Филмови прожекции, посветени на Международния ден в памет на жертвите на Холокоста, който е на 27 януари - започват от днес в Полския институт в София.
В рамките на 3 дни ще бъдат показани три документални и един игрален филм.
Посолството на Полша и организацията на евреите в България "Шалом" стоят зад инициативата, а входът за прожекциите е свободен, каза пред БНР Светла Каранешева от програмния отдел на Полския институт:
"Започваме с два филма, които ни бяха предоставени от Музея на Втората световна война в Гданск. Двата филма съдържат изключително богат документален материал. Следва един много интересен филм на пруската режисьорка Йоланта Дилевска. Последният, игрален филм, това е филмът на режисьора Михал Квичински - "Филип", който разказва за съдбата на млад евреин, който намира свой начин да се противопостави на окупатора", обясни тя.
27 януари е международния ден в памет на жертвите на Холокоста. Обявен е за такъв от Общото събрание на ООН за време, в което се почита паметта на евреите, избити по време на Втората световна война от нацистка Германия. Това е апел този ден да бъде за всички хора предупреждение за предотвратяване на омразата, расизма и предубежденията. Основните тържества в чест на Международния ден в памет на жертвите на Холокоста се провеждат на територията на мемориала Аушвиц-Биркенау, където е бил германския концлагер - един от многото, създадени от нацистите в окупираните полски земи и в същото време най-разпознаваемия символ и място на геноцид.
Утре (17 януари, сряда) вечер от 18.30 ч. ще бъде прожектирана 82-минутната лента "По-лин. Трохи от паметта" на Йоланта Дилевска. Филмът е съставен от дузина любителски филми, заснети от американски евреи, които посещават свои роднини в Полша преди 1939 г. показано е ежедневието на евреите по онова време, но авторката посещава същите места, за да ги сравни с кадрите отпреди 70 години. „По-лин“ на иврит означава Полша, а етимологичното значение на думата – "тук ще живеем" направо звучи пророческо. Евреите се заселват в полските земи още от XIII в., а преди 1939 г. броят им е приблизително 3,5 милиона - това е най-голямата концентрация на евреи в Европа, но след войната и нацистката окупация остават шепа хора. Преди прожекцията на "По-лин. Трохи от паметта" ще бъдат представени два броя на "Литературен вестник", разказа още Светла Каранешева.
Действието във филма "Филип" се развива през 1943-та година и беше представен миналата година на кино-литературния фестивал "Синелибри". Кинодрамата е първата екранизация на прозата на полския писател Леополд Тирманд от 50 години насам и има няколко международни награди. прожекцията на "Филип" ще е на 18-и януари, четвъртък от 18.30 ч. в Полския институт.
Репортаж на Светослава Кузманова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...
На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..
Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..
Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио. Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..
От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..
На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..