Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колко спешно може да бъде спешното отделение? История от първо лице

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Младеж, пожелал анонимност, потърси БНР с история за приятелката си, която няколко седмици търси лекарска помощ, докато най-накрая я открива. След лутане в пазарджишки болници, двамата решили да дойдат в София, но и тук не достигат лесно до диагноза и реална медицинска помощ.

"В Пазарджик не ни обърнаха достатъчно внимание лекарите. Не назначиха изследвания, само я приемаха и пускаха системи, колкото да успокоят болките – тя имаше силни болки в стомаха. Ходихме в градската болница, в спешната помощ, преди около 3 седмици – там хората се държаха много грубо, много арогантно. Ходене по още лекари и болници…", описа картината той.

В Александровска болница приятелката му лежала на металните пейки пред лекарските кабинети.

"Лекар дойде и ни обяснява, че не можем да бъдем приети, защото гастро-ентерологията била пълна. Колкото и да е спешно, няма да бъде дори прегледана. Каза да търсим помощ на друго място. Аз бях звънял на други болници – "Св. Анна", "Пирогов" също ни върнаха и ни казаха да ходим в Александровска болница", разказа младежът.

Последвало звънене в "Токуда" и Първа градска болница, където по думите му се отнесли "доста дружелюбно", обяснили, че ще я приемат и направят изследвания.  

"И открили дребна киста на яйчника, която трябва да бъде отстранена оперативно."

Младежът, сигнализирал програма "Хоризонт", твърди, че лекарят от Александровска болница бил поставил грешна диагноза и то в коридора, без никакви изследвания.

"Беше ни казал, че е гастрит, 100% убеден."

След придобития опит и наблюденията какво се случва и с други пациенти там младежът от Пазарджик определя ситуацията в болницата като "пълно безумие".

Александровска болница  Снимка: БГНЕС

След документална проверка става ясно, че "такава пациентка, млада жена с такива оплаквания не е преминавала, не е записана в журналите на спешното отделение, нито в информационната система на болницата", поясни в предаването "Преди всички" д-р Димитър Чапразов, заместник-директор по лечебната дейност на Александровска болница.

Д-р Чапразов уточни, че трябва да се снеме и информация от лекарите, които са дежурили тогава. На всеки пациент, преди постъпване в спешното отделение, се прави триаж, който определя неговото състояние. Прегледът обаче се случва вътре в отделението, допълни той.

"Ако колегата не си е свършил работата, ще бъде наказан."

"Охранителни камери има. Може да се направи проверка. Това може да се направи, ще се направи вътрешна проверка в болницата", увери той.

"Винаги има свободни места за спешни пациенти. Ние сме длъжни да поддържаме определен брой легла – всяка от клиниките, за да може пациент да бъде приет по спешност", категоричен е д-р Димитър Чапразов. Той декларира, че "пациент, който се налага да бъде приет по спешност, не е връщан от Александровска болница, от година и 4 месеца, откакто е новото ръководство на тази болница".

"Ние не можем да си позволим този "лукс" – да връщаме пациент в спешно състояние."

Повече по казуса чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Домашните любимци след края на войната в Израел

Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци -  кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..

публикувано на 03.07.25 в 17:35
Среща в читалището на Тетевен

Тази година ветераните алпинисти се срещнаха в Тетевен

Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен.  Подобни срещи има всяка година и са организирани от..

публикувано на 29.06.25 в 13:56
Здравка Шейретова - Столична библиотека

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..

публикувано на 29.06.25 в 06:28

Над 7000 варненци в подкрепа на защитниците на бездомните животни в града

Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има представители на структурата, които ще следят да няма посегателства над бездомните животни, за които се грижат. Това разказа за "Хоризонт" Стефан Курдов. "Проведохме среща с ръководството на..

публикувано на 29.06.25 в 05:56
Ангел Бончев с иконата на свети Никифор Прокажения

Чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения във Врачанска епархия

През седмицата в различни населени места във Врачанска епархия посрещат икона с чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения .  Камбаните на храм "св. Николай" във Враца огласиха пристигането на светинята в престолния за епархията град в понеделник сутринта.  Във вторник иконата беше в Мездра, вчера в Бяла Слатина, днес ще бъде в Кнежа, в петък..

публикувано на 26.06.25 в 17:50

"Преди и сега": От ТКЗС до земеделие в тежко състояние

Дядо Момчил от село Ярловица, област Видин, е на 91 години. Той си спомня за времето, когато животът се е въртял около земите, а работата на полето е била с цел прехрана и оцеляване. Разказва как младежите, включително и той, са били карани да обикалят улиците и да агитират хората да се присъединяват към ТКЗС-тата. Баща му отказвал да влезе в..

публикувано на 26.06.25 в 15:18
Баба Калинче от Варвара

Баба Калинче от село Варвара премина към второто си столетие с хоро и песни!

На 13 април 2025 г. баба Калинче от от пазарджишкото село Варвара навърши 100... И влезе във второто си столетие.  Калинка Александрова Янчева  е родена на 13 април 1925 година. В "Нощен Хоризонт“ вече ви разказвахме за един газен фенер, за една стара икона, за любов, за живота през три епохи – демокрация, социализъм, Царство България, за..

публикувано на 24.06.25 в 15:39