Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сагата с изборите в София - съдебни експертизи и търсене на консенсус

Румяна Дечева: Има фрапантно безотговорно отношение към целия процес от политическите партии

| Интервю
Милка Христова
Снимка: Савина Спасова

"Всичко зависи от резултатите, които ще получим при цялостния преглед на бюлетините. Ако няма такива резултати, които да налагат допълнителни задачи или отваряне на чувалите с бюлетини, което означава ръчно преброяване, ако се намерят и чувалите по мазетата, тогава делото ще бъде отложено. Така, ако няма обезпокоителни резултати, които да водят до доводи за касиране на изборите, би следвало да се очаква в края на март или в началото на април да има решение на съда, който да постанови дали ще уважи жалбата на Ваня Григорова и Иван Таков, или ще бъде отхвърлена като неоснователна".  

Това каза пред БНР адвокат Милка Христова - бивш заместник-председател на СОС от БСП, адвокат на Ваня Григорова по делото срещу решението на Общинската избирателна комисия - София за определяне на Васил Терзиев за спечелил изборите за кмет на София.

До нови избори се стига, ако вотът е тотално опорочен, категорична беше тя и уточни:

"Флашката е запомнила едни резултати, а машината е отчела други резултати и СИК са записали в протокола резултати, различни от тези на флашките. Този факт е достатъчно основателен да направим извода, че машинният вот е бил ненадежден и не е отразил безспорните резултати".

По думите ѝ машинният вот на местните избори не е бил добре обезпечен откъм сигурност и верифициране:

"Изначално имаше не добре организиран машинен вот и прибързано решението на ЦИК. При положение, че на първия тур машините бяха изключени като ненадеждно верифицирани и сертифицирани, да бъде допуснато само за два дни да се претупа верифицирането и сертифицирането на машините, а изборната администрация не беше подготвена достатъчно добре. Събуди се съмнение дали подписите случайно не са квалифицирани и дали случайно не са създадени предпоставки да бъде променяно съдържанието".

Вещите лица констатираха редица секции, в които има направени промени при несработване на контролите с подписа на трима членове, което означава, че тази промяна е направена в ОИК и е недопустимо, посочи адвокат Христова и уточни, че има изискване в Изборния кодекс, според което:

"Всички останали данни, при несработване на контролите в ОИК и "Информационно обслужване", когато се констатират такива разминавания, да бъдат променяни с подписа на трима членове, но не и в случай на точка 12, където се разпределят действителните гласове между двамата кандидати. ... Когато имаме промяна с три подписа, това означава, че промяната е направена в ОИК, което е недопустимо, защото в такива случаи се изисква отваряне на чувалите и броене на гласовете от самата секционна комисия. Експертизата констатира, че има промяна в разпределението на действителните гласове, направена само с три подписа, което е недопустимо. Това означава, че механично са решавали дали този глас да бъде за Ваня Григорова, или за Васил Терзиев". 

Според адвокат Христова гражданите на София "имат право на тази сага, защото като общество, ако не гарантираме сигурност на вота, тази тенденция ще продължи да се влошава, ще се намали легитимността на политическите сили и вместо да постигаме необходимия консенсус, ще се задълбочават противоречията в обществото".  

Проф. Румяна Дечева

В предаването "Неделя 150" проф. Румяна Дечева, изборен експерт и бивш председател на Обществения съвет към ЦИК, коментира, че нищо до момента не показва фрапантни нарушения на "белите якички" (израз, използван от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов в коментар по темата за изборите в София - б.р.):

"В същото време има фрапантно безотговорно отношение към целия процес от политическите партии. Не трябва да забравяме, че всеки един член на СИК е бил в списъка на политическа партия, която го е номинирала. ... Имаше единични случаи на хора, които подменяха вота. Масовият случай на около 100 хиляди българи, които са били членове на СИК, е, че те са се постарали, не можем да обобщаваме негативно".

Според нея ключовата дума в целия изборен процес е "политическа воля". 

Тя обясни, че "фамозните липсващи флашки" не са липсващи, а са някъде в кутиите с много флашки:

"До момента не е правена такава проверка по съдебен път и затова никой не си е направил труда да организира така флашките, че при поисквани те да бъдат намирани веднага. Това е просто за организиране и съм убедена, че такива случаи повече няма да имаме. Никой не се е замислял дали е необходим квалифициран подпис за всяка една флашка, за да може да се проследи дали записаното на нея е променяно, след като е приключил изборният процес. Това са малки неща, които съм сигурна, че ще бъдат направени".

