Филмови прожекции, посветени на Международния ден в памет на жертвите на Холокоста, който е на 27 януари - започват от днес в Полския институт в София.
В рамките на 3 дни ще бъдат показани три документални и един игрален филм.
Посолството на Полша и организацията на евреите в България "Шалом" стоят зад инициативата, а входът за прожекциите е свободен, каза пред БНР Светла Каранешева от програмния отдел на Полския институт:
"Започваме с два филма, които ни бяха предоставени от Музея на Втората световна война в Гданск. Двата филма съдържат изключително богат документален материал. Следва един много интересен филм на пруската режисьорка Йоланта Дилевска. Последният, игрален филм, това е филмът на режисьора Михал Квичински - "Филип", който разказва за съдбата на млад евреин, който намира свой начин да се противопостави на окупатора", обясни тя.
27 януари е международния ден в памет на жертвите на Холокоста. Обявен е за такъв от Общото събрание на ООН за време, в което се почита паметта на евреите, избити по време на Втората световна война от нацистка Германия. Това е апел този ден да бъде за всички хора предупреждение за предотвратяване на омразата, расизма и предубежденията. Основните тържества в чест на Международния ден в памет на жертвите на Холокоста се провеждат на територията на мемориала Аушвиц-Биркенау, където е бил германския концлагер - един от многото, създадени от нацистите в окупираните полски земи и в същото време най-разпознаваемия символ и място на геноцид.
Утре (17 януари, сряда) вечер от 18.30 ч. ще бъде прожектирана 82-минутната лента "По-лин. Трохи от паметта" на Йоланта Дилевска. Филмът е съставен от дузина любителски филми, заснети от американски евреи, които посещават свои роднини в Полша преди 1939 г. показано е ежедневието на евреите по онова време, но авторката посещава същите места, за да ги сравни с кадрите отпреди 70 години. „По-лин“ на иврит означава Полша, а етимологичното значение на думата – "тук ще живеем" направо звучи пророческо. Евреите се заселват в полските земи още от XIII в., а преди 1939 г. броят им е приблизително 3,5 милиона - това е най-голямата концентрация на евреи в Европа, но след войната и нацистката окупация остават шепа хора. Преди прожекцията на "По-лин. Трохи от паметта" ще бъдат представени два броя на "Литературен вестник", разказа още Светла Каранешева.
Действието във филма "Филип" се развива през 1943-та година и беше представен миналата година на кино-литературния фестивал "Синелибри". Кинодрамата е първата екранизация на прозата на полския писател Леополд Тирманд от 50 години насам и има няколко международни награди. прожекцията на "Филип" ще е на 18-и януари, четвъртък от 18.30 ч. в Полския институт.
Репортаж на Светослава Кузманова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
В 11-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателски музикални желания - Отзвук от българската премиера на филма “Мария“ на чилийския режисьор Пабло Ларайн - Изкуствоведът доц. Петър Пламенов представя “Китарната трилогия“ на испанската танцьорка и..
Коледното настроение е в духа , в обединението, в заедността, а изкуството прави точно това - да събира хората . Това каза пред БНР режисьорът Александър Христов от театрално дружество "Конфликт" . " В Деня на бащата ние имаме привилегията да сме с нашите родители , с бащите си, а само на 1500 км от София ( в Украйна) децата не могат да..
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
На 22-рата година от живота на дъщеря ми аз все повече се страхувам, какво би станало, ако нещо с мен се случи с мен, защото аз вече съм на 55..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..
В отворено писмо психиатри алармират за недоимъка в болничното психиатрично лечение. В него се настоява да се отпускат средства, които да обезпечат..