикувано на 27.05.24 в 09:13
Снимката е илюстративна

Какви екологично чисти източници на енергия използват в Израел

Почти една трета от енергията добивана в Израел е произведена чрез соларни батерии. В пустинната Негев има огромна слънчева електростанция, в която има батерии, които директно трансформират слънчевите лъчи в електроенергия, а има и кула, в която се затопля течност от небесното светило, от която се добива електроенергия като при ТЕЦ, (за разлика от..

публикувано на 19.05.24 в 08:55

Венцеслава Кожухарова, "За Земята": България вече трябваше да е на четвърти транш от ПВУ

Има огромно забавяне на второто плащане по ПВУ заради неизпълнени реформи. Там е нашият основен пропуск. В други страни има вече трето, четвърто плащане. България вече трябваше да е на четвърти транш , а още не можем да стигнем до втория. Това заяви пред БНР Венцеслава Кожухарова, координатор в екип "Енергия и климат" в Сдружение "За..

публикувано на 10.05.24 в 11:24