Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Финансирането на лечение: зависи дали си под, или над 18 години

| Интервю
Снимка: pixabay

Дискриминирани ли са пълнолетните българи, имащи нужда от лечение у нас или в чужбина извън обхвата на задължителното здравно осигуряване и оставени сами да събират нужните средства за това? Въпросът поставят от неправителствената организация "Общност Мостове" чрез жалба до Комисията за защита от дискриминация. 

През няколко седмици се появяват кампании за събиране на средства за деца и възрастни, които се нуждаят от лечение, трансплантация или скъпо струващи медицински изделия и консумативи. При децата има повече възможности НЗОК да заплати такова лечение, извън задължителното здравно осигуряване. Те обаче се ограничават, когато детето навърши 18 години. 

Д-р Антоанета Тончева, генетик в университетска детска болница в Германия, член на Сдружение "Общност Мостове", обясни проблема:

"Управниците ни написаха Наредба 2 от март 2019 г. В самата наредба, която кореспондира пряко и със Закона за здравето, е записано, че по различен начин могат да имат достъп до лечение децата до 18-годишна възраст и пациентите над 18-годишна възраст. Когато тези хора са лекувани до 18 години по тази процедура, дали в болнична атмосфера или на домашно лечение, в момента, в който те станат пълнолетни, вече нямат право дори да кандидатстват по тази наредба за поемане на разноските за тяхното лечение. В общия случай би трябвало да става преимуществено дума най-вече за скъпите терапии, които са непосилни за семействата сами да ги заплащат. Оказва се, че първо много по-голям процент от средствата - над 95% от тях, се харчат за лечение в България. Но не само за лечение, но и за импланти, генетични изследвания. Когато децата пораснат, изведнъж се превръщат във възрастни и всяка възможност за тяхната терапия, често дори няма алтернатива на тази терапия, те просто остават без терапия и държавата абдикира". 

В предаването "Хоризонт до обед" д-р Тончева разказа и историята на Влади, който е с детска церебрална парализа и се нуждае от импланти и операция. "Болницата ще усвои клинична пътека за тази операция, но семейството трябва да събере над 70 хил. лв. за импланти", обясни тя.

Пред "Хоризонт" майката на момчето - Ирина Ганчовска, разказа как семейството е тръгнало по пътя на "паралелното здравеопазване" и как само трябва да събере парите за тези импланти:

"Заболяването е прогресивно. Единственото лечение е операция и поставяне на импланти. В България здравната система до 18 години поема разходите за импланти, но над 18-годишна възраст всичко трябва да поеме семейството. Сумата е огромна, непосилна за нашето семейство. Обърнахме се към хората, отворихме ДМС, направихме страничка на Влади. Благодарение на добри хора успяхме да съберем голяма сума пари. Ако не се направи тази операция, състоянието му ще се влоши значително. То просто е неизбежно - започва по-голямо изкривяване, започват да се притискат важни органи и просто изходът е фатален". 

Колкото по-скоро се направи операцията, толкова по-добре, защото състоянието на Влади се влошава, обясни тя. 

Майката се обърна към здравното министерство като подчерта, че тези болни деца завинаги си остават деца: "Годините им порастват, но те завинаги си остават деца". 

По думите на д-р Тончева дискриминацията е както за редки, така и за чести заболявания, както и по възраст. Това е лишаване на пациента от достъп до лечение - това трябва да се промени, категорична бе тя. 

Интервюто на Валерия Николова и Елена Бейкова с д-р Антоанета Тончева и интервюто с Ирина Ганчовска в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нешка Робева

"Шампионите" – последният спектакъл на Нешка Робева

Тази вечер в Зала 1 на НДК легендарната треньорка по художествена гимнастика Нешка Робева ще представи спектакъла си "Шампионите". Това ще е последното шоу, което именитата българка ще постави в кариерата си на постановчик.  Според легендата на българската художествена гимнастика Нешка Робева шампион има във всеки . Въпросът е да го откриеш и..

публикувано на 12.12.24 в 07:10

Юлиана Бончева: Продължението на BETL е PowerPal

Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5 хиляди в BETL трябва да се срамуват, те също имат вина за останалите измамени По думите ѝ PowerPal залага на същата инвестиция, на която залагат и BETL : "Предлага се на хора, които имат свободни..

публикувано на 11.12.24 в 14:39

Проф. Иван Лалов: Необходими са не по-малко от 1000 учители по физика

Българското висше образование върви приблизително в правилната посока. Това мнение изказа пред БНР проф. Иван Лалов - български физик, професор в Софийския университет, ректор на университета в периода 1993 - 1999 г. и министър в служебното правителство на Стефан Софиянски. Той подчерта, че в близките години висшето образование и..

публикувано на 10.12.24 в 11:47

Фолкер Тюрк: ЕС е ключов съюзник на правозащитниците по света

Законните протести са ограничавани, репресиите се увеличават, общественото пространство намалява, а критичните гласове са подложени на атака. За това предупреди върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк във връзка с днешния Международен ден на правата на човека . Всеобщата декларация за правата на човека държи рекорда на Гинес..

публикувано на 10.12.24 в 06:47
Николай Михайлов

Николай Михайлов: Корупцията е условието на българския политически живот

"Управляващите прокуратурата са хора, които знаят нещо, за което гражданството не си дава сметка докрай – че нищо не може да се направи,  защото това е елит, който не може да бъде контролиран от закона . Той самият е собствен закон. Това да се разплита чрез юридически средства, да се решават политически кариери, да бъдат детронирани политически..

публикувано на 07.12.24 в 14:13

В Ямболско прегледаха над 1600 овце и кози: Няма чума и шарка

Ветеринарите в Ямболско прегледаха през последните няколко дни над 1600 овце и кози за признаци на заболяванията шарка и чума.  Ветеринарите влязоха в стадата в шест ямболски села, тъй като попадат в 10-километровата санитарна зона около регистрираното в края на ноември огнище на шарка в сливенското село Желю войвода. Направените прегледи на..

публикувано на 06.12.24 в 14:51