Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отец Никанор: Спорът с НАП създава впечатление, че БПЦ прикрива нещо

Отец Никанор
Снимка: Ани Петрова

"Създава се неправилно впечатление в обществеността, че църквата се опитва да прикрие нещо и да не си изпълни задълженията. Някак си чувствам, че става въпрос за недостатъчно разбиране и липса на добри съветници по темата в Светия синод", каза отец Никанор пред БНР. Като неприятен определи той спора между НАП и Светия синод. 

НАП и Църквата са в остър сблъсък заради започналата ревизия на Българската православна църква, тя е от края на миналата година и е за задължения на Църквата за корпоративен данък от 2017 до 2022 г.

От Синода са изпратили до НАП писмо, в което определят ревизията като противоконституционна и риск за националната сигурност. Във възражението от БПЦ казват "приходите от наеми да се смятат за доходи", защото това били дарения. 

В предаването "12+3" отец Никанор, който е и финансист, коментира проблема на Светия синод с НАП и разясни подробности около държавната субсидия.

"Първо, да се изяснят две числа, които се тиражират и представляват неумишлена манипулация. Самата субсидия, която се дава всяка година, всъщност не отива в самата Църква като институция – заплати и осигуровки на 1885 свещенослужители, които държавата преценява да поеме тяхната издръжка и да има по-добър контрол. Създава се впечатлението, че ги взима като религиозна институция и я ощетяват. Ако беше централизирано, държавата да плаща през Дирекция "Вероизповедания" директно на свещениците, щеше да се види, че всъщност никакви 25,36 млн. лева нямаше да влизат в БПЦ. Създава се илюзия, че Църквата взима едни пари, а всъщност тя не ги взима", обясни Никанор за държавната субсидия. 

И продължи с уточнението: 

"Второто число - над 100 млн. лева, отпуснати за храмове на БПЦ по европейски програми, подчертавам дебело, че тези пари не са за религиозна дейност, не са за Църквата. Тези пари са за съхраняване, ремонт и реставрация на националното културно наследство на паметници на културата от национално и местно значение като сгради. Всъщност, парите минават през Църквата, защото се отнасят за тази част на Национално културно наследство, където собственик е БПЦ". 

Отец Никанор каза, че по преценка на свещеника или църковното настоятелство могат да се извършват безплатно кръщене, погребение. 

"Това не е търговска дейност, не е с цел печалба, това е издръжка и по същество представлява дарение", казва духовникът. Но припомни, че за сделки с имоти – отдаване под наем и стоки от църковни стопанства, трябва да се подава декларация в НАП за приходите от тези дейности. 

"Говорим за друг вид сделки - истинска търговска сделка, в която Църквата е лице по Закона за изповеданията със съответните местни поделения, сключват такива с други лица, може да са юридически, може да са физически. И получава приходи, които за тези лица са разходи, счетоводни, тогава се издават фактури. Това вече е търговска сделка и там вече никакви становища и писмо не могат да освободят Църквата от задължението да се поеме плащането на тези приходи", категоричен е Никанор и даде пример с манастирско стопанство, което произвежда някакъв продукт или преработвателно цехче. 

"Трябва да има квитанция и да се подава декларация, тъй като Църквата не поддържа счетоводство в нормите на счетоводните стандарти, защото тя не е предприятие. Но всяко поделение от Църквата трябва да си подава декларация за извършените стопански приходи", убеден е отец Никанор. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Симов

Ал. Симов: Експертно управление - за да може политическата система да продължи напред

" Може би се налага да минем през експертно, надпартийно управление, което да реши конкретни икономически задачи. Това е единственият начин политическата система да продължи напред . Иначе сме обречени на Делян Пеевски, сглобки, ГЕРБ, Бойко Борисов и градска десница до откат. В България вече няма лесни решения ". Това коментира пред БНР..

публикувано на 27.04.24 в 14:45
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43