Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Денис Олегов: Дали има въобще смърт, какво е душата, вечни ли сме - това ме вълнува в писането

Денис Олегов
Снимка: Пламена Бачийска

"Започнах да пиша още на 13 години в типично тийнейджърската възраст и когато се появяват първите любовни копнежи, ме подтикнаха за потърся нещо в себе си по свой начин, каза в "Нощен Хоризонт" Денис Олегов, поет и преводач.

"С времето осъзнах, че словото е нещо много по-силно, по-всеобхватно и аз мога да докосна много по-различни сфери благодарение на него. 

Вече имам 4 стихосбирки и един сборник със стихове, разкази и есета, като в момента подготвям нова книга, имам концепцията за нея. 

Но мисля, че най-първите опити на един автор са може би това, което е той без никакви залъгалки...

Смятам, че последната ми стихосбирка "Вечен чужденец" е нещо много по-сериозно и темите след това са много по-дълбокомислени и надявам се зрели. Тя излезе през 2020 г. , когато нямаше културен живот, но въпреки обстоятелствата, стихосбирката стигна до хората. 

Смятам, че както и аз се променям с времето, така и темите, за които пиша се променят. Първоначално е винаги любовната лирика, след това заради интересът ми към историята, дойде и социално-историческата тематика.

В последните си творчески опити, заради интереса ми към философията, се насочих по-скоро към човешката екзистенциалност. Към въпросите - Защо сме тук? Какво е животът и какво е смъртта? 

Дали има въобще смърт? Какво е душата? Вечни ли сме? 

Това са теми, които разглеждам напоследък в своето творчество, сподели още за БНР младият поет и преводач Денис Олегов. 

Денис Олегов

Денис Олегов е поет и преводач, роден през 1998 г. Съосновател на литературен клуб „Отвъд кориците“ и поредицата литературни четения „(Не)Форматът“. Автор на няколко стихосбирки и на пиесата „Графоманът“, наградена в направление „Авторски прочит“ по време на Друмевите театрални празници в Шуменския драматичен театър през 2023 г.

Стиховете му са награждавани в конкурсите „Димитър Бояджиев“, „Усин Керим“, „Янаки Петров“, „Граждански будилник“, българо-израелския конкурс „Небесни меридиани“, негови творби попадат в лонглиста на руския конкурс „Лицей“ (2021).

Превежда автори като Сергей Есенин, Марина Цветаева, Александър Блок, Фернандо Песоа, Карлос де Андраде, Уинстън Хю Одън и др. Преводач е на стихосбирката на Ия Кива „Свидетел на безименност“ и романа на Василий Димов „Сибир. Come on baby light my fire”.

Още по темата в звуковия файл.  

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Нотев

Иван Нотев в необятната територия на джаза

"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..

публикувано на 18.02.25 в 09:55

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...

обновено на 17.02.25 в 19:08

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола" ще бъде премахната от Квадрат 500

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..

публикувано на 17.02.25 в 13:30
Част от екипа на продукцията

"Конклав" и "Бруталистът" си разделиха по 4 награди БАФТА

Продукцията "Конклав", дефинирана като политически трилър и фокусираща се върху процеса за избор на папа и всичко задкулисно, с което той е свързан, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската академия за кино и телевизия, предаде Ройтерс. Режисьор на филма е Едвард Бергер. Филмът е..

публикувано на 17.02.25 в 08:59

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00