"Започнах да пиша още на 13 години в типично тийнейджърската възраст и когато се появяват първите любовни копнежи, ме подтикнаха за потърся нещо в себе си по свой начин, каза в "Нощен Хоризонт" Денис Олегов, поет и преводач.
"С времето осъзнах, че словото е нещо много по-силно, по-всеобхватно и аз мога да докосна много по-различни сфери благодарение на него.
Вече имам 4 стихосбирки и един сборник със стихове, разкази и есета, като в момента подготвям нова книга, имам концепцията за нея.
Но мисля, че най-първите опити на един автор са може би това, което е той без никакви залъгалки...
Смятам, че последната ми стихосбирка "Вечен чужденец" е нещо много по-сериозно и темите след това са много по-дълбокомислени и надявам се зрели. Тя излезе през 2020 г. , когато нямаше културен живот, но въпреки обстоятелствата, стихосбирката стигна до хората.
Смятам, че както и аз се променям с времето, така и темите, за които пиша се променят. Първоначално е винаги любовната лирика, след това заради интересът ми към историята, дойде и социално-историческата тематика.
В последните си творчески опити, заради интереса ми към философията, се насочих по-скоро към човешката екзистенциалност. Към въпросите - Защо сме тук? Какво е животът и какво е смъртта?
Дали има въобще смърт? Какво е душата? Вечни ли сме?
Това са теми, които разглеждам напоследък в своето творчество, сподели още за БНР младият поет и преводач Денис Олегов.
Денис Олегов е поет и преводач, роден през 1998 г. Съосновател на литературен клуб „Отвъд кориците“ и поредицата литературни четения „(Не)Форматът“. Автор на няколко стихосбирки и на пиесата „Графоманът“, наградена в направление „Авторски прочит“ по време на Друмевите театрални празници в Шуменския драматичен театър през 2023 г.
Стиховете му са награждавани в конкурсите „Димитър Бояджиев“, „Усин Керим“, „Янаки Петров“, „Граждански будилник“, българо-израелския конкурс „Небесни меридиани“, негови творби попадат в лонглиста на руския конкурс „Лицей“ (2021).
Превежда автори като Сергей Есенин, Марина Цветаева, Александър Блок, Фернандо Песоа, Карлос де Андраде, Уинстън Хю Одън и др. Преводач е на стихосбирката на Ия Кива „Свидетел на безименност“ и романа на Василий Димов „Сибир. Come on baby light my fire”.
Още по темата в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..