Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сагата с изборите в София - съдебни експертизи и търсене на консенсус

Румяна Дечева: Има фрапантно безотговорно отношение към целия процес от политическите партии

| Интервю
Милка Христова
Снимка: Савина Спасова

"Всичко зависи от резултатите, които ще получим при цялостния преглед на бюлетините. Ако няма такива резултати, които да налагат допълнителни задачи или отваряне на чувалите с бюлетини, което означава ръчно преброяване, ако се намерят и чувалите по мазетата, тогава делото ще бъде отложено. Така, ако няма обезпокоителни резултати, които да водят до доводи за касиране на изборите, би следвало да се очаква в края на март или в началото на април да има решение на съда, който да постанови дали ще уважи жалбата на Ваня Григорова и Иван Таков, или ще бъде отхвърлена като неоснователна".  

Това каза пред БНР адвокат Милка Христова - бивш заместник-председател на СОС от БСП, адвокат на Ваня Григорова по делото срещу решението на Общинската избирателна комисия - София за определяне на Васил Терзиев за спечелил изборите за кмет на София.

До нови избори се стига, ако вотът е тотално опорочен, категорична беше тя и уточни:

"Флашката е запомнила едни резултати, а машината е отчела други резултати и СИК са записали в протокола резултати, различни от тези на флашките. Този факт е достатъчно основателен да направим извода, че машинният вот е бил ненадежден и не е отразил безспорните резултати".

По думите ѝ машинният вот на местните избори не е бил добре обезпечен откъм сигурност и верифициране:

"Изначално имаше не добре организиран машинен вот и прибързано решението на ЦИК. При положение, че на първия тур машините бяха изключени като ненадеждно верифицирани и сертифицирани, да бъде допуснато само за два дни да се претупа верифицирането и сертифицирането на машините, а изборната администрация не беше подготвена достатъчно добре. Събуди се съмнение дали подписите случайно не са квалифицирани и дали случайно не са създадени предпоставки да бъде променяно съдържанието".

Вещите лица констатираха редица секции, в които има направени промени при несработване на контролите с подписа на трима членове, което означава, че тази промяна е направена в ОИК и е недопустимо, посочи адвокат Христова и уточни, че има изискване в Изборния кодекс, според което:

"Всички останали данни, при несработване на контролите в ОИК и "Информационно обслужване", когато се констатират такива разминавания, да бъдат променяни с подписа на трима членове, но не и в случай на точка 12, където се разпределят действителните гласове между двамата кандидати. ... Когато имаме промяна с три подписа, това означава, че промяната е направена в ОИК, което е недопустимо, защото в такива случаи се изисква отваряне на чувалите и броене на гласовете от самата секционна комисия. Експертизата констатира, че има промяна в разпределението на действителните гласове, направена само с три подписа, което е недопустимо. Това означава, че механично са решавали дали този глас да бъде за Ваня Григорова, или за Васил Терзиев". 

Според адвокат Христова гражданите на София "имат право на тази сага, защото като общество, ако не гарантираме сигурност на вота, тази тенденция ще продължи да се влошава, ще се намали легитимността на политическите сили и вместо да постигаме необходимия консенсус, ще се задълбочават противоречията в обществото".  

Проф. Румяна Дечева

В предаването "Неделя 150" проф. Румяна Дечева, изборен експерт и бивш председател на Обществения съвет към ЦИК, коментира, че нищо до момента не показва фрапантни нарушения на "белите якички" (израз, използван от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов в коментар по темата за изборите в София - б.р.):

"В същото време има фрапантно безотговорно отношение към целия процес от политическите партии. Не трябва да забравяме, че всеки един член на СИК е бил в списъка на политическа партия, която го е номинирала. ... Имаше единични случаи на хора, които подменяха вота. Масовият случай на около 100 хиляди българи, които са били членове на СИК, е, че те са се постарали, не можем да обобщаваме негативно".

Според нея ключовата дума в целия изборен процес е "политическа воля". 

Тя обясни, че "фамозните липсващи флашки" не са липсващи, а са някъде в кутиите с много флашки:

"До момента не е правена такава проверка по съдебен път и затова никой не си е направил труда да организира така флашките, че при поисквани те да бъдат намирани веднага. Това е просто за организиране и съм убедена, че такива случаи повече няма да имаме. Никой не се е замислял дали е необходим квалифициран подпис за всяка една флашка, за да може да се проследи дали записаното на нея е променяно, след като е приключил изборният процес. Това са малки неща, които съм сигурна, че ще бъдат направени".

Проф. Дечев подчерта, че на предходни избори машините не са давали грешки, каквито са отчетени при последните, защото ЦИК е променила хартията, която не отговаря на регламентираните изисквания от производителя на машините.

