Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Денис Олегов: Дали има въобще смърт, какво е душата, вечни ли сме - това ме вълнува в писането

Денис Олегов
Снимка: Пламена Бачийска

"Започнах да пиша още на 13 години в типично тийнейджърската възраст и когато се появяват първите любовни копнежи, ме подтикнаха за потърся нещо в себе си по свой начин, каза в "Нощен Хоризонт" Денис Олегов, поет и преводач.

"С времето осъзнах, че словото е нещо много по-силно, по-всеобхватно и аз мога да докосна много по-различни сфери благодарение на него. 

Вече имам 4 стихосбирки и един сборник със стихове, разкази и есета, като в момента подготвям нова книга, имам концепцията за нея. 

Но мисля, че най-първите опити на един автор са може би това, което е той без никакви залъгалки...

Смятам, че последната ми стихосбирка "Вечен чужденец" е нещо много по-сериозно и темите след това са много по-дълбокомислени и надявам се зрели. Тя излезе през 2020 г. , когато нямаше културен живот, но въпреки обстоятелствата, стихосбирката стигна до хората. 

Смятам, че както и аз се променям с времето, така и темите, за които пиша се променят. Първоначално е винаги любовната лирика, след това заради интересът ми към историята, дойде и социално-историческата тематика.

В последните си творчески опити, заради интереса ми към философията, се насочих по-скоро към човешката екзистенциалност. Към въпросите - Защо сме тук? Какво е животът и какво е смъртта? 

Дали има въобще смърт? Какво е душата? Вечни ли сме? 

Това са теми, които разглеждам напоследък в своето творчество, сподели още за БНР младият поет и преводач Денис Олегов. 

Денис Олегов

Денис Олегов е поет и преводач, роден през 1998 г. Съосновател на литературен клуб „Отвъд кориците“ и поредицата литературни четения „(Не)Форматът“. Автор на няколко стихосбирки и на пиесата „Графоманът“, наградена в направление „Авторски прочит“ по време на Друмевите театрални празници в Шуменския драматичен театър през 2023 г.

Стиховете му са награждавани в конкурсите „Димитър Бояджиев“, „Усин Керим“, „Янаки Петров“, „Граждански будилник“, българо-израелския конкурс „Небесни меридиани“, негови творби попадат в лонглиста на руския конкурс „Лицей“ (2021).

Превежда автори като Сергей Есенин, Марина Цветаева, Александър Блок, Фернандо Песоа, Карлос де Андраде, Уинстън Хю Одън и др. Преводач е на стихосбирката на Ия Кива „Свидетел на безименност“ и романа на Василий Димов „Сибир. Come on baby light my fire”.

Още по темата в звуковия файл.  

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Георги Арнаудов със световна премиера във виенския Музикферайн

На 10 май публиката в зала "Брамс" на концертния комплекс Музикферайн аплодира с възторг брилянтните изпълнения на „Паганини ансамбъл“. Формацията е основана от виртуозния цигулар с международно признание Марио Хосен, а в ансамбъла заедно с него се изявяват утвърдените инструменталисти Марта Потулска – виола, Лиляна Кехайова – виолончело и..

публикувано на 17.05.24 в 17:38

Почит към великия бас Борис Христов

На 18 май отбелязваме 110-годишнината от рождението на великия български певец Борис Христов.  Признавам си, че той е любимият ми певец. Прекланям се пред неговото изкуство, пред неговия глас, артистичност, култура. За съжаление, не съм го виждала в спектакъл, но неговото присъствие в записите, в които съм го слушала, дава ясна представа за..

публикувано на 17.05.24 в 16:25
Валери Йорданов, сценарист и кинорежисьор

Валери Йорданов, гост в "Магията на театъра" с любов към писането, за бруталността в живота и за творческия плам

"В момента работя над третия си сценарий за филм, с който ще кандидатствам и се надявам да успея да го заснема, историята е доста различна и доста брутална, като всичко, което ни заобикаля, разказа в "Нощен Хоризонт" Валери Йорданов, сценарист и кинорежисьор, гост  в поредицата на БНР -  "Магията на театъра" . " Темата е свързана с нашето..

публикувано на 17.05.24 в 11:11
Васко Василев

Васко Василев ще изнесе концерт на Айфеловата кула по повод 24 май

Световноизвестният ни цигулар Васко Василев и солисти от оркестъра на Кралската опера "Ковънт гардън" ще изнесат класически акустичен концерт на 26 май в зала "Густав Ефел" на Айфеловата кула. Музиканти от 5 националности – французойка, японка, австрийка, англичанин и българин ще се срещнат на сцената, за да отбележат заедно един от..

публикувано на 16.05.24 в 18:57
Гергей Мадараш

Гергей Мадараш дирижира концерта "Контрасти" на Радиосимфониците

Този петък, 17 май, в зала „България“ пред Симфоничния оркестър на БНР ще застане диригентът Гергей Мадараш – гост от Унгария, който в момента е музикален директор на Кралската филхармония в Лиеж, Белгия.  Програмата на концерта неслучайно е наречена „Контрасти“ – на първо място, това е заглавието на пиесата, с която ще бъде отбелязана..

публикувано на 15.05.24 в 18:33
Българските фестивални мениджъри на асамблеята - Узедом 2024

Български фестивали участват в годишната асамблея на Европейската фестивална асоциация

От 12 до 15 май 2024 г. представители на Българската фестивална асоциация (БФА) участваха в Годишната среща на фестивалите на изкуствата, организирана от Европейската фестивална асоциация (ЕФА) на остров Узедом.  От 12 години БФА е колективен член на най-старото фестивално обединение в Европа с повече от 70-годишна история. В конференцията се..

публикувано на 15.05.24 в 18:15