Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как кметове и политици гледат на предстоящата прекатегоризация на общините

| Интервю
Снимка: Колаж: Радио Видин

Предстои прекатегоризация на общините, районите, кметствата и населените места съгласно Закона за административно-териториалното устройство. Той предвижда процесът да се извършва през 10 години според данните от преброяването на населението и жилищния фонд. 

Критериите за категоризиране бяха приети с решение на правителството през ноември миналата година. 

Националното сдружение на общините подкрепя предложените показатели, като обръща внимание, че в редица нормативни актове категорията играе роля при диференцирането на общините за целите на данъчното облагане. Използва се и при определянето на някои от субсидиите от държавния бюджет. 

При разпределението на капиталовите разходи за общините от 4-та и 5-а категория е осигурен допълнителен компонент за подобряване на състоянието на социалната и техническата инфраструктура. В тази група досега попадаха 131 общини, а с новата категоризация техният брой ще нарасне на 198.

 Прекатегоризацията ще доведе и до промяна в размера на средствата за зимно поддържане.

От друга страна кметове на малки населени места категорично се обявиха против внесения от ГЕРБ законопроект за промяна в административно-териториалното устройство на страната. Отнема се правото на хората за пряк избор, а общинските съвети ще трябва освен да закриват кметски наместничества, да закриват и кметства заради прага от 300 жители. Това коментираха Стефан Живков - кмет на с. Царев брод в община Шумен, Христо Христов - кмет на великотърновското Ново село, Петър Атанасов - кмет на шуменското село Лозево, и Златка Кънчева - кмет на с. Душанци в община Пирдоп.

Според тях няма никаква икономическа логика. Нарушава се и европейската харта за местно самоуправление, а местното самоуправление е различно от местното управление, подчертаха кметовете.

Местното самоуправление е най-близо до хората и може да взема най-адекватни решения, както и да откликва по най-бърз и ефективен начин. Това е мнението на Найден Зеленогорски - председател на партия "Достойнството на един народ" и член на УС на Асоциацията на българските градове и региони.

Дискусията продължава повече от 20 години, напомни той в предаването "Хоризонт до обед". И обясни:

"Надявахме се, че тези теми ще бъдат обсъждани и сега при промените в Конституцията. Всички политически сили прегръщат темата преди избори, а след избори, вместо да децентрализират властта, да децентрализират финансите и да дадат възможност на най-ниското ниво - местното самоуправление, да взема важните решения, те започват да централизират власт и финанси. По този начин ние категорично се разминаваме с практиките в утвърдените проспериращи демокрации, към които се стремим, където има регионализация и силна местна власт и където огромна част от финансите на общините и кметствата се разходват в името на хората с легитимно решение на местно ниво. В България в момента държавният бюджет разписва почти всичко на общините. Единствено 10% от бюджетите на общините се управляват с решения на Общинския бюджет. Тази промяна в Конституцията трябваше да се случи. След нея трябваше да се случат множество промени в законите на България". 

Според него законопроектът сега е на парче, без да е част от общата концепция, която би направила страната модерна и със силни региони. 

Зеленогорски смята за адекватно там, където има населени места със 100 постоянно живущи граждани, да се провеждат избори за кмет. "Не разбирам защо ако живееш в малко населено място, ти да нямаш право на избор", каза той и заяви категорично, че концепцията трябва да е обща. 

Той изтъкна и че в страната има няколко десетки общини, които не отговарят на изискванията да бъдат общини. По думите му трябва да има определени изисквания за общините. 

Зеленогорски е категоричен, че няма нищо страшно една малка община да се влее в една по-голяма и по този начин да си защити интересите и повиши качеството на живот. 

Според него цялата концепция трябва да бъде огледана. "В момента е на парче, не е обща концепция", отбеляза той и добави, че никой няма дългосрочни стратегически цели. 

Репортажа на Здравка Маслянкова и интервюто на Таня Милушева с Найден Зеленогорски в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл". 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Киър Стармър

Киър Стармър: Светът, такъв какъвто го познавахме, вече не съществува

"Светът, такъв какъвто го познавахме, вече не съществува“, заяви британският премиер Киър Стармър в коментар за вестник "Сънди телеграф“, като обеща да помогне "за защитата на британския бизнес от бурята на американските мита“. Киър Стармър заяви, че неговото правителство е готово да използва адекватни индустирални политики "за защита на..

публикувано на 06.04.25 в 20:41
Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен: ЕС е готов да работи с Великобритания за отговор на митата на Тръмп

ЕС е готов да защитава интересите си със съразмерни ответни мерки на митата на американския президент Доналд Тръмп и ще работи заедно с партньорите си в тази насока, каза днес председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след телефонен разговор с британския премиер Киър Стармър, предаде "Ройтерс". Фон дер Лайен посочи, че..

публикувано на 06.04.25 в 20:34

Община Дупница набира доброволци за кризисни ситуации

Доброволното формирование към Община Дупница набира доброволци за  предотвратяване или овладяване на бедствия, пожари и извънредни ситуации и отстраняване на последиците от тях, обявиха от администрацията. Във формированието сега членуват 29 души. Пълният комплект от документи за членство в доброволното формирование се подава в деловодството..

публикувано на 06.04.25 в 20:11

Акция за по-чиста община Доспат

Близо 50 жители на Доспат се включиха в първата акция от кампанията за по-чиста, зелена и приветлива община Доспат - "Обнови и освежи“. Инициативата за пролетно освежаване и облагородяване на публичната среда е подета от "Обединение за бъдещето на община Доспат". Първата акция промени и разкраси пространството на разклона към с. Любча. В..

публикувано на 06.04.25 в 19:45
Марин льо Пен

Марин льо Пен: Ще следваме примера на Мартин Лутър Кинг

Френският крайнодесен лидер Марин Льо Пен обяви днес, че ще се бори с мирни средства срещу наложената ѝ петгодишна забрана да заема изборни длъжности и че ще черпи вдъхновение от американския борец за граждански права Мартин Лутър Кинг. На този фон в Париж се събраха хиляди нейни привърженици, за да я подкрепят, предаде "Ройтерс"...

публикувано на 06.04.25 в 19:27

Градушка в Смолян

Първата от началото на годината градушка падна днес в Смолян. Леденият валеж продължи около 5-10 минути.  Сняг вали във високите части на областта Смолян, като в района на Рожен и Превала новата снежна покривка е около 5-10 см. Заради снеговалежа е ограничено движението на тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета през проходите..

публикувано на 06.04.25 в 19:00

Полицията е задържала избягалия от психиатрията в Курило

Полицията е задържала мъжа, който нанесе побой над двамата синоптици на връх Мургаш и който днес по обед избяга от психиатрията в Курило. Пребиха дежурните метеоролози в станцията на връх Мургаш Бащата на мъжа, пребил двама метеоролози на връх Мургаш, обяви гладна стачка От СДВР съобщават за БНР, че мъжът е напуснал болницат сам без..

публикувано на 06.04.25 в 18:35