Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Даниела Карабелова за превенцията на вирусните инфекции

"В този грипен сезон сега преглеждам в моя кабинет предимно деца и констатираме повишена заболеваемост, разказа в "Нощен Хоризонт" д-р Даниела Карабелова, специалист в областта на апитерапията, ароматерапията и хомеопатията.

В сезона на грипните вируси  почти всеки изпитва неудобствата на хремата и кашлицата. Това как нашето тяло ще срещне и взаимодейства с вируса и доколко ще допусне неговото действие, зависи от състоянието на имунната система. Телата ни познават вирусите, те са навсякъде около нас и ги срещаме непрекъснато.

Т.е. вирусите са паразитна единица и не могат да живеят, ако не ги допуснем. Бариерата срещу вирусите изграждаме сами. Ако пък се случи вирусът да преодолее защитата ни, тогава целият организъм се мобилизира да отстрани този нашественик и складира в имунната памет срещата си с него. Т.е. изгражда по-силен имунитет срещу вируси.

"Вирусите са нещо като клетъчни паразити и те използват системите и ресурсите на нашите клетки, навлизат в клетката и я карат да произведе техните белтъци, техните нуклеинови киселини, след което да си сглобят техните вириони, което дори не е клетки и реално разрушавайки клетката, те да я напуснат и да заразят още хиляди такива нови, поясни още д-р Карабельова.

"Нашето емоционално състояние, общото състояние на организма ни до голяма степен обуславя дали заразявайки се, ще развием инфекция.

Такива проучвания са правени много. 


Повечето грипни вируси, които причиняват т. нар. настинки, изграждат у нас имунна реакция, която не е трайна. Такива парагрипни вируси са стотици. Реално, ние можем да боледуваме често от тях. А защо боледуваме често и защо някои от нас боледуват често - защото ние не знаем как да се грижим за здравето си, не се храним правилно, не спазваме природосъобразен начин на живот.

През зимата трябва да спим повече, за да се съобразяваме с циркадните ритми. Трябва да се храним със сезонна храна. А нашите предци искат или не искат са го правели...

Хората в миналото са ползвали много физикални средства. Яли са много сезонна храна, пиели са много чайове, природни продукти като мед и пчелни продукти, разказа още д-р Даниела Карабельова.

По думите й хомеопатичните препарати са регистрирани като лекарствени препарати и са контролирани много повече от хранителните добавки.


Тя посочи, че преглежда и лекува своите пациенти по холистичен начин, разглеждайки тяхното здраве като една цялостна система, не като болен орган, търсейки причината за болестта, ползвайки различни алтернативни подходи.

Д-р Карабельова разказа за ползите от етеричните маслаза тяхното широкоспектърно действие върху нашия организъм. 


Д-р Даниела Карабелова е специалист в областта на апитерапията /лечение с пчелни продукти/, ароматерапията /облекчаване на различни болестни състояния с натурални масла/ и хомеопатията /алтернатива на конвенционалното лечение с медикаменти/.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31

Д-р Антония Григорова: Намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище

Все повече намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище, като за някои вещества стига 12 годишна възраст. Причината е влошената комуникация между деца и родители. Има голям риск първата употреба в бъдеще да се превърне в зависимост, посочва специалистът Антония Григорова, която консултира близки на зависими. По-активна трябва да..

публикувано на 22.06.25 в 06:31