Проф. Дечев подчерта, че на предходни избори машините не са давали грешки, каквито са отчетени при последните, защото ЦИК е променила хартията, която не отговаря на регламентираните изисквания от производителя на машините.

В обобщение изборният експерт изказа мнение, че преди следващите избори (на 9 юни за представители на България в Европейския парламент - б.р.) е необходимо да се направят промени в Изборния кодекс, но би могло да се поправят нещата и с административни мерки - методически указания в ЦИК.

"Виждаме много пристрастия в работата на ЦИК и гласуване по партийните линии. ... Тези хора имат мандат единствено да прилагат един закон, нямат право да дописват и да вземат решения според условията и променените нужди", посочи още проф. Румяна Дечева.

Избирането на председател на Столичния общински съвет и консолидацията на политическите сили около определена фигура не означава, че това ще представлява бъдещото мнозинство в СОС, коментира още в предаването "Неделя 150" бившата общинска съветничка от БСП Милка Христова:

"До голяма степен неизбирането досега на председател на Столичния общински съвет се дължи и на това, че политическите сили недостатъчно добре комуникираха какво всъщност представлява това. Избирането на председател и консолидацията на политическите сили около определена фигура не означава изобщо, че това ще представлява бъдещото мнозинство. Не е толкова страшно да изберат председател, защото това няма да ангажира политическите сили в бъдещо мнозинство, защото опозиционността на една политическа сила се изразява в няколко гласувания. Основният водораздел е отношението към бюджета на София". 

Интервюто на Диана Янкулова с Милка Христова и Румяна Дечева в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров

Петър Димитров призова към намаляване на загубите във водопреносната мрежа

Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров призова общините да се възползват от предоставените над 7 милиарда лева за общински проекти по програма на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за до 2026 г. за намаляване на загубите във водопреносната мрежа. "Силно препоръчвано на местната власт, особено на кметовете..

публикувано на 27.11.24 в 21:59
Елена Ласкони и Калин Джорджеску

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд на страната с искане за анулиране на резултатите от вота на 24 ноември, съобщават местни медии. Президентските избори в северната ни съседка бяха спечелени изненадващо от независимия кандидат, известен с проруските си и антинатовски позиици Калин Джорджеску, който получи..

публикувано на 27.11.24 в 21:39
Вицепрезидентът Илияна Йотова на церемонията по връчването 14-ите национални отличия „За жените в науката

Обявиха трите победителки в Националната програма "За жените в науката"

На официална церемония в Ректората на Софийски университет "Св. Климент Охридски" бяха обявени трите победителки в 14-ото издание на Националната програма "За жените в науката".  Всички те получиха по 5000 евро награда за подпомагане на кариерното им развитие.  "За жените в науката" е инициатива на Националната комисия за ЮНЕСКО - България, Софийския..

публикувано на 27.11.24 в 20:37
Снимката е илюстративна, архив.

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София, съобщиха от МВР. Няма причини за притеснение, допълниха от вътрешното министерство. Проверката вече е приключила.  Рентген е засякъл взривни вещества в пратки на куриерска фирма в София По-рано тази вечер беше задействана апаратура за откриване на опасни..

публикувано на 27.11.24 в 20:12

КЗП за мобилните оператори: При предсрочно прекратен договор се дължи само стандартна неустойка до 3 месечни вноски

При предсрочно прекратяване на договорите с мобилните оператори клиентите вече ще дължат само стандартната неустойка в размер до три месечни вноски. Начисляваните досега допълнително лихви за неизползваните от абонатите отстъпки за времето до изтичането на договора са неравноправни условия, които трябва да отпаднат до един месец, съобщиха от..

публикувано на 27.11.24 в 20:05

С черна кърпа върху бюста на Левски в Босилеград напомниха за 105 години от Ньойския договор

Българи от Западните покрайнини поставиха черна кърпа върху бюста на Васил Левски в Босилеград по случай 105-ата годишнина от Ньойския дотовор, с който над 200 000 българи остават извън границите на България. Босилеградчани отпътуваха днес за София за участие в митинга по повод  годишнината от Ньойския договор в София. В Босилеград решиха по този..

публикувано на 27.11.24 в 19:58

Шествие "Български марш" на ВМРО по повод 105 години от подписването на Ньойския договор

От Войнишкия лъв при НДК тръгва шествие "Български марш", организирано от ВМРО по повод 105-годишнината от подписването на Ньойския договор. Тук звучи "Шуми Марица", чуват се и тъпани, виждат се и български знамена. В деня, в който през 1919 година е подписан Ньойският договор, членове и симпатизанти на ВМРО се събраха пред Войнишкия паметник в..

публикувано на 27.11.24 в 19:39