Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Денис Олегов: Дали има въобще смърт, какво е душата, вечни ли сме - това ме вълнува в писането

Денис Олегов
Снимка: Пламена Бачийска

"Започнах да пиша още на 13 години в типично тийнейджърската възраст и когато се появяват първите любовни копнежи, ме подтикнаха за потърся нещо в себе си по свой начин, каза в "Нощен Хоризонт" Денис Олегов, поет и преводач.

"С времето осъзнах, че словото е нещо много по-силно, по-всеобхватно и аз мога да докосна много по-различни сфери благодарение на него. 

Вече имам 4 стихосбирки и един сборник със стихове, разкази и есета, като в момента подготвям нова книга, имам концепцията за нея. 

Но мисля, че най-първите опити на един автор са може би това, което е той без никакви залъгалки...

Смятам, че последната ми стихосбирка "Вечен чужденец" е нещо много по-сериозно и темите след това са много по-дълбокомислени и надявам се зрели. Тя излезе през 2020 г. , когато нямаше културен живот, но въпреки обстоятелствата, стихосбирката стигна до хората. 

Смятам, че както и аз се променям с времето, така и темите, за които пиша се променят. Първоначално е винаги любовната лирика, след това заради интересът ми към историята, дойде и социално-историческата тематика.

В последните си творчески опити, заради интереса ми към философията, се насочих по-скоро към човешката екзистенциалност. Към въпросите - Защо сме тук? Какво е животът и какво е смъртта? 

Дали има въобще смърт? Какво е душата? Вечни ли сме? 

Това са теми, които разглеждам напоследък в своето творчество, сподели още за БНР младият поет и преводач Денис Олегов. 

Денис Олегов

Денис Олегов е поет и преводач, роден през 1998 г. Съосновател на литературен клуб „Отвъд кориците“ и поредицата литературни четения „(Не)Форматът“. Автор на няколко стихосбирки и на пиесата „Графоманът“, наградена в направление „Авторски прочит“ по време на Друмевите театрални празници в Шуменския драматичен театър през 2023 г.

Стиховете му са награждавани в конкурсите „Димитър Бояджиев“, „Усин Керим“, „Янаки Петров“, „Граждански будилник“, българо-израелския конкурс „Небесни меридиани“, негови творби попадат в лонглиста на руския конкурс „Лицей“ (2021).

Превежда автори като Сергей Есенин, Марина Цветаева, Александър Блок, Фернандо Песоа, Карлос де Андраде, Уинстън Хю Одън и др. Преводач е на стихосбирката на Ия Кива „Свидетел на безименност“ и романа на Василий Димов „Сибир. Come on baby light my fire”.

Още по темата в звуковия файл.  

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 31-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушатели - Директорът на Пловдивската опера маестро Диан Чобанов представя акцентите в предстоящото издание на летния фестивал "Opera Open" на сцената на Античния театър в..

обновено на 14.05.25 в 18:14
Симеон Сакскобургготски

Павел Станчев: Симеон Сакскобургготски винаги е поставял България над всичко

Днес - 14.05, е премиерата на документалния филм "Царят гражданин" от поредицата "БНТ представя" . Лентата е посветена на Симеон Сакскобургготски.  Автор на филма е Павел Станчев , медиен експерт и телевизионен мениджър. "Досега няма премиери, които да са станали царе, но има случай на цар, който е станал министър-председател. Избран е..

публикувано на 14.05.25 в 13:30

"Вечер на таланта": Поезия, изкуство и вдъхновяващи истории

Поезия, изкуство и вдъхновяващи истории ще се съберат на едно място по време на специалната "Вечер на таланта" , организирана от Фондация "Шанс за децата и природата на България". Тя ще е утре в Бизнес Парка в София. " Във фокуса на събитието ще са 20 млади таланта на възраст между 10 и 19 години. Всички те са поети, музиканти, художници,..

публикувано на 14.05.25 в 10:13
Габриела Георгиева - Музикант на годината 2024

Габриела Георгиева: Артист без предизвикателства не може да израства

В Първо студио на БНР бяха отличени носителите на приза "Музикант на годината". В анкетата на предаването за класическа музика "Алегро виваче" тази година се включиха около 5000 души. Оперната прима Габриела Георгиева е "Музикант на годината 2024" " Тази любов се усеща неминуемо – това е взаимен обмен: аз чрез публиката и тя чрез..

публикувано на 13.05.25 в 10:03

Започва 78-ият филмов фестивал в Кан

78-ият филмов фестивал в Кан се открива днес. Очаква се по червения килим да минат представители на световното кино - от Жулиет Бинош, председател на журито на тазгодишния форум, до холивудските звезди Том Круз и Робърт де Ниро. 81-годишният Де Ниро, който е носител на две отличия "Оскар", се очаква да бъде удостоен с почетна "Златна палма"...

публикувано на 13.05.25 в 09:56

ЛУНАР - парад на светлини и истории

Приключи четвъртото издание на фестивала LUNAR (ЛУНАР).  В него се включиха творци от 11 държави , които представиха 30 светлинни инсталации. Над 10 000 кв. метра изкуство - парад на светлини и истории , привлякоха стотици хора по улиците на София в късните часове. "Надявам се да сме успели да оцветим нощите на столичани и да..

публикувано на 13.05.25 в 06:56

Обявяват победителите от националната анкета "Музикант на годината"

Днес се очаква да бъдат обявени победителите от националната анкета "Музикант на годината" на предаването за класическа музика "Алегро виваче" на програма "Хоризонт". Това ще стане тази вечер от 19 часа в Първо студио на БНР - на галаконцерта „Музикант на годината", който се провежда под патронажа на председателя на Народното събрание..

публикувано на 12.05.25 в 08:07