В обобщение изборният експерт изказа мнение, че преди следващите избори (на 9 юни за представители на България в Европейския парламент - б.р.) е необходимо да се направят промени в Изборния кодекс, но би могло да се поправят нещата и с административни мерки - методически указания в ЦИК.

"Виждаме много пристрастия в работата на ЦИК и гласуване по партийните линии. ... Тези хора имат мандат единствено да прилагат един закон, нямат право да дописват и да вземат решения според условията и променените нужди", посочи още проф. Румяна Дечева.

Избирането на председател на Столичния общински съвет и консолидацията на политическите сили около определена фигура не означава, че това ще представлява бъдещото мнозинство в СОС, коментира още в предаването "Неделя 150" бившата общинска съветничка от БСП Милка Христова:

"До голяма степен неизбирането досега на председател на Столичния общински съвет се дължи и на това, че политическите сили недостатъчно добре комуникираха какво всъщност представлява това. Избирането на председател и консолидацията на политическите сили около определена фигура не означава изобщо, че това ще представлява бъдещото мнозинство. Не е толкова страшно да изберат председател, защото това няма да ангажира политическите сили в бъдещо мнозинство, защото опозиционността на една политическа сила се изразява в няколко гласувания. Основният водораздел е отношението към бюджета на София". 

Интервюто на Диана Янкулова с Милка Христова и Румяна Дечева в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гърция предлага въвеждането на "европейска“ виза за туристи

Гръцкият министър на туризма Олга Кефалояни предлага въвеждането на "европейска“ виза за туристи, посещаващи повече от една страна-членка на ЕС. Идеята получи подкрепа от италианския министър на външните работи Антонио Таяни, който по време на форум за туризъм в Рим заяви, че е съгласен с предложението на Кефалояни за улесняване на..

публикувано на 19.07.25 в 16:23

Ръст от над 17% на престъпленията, извършени от деца в област Добрич

Ръст от над 17% на престъпленията, извършени от деца в област Добрич, през миналата година, показват данните на регионалното статистическо бюро. През 2024 г. в Детските педагогически стаи в област Добрич на отчет за извършени от тях противообществени прояви и престъпления се водят 226 малолетни и непълнолетни, което е с 34 повече..

публикувано на 19.07.25 в 16:22

В Хърватия потвърдиха случай на антракс

Случай на инфекциозното заболяване по животните антракс е регистрирано и потвърдено в Хърватия. Ветеринарният институт на страната съобщи, че случаят е от 7 юли в община Върлика, където първоначално е имало информация за внезапна смърт на крава без видими клинични симптоми.  Взетите проби са потвърдили диагнозата.  Засега това е единствен..

публикувано на 19.07.25 в 16:17

Словения узакони асистираното самоубийство

Словения узакони асистираното самоубийство като парламента на страната снощи прие закон подкрепен с 50 гласа "за" срещу 34 "против". Трима депутати са се въздържали, съобщава БТА, цитирайки предаде Франс прес. Решението идва след референдум, на който мнозинството от гласоподавателите подкрепиха да има възможност за помощ при умиране - въпрос,..

публикувано на 19.07.25 в 16:05

Фолклорни състави от цялата страна се събират за фестивал в Долно Озирово

Молебен за дъжд ще бъде отправен в неделя в района на Вършец. Причината обаче не е безводието, а фолклорният фестивал "Илинден". Ритуалът "Пеперуда" ще бъде представен в село Долно Озирово. За седма поредна година фолклорни състави от цялата страна се събират в Долно Озирово за феста "Илинден". На 20 юли Църквата почита Свети Пророк Илия...

публикувано на 19.07.25 в 15:40

В Девин протестират срещу режима на вода

Жители на Девин затвориха главния път за Смолян и Кричим в знак на протест срещу режима на вода в курортния град.  С плакати "Искаме нормален живот", "Девин вода продава, а вода няма!!!", "Не искаме режим на водата", "Искаме бъдеще за Родопите" хората настояха да се направи проверка защо всяко лято градът е подложен на воден режим.  "Срам ме е да..

публикувано на 19.07.25 в 15:22

Един убит и шестима ранени при снощната руска атака с дронове срещу Одеса

Украинското черноморско пристанище Одеса беше подложено на интензивни руски удари с дронове. Един човек е загинал и шестима са били ранени, включително едно дете, пожар е избухнал във висок жилищен блок. Русия удари Одеса с дронове Доброволци на украинския Червен кръст са евакуирали четирима души, на 10 е оказана първа помощ. Разположен е..

публикувано на 19.07.25 в 15:21