Докладът анализира ползите от навременен и структуриран изход от въглищната енергетика, като разглежда три сценария. Единият сценарий – до 2038 г. обемът на производството на въглища да се запази в мащаба от 2023 г., вторият – поетапен изход до 2035 г., основан на предложената от правителството пътна карта, а третият включва освен отпадането на мощностите за производство на електроенергия, и на топлофикациите, обясни в предаването "Хоризонт до обед" Десислава Микова от "Грийнпийс" – България.
За предишен петгодишен период повече от 5 хиляди живота са били загубени заради замърсяване на въздуха, посочи тя данни от предишния такъв доклад за България. Връзката между различните аспекти се прави чрез компютърно моделиране на прогноза, уточни Микова.
"Отделно има такива изследвания за тежестта върху здравните системи от съответните заболявания."
Въглищата в Маришкия басейн са с голямо съдържание на прах и сяра. Централите имат инсталации за очистване, които обаче не могат да функционират оптимално заради лошото качество на горивото, поясни Десислава Микова. Някои от централите не могат да се справят с изискванията, добави тя. По думите ѝ, ако вложат достатъчно средства, за да изпълнят тези норми, електричеството им ще стане непродаваемо, затова и в момента работят с отстъпки.
Според СЗО няма безопасен праг на замърсяване, а дълготрайното излагане на населението е много опасно, отбеляза Микова. Според нея замърсяването не остава в границата на България и достига пределите на съседни държави.
"Това замърсяване не признава граници. То не остава там, където е произведено."
България изгуби цяло десетилетие от възможности, за да предприеме амбициозно трансформиране на енергийния сектор, смята Десислава Микова. Според нея въглищната трансформация е в ход, но "на думи България отказва да го признае".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..
29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..
СЗО призова за прекратяване на зависимостта от изкопаемите горива и поставянето на здравето в центъра на всички климатични преговори, стратегии, политики и планове за действие. Само така ще бъдат спасени човешки животи и ще се гарантира здравословно бъдеще за бъдещите поколения, подчертават от организацията. Преди започването на 29-ата световна..
За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..
Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..
Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..