Гръцките фермери отказват да се оттеглят и искат реални мерки в помощ на аграрния сектор.
В Солун са съсредоточени стотици трактори в знак на протест.
Фермерите блокираха централната магистрала към Атина при град Ламия. Направиха жива верига и повече от два часа беше блокирано движението. През това време полицията пренасочи колите по обходни маршрути. Според стотиците фермери, които са до град Ламия ще блокират и утре, но не посочват час.
На всички места в страната, където има фермерски протести, се увеличават участниците в протеста, както и тракторите.
В Солун, където днес беше открита международна аграрна изложба, стотици трактори с черни знамена са около панаирното градче и по централните улици на града.
Лидерът на фермерите от област Лагада, които са с тракторите в центъра на града, заяви пред медиите, че протестите са в началото и очакват решителни мерки в помощ на аграрния сектор. С рибарски лодки в морето протестират и десетки рибари от региона.
Следобяд в протестите се включиха и производителите на мед.
Тракторите остават в центъра на Солун четири дни до края на изложението, категорични са протестиращите. След това се заканват, че се прехвърлят по блокадите на пътищата.
В Гърция седем души бяха осъдени за измами със земеделски евросубсидии. Опозицията настоява, че бивши аграрни министри също са участвали в схемата. Седем гърци с обвинение за фалшифициране на документи, с които са получили неправомерно европейски субсидии, бяха признати за виновни. Съдът отложи за по-късно произнасянето на присъдите...
От "Басейнова дирекция" заключиха минералния извор при Невестино при задълбочаваща се криза с питейната вода в общината и това създава огромни трудности за населението, казаха за БНР от местната управа. Изворът е с дебит 12 литра в секунда, доскоро е бил общински, но след като Общината не е могла да го отдаде на концесия, отново е държавен...
Агенцията по безопасност на храните забранява на млекопреработвателните предприятия да изкупуват сурово мляко от дребни преживни животни от ферми на територията на област Хасково. Заповедта влиза в сила от утре и е част от превантивните мерки за ограничаване на разпространението на шарка. 70 огнища на шарка по овцете и козите в област Пловдив..
Бърз преглед на новините от лятото на 2025 г. показва, че основните теми са пожари, празни или почти изчерпани водни басейни и населени места с режим на водата, екстремни горещини и суша. До голяма степен причината за тези проблеми са климатичните промени, които стават все по-осезаеми. Горещите лета, съчетани с липсата на достатъчно валежи със..
Има забавяне във възстановяването на връзките между Русия и Съединените щати. С тази оценка говорителят на Кремъл Дмитрий Песков реагира на вчерашния анонс на американския президент Доналд Тръмп, който изрази разочарование от руския си колега Владимир Путин и намали срока на ултиматума си за постигане на мир в Украйна. Според Песков, въпреки..
Газа е в състояние на глад по възможно най-лошото стечение на обстоятелствата . Така експерти на ООН оценяват данните от ивицата. Там вече над 60 000 са жертвите от началото на войната през октомври 2023 г., като все повече от смъртните случаи са заради недохранване. Експертите от Интегрираната класификация на хранителната сигурност..
Мерките срещу евентуалната спекула от страна на търговците във връзка с членството на България в еврозоната ще важат до 8 август 2026 година , а не до края на следващата година, както първоначално се предвиждаше. Това прие на второ четене Комисията по бюджет и финанси с измененията на Закона за въвеждане на еврото. Бизнесът ще има..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..
"Става все по-топло. Сега юли е с 2.7 градуса над нормата". Това обясни пред БНР проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент..
Максималният размер на държавната помощ за пострадалите от пожарите е 1914 лв. Това заяви пред БНР Анелия Василева - началник отдел "Социални и семейни..