Едно е безспорно: дори сто години след смъртта си Владимир Илич създава емоции – положителни или отрицателни, а наследството на това, което е направил, още стои пред нас. За обществото остава въпросът какъв е той – пророк или демон? Успял ли е да промени света към по-добро или напротив, унищожил е ценностите на древната руска култура и е нанесъл непоправими щети на развитието на целия свят?
Владимир Илич Улянов е роден на 22 април 1870 г. в град Симбирск на руската империя в заможно дворянско семейство. На пръв поглед нищо не говори, че той ще стане вожд и лице на световната революция. Според класическата историческа традиция, това което го радикализира, е смъртта на брат му - Александър Улянов. Той е обесен през 1887 г. по обвинение в подготовка на атентат срещу император Александър III. Този факт поставя много прегради пред живота на Ленин оттук нататък. Не е допуснат да завърши висшето си образование в столичния университет и заради това учи право в Казан. Знае английски, френски и немски, учи полски и италиански, вероятно владее татарски, а в гимназията се справя отлично по латински.
По време на следването си влиза в кръжок на радикалната организация "Народна воля", а малко по-късно е арестуван и изключен заради участие в студентски протести. Дълго време не му е разрешавано да продължи да учи. Все пак, през 1891 г., получава разрешение да се яви на изпити за диплома на самостоятелна подготовка. В края на 80-те и началото на 90-те попада в средите на марксистките кръжоци, където е забелязан заради научния си подход към социал-демократическите идеи. Пише много изследвания по политикономия и проблемите на руското общество.
Американският историк Ричард Пайпс казва за него, че е бил "човек с желязна воля, неукротима енергия, сливащ фанатичната вяра в революционното движение с делото и огромна вяра в себе си".
За кратко работи в адвокатска кантора, като често се занимава с дела на работници срещу техните работодатели. През 1895 г. е арестуван заради участието си в Петербургските групи на социалдемократическата партия и в последствие е изпратен на заточение, след което заминава за Европа. През 1903 г. вече е един от водачите на партията и участва в нейното разделяне, като създава групата на болшевиките. Ленин вижда като единствена възможна тактика за смяна на имперската система революцията, за разлика от по-умерените "меншевики", които предлагат мирно участие в политическия живот. Идеята на Улянов е да се създаде малка централизирана група от професионални революционери. Това се оказва и успешната политическа тактика, която през 1917 г. ще доведе болшевиките до властта.
Тъй като в днешно време са известни повечето негативни черти на Ленин, ще се опитам да покажа част от нещата, които го превръщат в един от най-значимите политици на ХХ век. По време на Първата световна война той е един от най-убедените пацифисти, като заедно с останалите радикални леви призовават от швейцарското селце Цимервалд за незабавно прекратяване на войната и спиране на безсмислените убийства. Ленин стои в основата и на идеята, че тогавашният световен конфликт е предизвикан от правителствата и елитите, за да спечелят още пари и да преразпределят колониите, а залъгват хората с национализъм.
Владимир Улянов се оказва много прагматичен и успешен политик. Когато през 1917 г. се връща в Русия, никой от неговите съпартийци не вярва, че могат да се борят за властта. Той намира точните лозунги и послания – незабавен мир, хляб и земя за всички. Партията се разраства неимоверно за месеци и това прави възможно вземането на властта.
През март 1918 г. той е единственият, който иска подписването на мир с Германия и излизане от Първата световна война, не само защото ще изпълнят политическите си обещания, но и защото разбира, че подобен договор не може да бъде дълговечен, а документът оцелява само осем месеца.
Една от най-честите мантри е, че той налага суров терор, с който болшевиките смазват руския народ и окупират властта. Ленин дълго е привърженик на демократичните мерки. През ноември 1917 г., под негово ръководство болшевиките провеждат изборите за Учредително събрание, които са спечелени от друга партия – Социалистите революционери. Задържането на властта от Ленин и партията му не би било възможно без широката обществена подкрепа, която идва заради точните послания и активните действия за постигането им. Сблъсъкът и политиката на Червения терор идва едва след като другите политически сили започват опити за убийства на водачите на комунистите. Решението е взето без него, защото на 30 август 1918 г. е прострелян два пъти и ранен тежко от атентаторка от Социалистите революционери. Съвсем логично, когато се възстановява, той подкрепя идеята за тежкия сблъсък с политическите противници.
След Гражданската война в Русия той е в основата на въвеждането на пазарните елементи в съветската икономика, известни като Нова икономическа политика. Те не само създават основата за невероятно бързото възстановяване на икономиката, но и за първи път в историята на страната дават възможност на обикновените хора да постигнат висок стандарт на живот. Дори и в последните дни на своя живот, тежко болен, той продължава да се бори за идеала за създаване на справедливо общество. Опитва се да прокара мандатност в партията, за да не се задълбочи бюрокрацията, която по-късно ще се превърне в номенклатура. Неговата подкрепа за феминисткото движение довежда до огромни промени на мястото на жените в съвременното общество. СССР става първата държава, която назначава жена за дипломатически посланик, а жените в страната поличават възможност за реализация във всички сфери на обществото в момент, в който навсякъде другаде са в напълно подчинено положение.
През 1929 г. Алберт Айнщайн казва: "Уважавам Ленин като човек, който напълно се пожертва и посвети цялата си енергия за постигането на социална справедливост. Не смятам, че методите му са подходящи, но едно нещо е сигурно: такива хора са пазителите и възстановителите на съвестта на човечеството."
Думите на учения показват нещо много важно - идеализмът на съветския лидер довежда до огромна промяна в света, която има своите положителни и отрицателни черти, но без съмнение създава много от високите постижения на живота, който живеем днес.
*Коментарът изразява личното мнение на автора
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..