Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отец Никанор: Спорът с НАП създава впечатление, че БПЦ прикрива нещо

Отец Никанор
Снимка: Ани Петрова

"Създава се неправилно впечатление в обществеността, че църквата се опитва да прикрие нещо и да не си изпълни задълженията. Някак си чувствам, че става въпрос за недостатъчно разбиране и липса на добри съветници по темата в Светия синод", каза отец Никанор пред БНР. Като неприятен определи той спора между НАП и Светия синод. 

НАП и Църквата са в остър сблъсък заради започналата ревизия на Българската православна църква, тя е от края на миналата година и е за задължения на Църквата за корпоративен данък от 2017 до 2022 г.

От Синода са изпратили до НАП писмо, в което определят ревизията като противоконституционна и риск за националната сигурност. Във възражението от БПЦ казват "приходите от наеми да се смятат за доходи", защото това били дарения. 

В предаването "12+3" отец Никанор, който е и финансист, коментира проблема на Светия синод с НАП и разясни подробности около държавната субсидия.

"Първо, да се изяснят две числа, които се тиражират и представляват неумишлена манипулация. Самата субсидия, която се дава всяка година, всъщност не отива в самата Църква като институция – заплати и осигуровки на 1885 свещенослужители, които държавата преценява да поеме тяхната издръжка и да има по-добър контрол. Създава се впечатлението, че ги взима като религиозна институция и я ощетяват. Ако беше централизирано, държавата да плаща през Дирекция "Вероизповедания" директно на свещениците, щеше да се види, че всъщност никакви 25,36 млн. лева нямаше да влизат в БПЦ. Създава се илюзия, че Църквата взима едни пари, а всъщност тя не ги взима", обясни Никанор за държавната субсидия. 

И продължи с уточнението: 

"Второто число - над 100 млн. лева, отпуснати за храмове на БПЦ по европейски програми, подчертавам дебело, че тези пари не са за религиозна дейност, не са за Църквата. Тези пари са за съхраняване, ремонт и реставрация на националното културно наследство на паметници на културата от национално и местно значение като сгради. Всъщност, парите минават през Църквата, защото се отнасят за тази част на Национално културно наследство, където собственик е БПЦ". 

Отец Никанор каза, че по преценка на свещеника или църковното настоятелство могат да се извършват безплатно кръщене, погребение. 

"Това не е търговска дейност, не е с цел печалба, това е издръжка и по същество представлява дарение", казва духовникът. Но припомни, че за сделки с имоти – отдаване под наем и стоки от църковни стопанства, трябва да се подава декларация в НАП за приходите от тези дейности. 

"Говорим за друг вид сделки - истинска търговска сделка, в която Църквата е лице по Закона за изповеданията със съответните местни поделения, сключват такива с други лица, може да са юридически, може да са физически. И получава приходи, които за тези лица са разходи, счетоводни, тогава се издават фактури. Това вече е търговска сделка и там вече никакви становища и писмо не могат да освободят Църквата от задължението да се поеме плащането на тези приходи", категоричен е Никанор и даде пример с манастирско стопанство, което произвежда някакъв продукт или преработвателно цехче. 

"Трябва да има квитанция и да се подава декларация, тъй като Църквата не поддържа счетоводство в нормите на счетоводните стандарти, защото тя не е предприятие. Но всяко поделение от Църквата трябва да си подава декларация за извършените стопански приходи", убеден е отец Никанор. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27
Местността „Карандила“ в природен парк „Сините камъни“

Гергина Даскалова: С икономически интереси в "Сините камъни" ощетяваме Европа и света

"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..

публикувано на 29.01.25 в 10:28

Настъпва Лунната Нова година

Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година.  Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..

публикувано на 29.01.25 в 05:34

Все по-недостъпната Витоша – какво да се прави?

Кметът на София трябва да убеди правителството част от бюджета на НЗОК да се отдели за укрепване на здравето на живеещите в София, като няколкостотин милиона се инвестират в спортни съоръжения, най-вече в планините около София , които са "белият дроб" на столицата. Тази препоръка отправя в ефира на БНР Димитър Димитров, който е бил..

публикувано на 28.01.25 в 11:49