Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гроздан Караджов за скандала "Чаталджа": Приходите от винетки т. г. ще са над 920 млн. лв., 7% взима посредникът

| Интервю
Гроздан Караджов
Снимка: БГНЕС

Над 64,4 млн. лева ще получат посредниците за винетки и тол такси и сред тях е и "Интелигентни трафик системи", чиято собственичка купи скандалния имот на "Чаталджа" 3. Това показват изчисленията на очакваните приходи от 920 млн. лева и 7% от тях отиват за посредника, обясни бившият министър на регионалното развитие и благоустройството в кабинета "Кирил Петков" - Гроздан Караджов, в интервю пред БНР. 

Той коментира "Апартаментгейт 2", в който се замесват имената на Даниел Лорер от ПП и неговия съпартиец и финансов министър Асен Василев. 

За България това е вторият "апартаментен скандал" в последните 5 години, след 2019 г., когато лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отстрани дясната си ръка Цветан Цветанов, който имаше афинитет към изгодните имотни сделки. 

"Чаталджа 3" има връзка с фирмата "Интелигентни трафик системи", заяви Караджов и припомни, че се е опитал да сложи ред в бизнеса с винетките, когато е бил министър на регионалното развитие.

"Имаше много съпротивителни сили. Аз с твърда ръка въведох коренно различни тарифи за всички, които ползват пътната мрежа и сложих ударението върху товарните пътни превози, които най-много разрушават. Преди беше 1/3 за тях и се обърна, като в Европа 2/3 се плаща от товарния трафик и намалихме с 10% цената на винетките. Двамата министри след мен направиха тежки отстъпления – около 50% от т. нар-нови тарифи", припомни Караджов. 

"7% отиват в джоба на посредника и доскоро тя беше единствена фирма, нейната собственичка е купувачът на сградата на "Чаталджа" 3. Партньори по сделката индиректно - Асен Василев, а Лорер като частно лице.

Според мен фактите говорят за лобизъм и то в най-груб вид, а като гарнитура и злоупотреба със служебно положение. МФ внася поправка в закона, а фирмите посредници са две. Едната държи 90% от пазара. И МФ внася поправка, подписва изведнъж министърът, преди да започне да се прилага законът – ЗОП. И тази фирма ще загуби десетки милиони. Ако не се пипат тарифите, а останат, тази година приходите ще са над 920 млн. лева от тол такси и винетки, и 7% са за посредника", каза регионалният министър в кабинета "Петков". 

Караджов обясни цялата схема и определи като "случайно" съвпадение, че процедурата съвпада с покупката на имота: 

"Само една-единствена страна - въпросната фирма, възразява пред МФ и те казват, "а добре ние се отказваме". Следващата "случайност": Става два дни преди да се задвижи покупката на "Чаталджа" 3. Как тази фирма е разбрала, че се продава сградата? Сделката идва в ключов момент, нито е обявено, че сградата се продава, нито как въпросната госпожа с винетките е разбрала, че се продава тази къща. Точно предстои запор, защото сградата е част от бившата фирма на Асен Василев. Изведнъж се явява като купувач тази фирма с винетките, преди сградата да си я вземе истинският кредитодател на фирмата на Асен Василев", каза Гроздан Караджов в предаването "Нещо повече".

"ПП-ДБ реанимираха за комисионната за винетките от 7 на 3%. Това е обсъждано в предишното НС, предложението е било на ДБ и е отхвърлено. За мен това е пиар акция. За да смените тарифата от 7 на 3%, не е необходимо да променяте закона, казвам ви го като бивш министър", категоричен е Караджов. 

Подробности по темата чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Красимир Димовски при получаването на наградата.

Красимир Димовски получи Националната литературна награда за роман на годината "13 века България"

Красимир Димовски получи Националната литературна награда за български роман на годината "13 века България". Той бе отличен за романа си "Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П". Името му бе съобщено на церемония в Софийската градска художествена галерия днес. Връчват наградата "13 века България" за роман на годината Авторът каза, че..

публикувано на 19.05.25 в 21:11
Трамвайните релси по ул.

Наземният транспорт в София възстановява работа

Тази вечер се очаква да бъде възстановено движението на наземния градски транспорт в София, съобщиха от Столичната община. Вече започнаха да се движат трамваи, тролеи и автобуси от депо "Банишора" и автобусите от гараж "Малашевци".  Очаква се поетапно пускането в движението и на транспортните средства и от останалите депа и гаражи в града. От..

публикувано на 19.05.25 в 20:42
Паркирани трамваи в депо

Икономическата рамка за столичния градски транспорт за 2025-а влиза за гласуване в СОС на 29 май

Комисиите по финанси, икономика и транспорт в Столичния общински съвет заседаваха днес четири часа, за да приемат положително становище относно увеличението с 300 лева на заплатите в градския транспорт.  Заседание на три комисии в СОС за икономическата рамка на градския транспорт за тази година Синдикатите: Дадените пари са достатъчни за..

публикувано на 19.05.25 в 20:24
Кметът на столицата Васил Терзиев пред протестиращите в негова подкрепа пред сградата на Столичната община - 19 май 2025 г .

Васил Терзиев: Битката е - когато срещу нас се играе мръсно, ние да играем твърдо, но с благородство

Голямата битка е - когато срещу нас се играе мръсно, да играем твърдо, но с благородство и добрина. Да си печелим битките с уважение, не като чупим. Политическата конкуренция не трябва да бъде свързвана с това как никой, освен теб, не може да направи нещо добро, каза кметът на София Васил Терзиев пред протестиращите в негова подкрепа. Протест пред..

публикувано на 19.05.25 в 19:32

Синдикатите: Утре ще има транспорт в София

От Конфедерация на независимите синдикати в България (КНСБ) обявиха, че вдигат блокадата и от вторник в София отново ще има наземен градски транспорт. В пряко излъчване  в страницата на синдиката във Фейсбук,  председателят на Федерацията на транспортните синдикати Александър Шопов и протестиращи започнаха да премахват загражденията в депо "Банишора"...

публикувано на 19.05.25 в 19:15
Държавният глава е на официално посещение в Япония, а в програмата му в Токио са срещи на най-високо равнище.  

Президентът с лекция в университета "Васеда", посветена на двустранните отношения между България и Япония

В Токио президентът Румен Радев се срещна с император Нарухито. С разговори на високо политическо равнище продължава визитата на държавния глава в Япония.  Със срещи на високо равнище в Токио продължава посещението на президента Радев в Япония Аудиенцията на българския президент при японския император се проведе в двореца в Токио. Срещата..

публикувано на 19.05.25 в 19:05

Израел ще допусне влизането на бебешка храна в Газа

Израел ще допусне влизането на бебешка храна в Газа след два месеца пълна хуманитарна блокада. Премиерът Бенямин Нетаняху заяви, че Израел не бива да допуска масов глад в Ивицата по дипломатически причини. Дори и приятелски на Израел страни няма да толерират "картини на масов глад", каза Нетаняху във видеообръщение, след като от офиса му разпространиха..

публикувано на 19.05.25 в 18:29