Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как кметове и политици гледат на предстоящата прекатегоризация на общините

| Интервю
Снимка: Колаж: Радио Видин

Предстои прекатегоризация на общините, районите, кметствата и населените места съгласно Закона за административно-териториалното устройство. Той предвижда процесът да се извършва през 10 години според данните от преброяването на населението и жилищния фонд. 

Критериите за категоризиране бяха приети с решение на правителството през ноември миналата година. 

Националното сдружение на общините подкрепя предложените показатели, като обръща внимание, че в редица нормативни актове категорията играе роля при диференцирането на общините за целите на данъчното облагане. Използва се и при определянето на някои от субсидиите от държавния бюджет. 

При разпределението на капиталовите разходи за общините от 4-та и 5-а категория е осигурен допълнителен компонент за подобряване на състоянието на социалната и техническата инфраструктура. В тази група досега попадаха 131 общини, а с новата категоризация техният брой ще нарасне на 198.

 Прекатегоризацията ще доведе и до промяна в размера на средствата за зимно поддържане.

От друга страна кметове на малки населени места категорично се обявиха против внесения от ГЕРБ законопроект за промяна в административно-териториалното устройство на страната. Отнема се правото на хората за пряк избор, а общинските съвети ще трябва освен да закриват кметски наместничества, да закриват и кметства заради прага от 300 жители. Това коментираха Стефан Живков - кмет на с. Царев брод в община Шумен, Христо Христов - кмет на великотърновското Ново село, Петър Атанасов - кмет на шуменското село Лозево, и Златка Кънчева - кмет на с. Душанци в община Пирдоп.

Според тях няма никаква икономическа логика. Нарушава се и европейската харта за местно самоуправление, а местното самоуправление е различно от местното управление, подчертаха кметовете.

Местното самоуправление е най-близо до хората и може да взема най-адекватни решения, както и да откликва по най-бърз и ефективен начин. Това е мнението на Найден Зеленогорски - председател на партия "Достойнството на един народ" и член на УС на Асоциацията на българските градове и региони.

Дискусията продължава повече от 20 години, напомни той в предаването "Хоризонт до обед". И обясни:

"Надявахме се, че тези теми ще бъдат обсъждани и сега при промените в Конституцията. Всички политически сили прегръщат темата преди избори, а след избори, вместо да децентрализират властта, да децентрализират финансите и да дадат възможност на най-ниското ниво - местното самоуправление, да взема важните решения, те започват да централизират власт и финанси. По този начин ние категорично се разминаваме с практиките в утвърдените проспериращи демокрации, към които се стремим, където има регионализация и силна местна власт и където огромна част от финансите на общините и кметствата се разходват в името на хората с легитимно решение на местно ниво. В България в момента държавният бюджет разписва почти всичко на общините. Единствено 10% от бюджетите на общините се управляват с решения на Общинския бюджет. Тази промяна в Конституцията трябваше да се случи. След нея трябваше да се случат множество промени в законите на България". 

Според него законопроектът сега е на парче, без да е част от общата концепция, която би направила страната модерна и със силни региони. 

Зеленогорски смята за адекватно там, където има населени места със 100 постоянно живущи граждани, да се провеждат избори за кмет. "Не разбирам защо ако живееш в малко населено място, ти да нямаш право на избор", каза той и заяви категорично, че концепцията трябва да е обща. 

Той изтъкна и че в страната има няколко десетки общини, които не отговарят на изискванията да бъдат общини. По думите му трябва да има определени изисквания за общините. 

Зеленогорски е категоричен, че няма нищо страшно една малка община да се влее в една по-голяма и по този начин да си защити интересите и повиши качеството на живот. 

Според него цялата концепция трябва да бъде огледана. "В момента е на парче, не е обща концепция", отбеляза той и добави, че никой няма дългосрочни стратегически цели. 

Репортажа на Здравка Маслянкова и интервюто на Таня Милушева с Найден Зеленогорски в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл". 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

САЩ критикуват използването на американски оръжия във войната на Израел с "Хамас"

Съединените щати следят с безпокойство израелската операция в град Рафах в южната част на Ивицата Газа. Доклад на държавния департамент критикува употребата на американски оръжия във войната на Израел с Хамас, но не предоставя доказателства за прекратяване на доставките. Два залпа от ракети са изстреляни по Южен Израел, при което е ранена..

публикувано на 11.05.24 в 07:35

Утвърдена е методиката за проверка на машините за гласуване

Утвърдена е методиката за проверка на машините за гласуване. Проверката ще се извършва от Министерството на електронното управление, Българския институт за стандартизация и Българския институт по метрология. Процедурата е част от изборния процес. Проверки ще има на документите, софтуера, хардуера, оценяване на функционалността, дали..

публикувано на 11.05.24 в 07:23
Празник на хората в Чепеларе

Празник на хората в Чепеларе

Голям празник на хората ще се проведе на площад "Олимпийски" в Чепеларе. Инициативата, превърнала се в дългогодишна традиция е на местния клуб "Веселие" с ръководители Валентина Бозова и Милен Хаджиматев, на Центъра за подкрепа на личностното развитие, Обединения детски комплекс, с подкрепата на Община Чепеларе.  Тази година клубът за народни танци..

публикувано на 11.05.24 в 05:35

Чествания на годишнината от Априлската епопея

В Брацигово днес ще бъде отбелязана 148-мата годишнина от Априлското въстание. На историческия Синджирли бунар ще бъде изпълнена възстановката на прочитането на Кървавото писмо на Тодор Каблешков, с което  известява началото на въстанието. На тържествата ще присъства и президентът Румен Радев.  Честванията ще започнат в 10.30 часа  на площад „Централен“..

публикувано на 11.05.24 в 05:27

Празник на яйцето в Павликени

Десетки ястия с яйца ще бъдат приготвени и раздадени на посетителите в Павликени за 11-ото издание на празника на яйцето, който се провежда днес в градския парк „Кирил Ракаров“. Тази година празникът е двудневен и изцяло насочен към традициите и екологията.  Превръщаме празника в общностен с представяне на всички населени места в общината и с екологична..

публикувано на 11.05.24 в 04:39

В Стефан Караджово честваха годишнина от рождението на революционера

В село Стефан Караджово отбелязаха тържествено 184-тата година от рождението на  бележития българин. Официално беше открито и ремонтираното Основно училище, носещо името на героя.   В боляровското село се съхранява родната къща на Стефан Караджа, днес  превърната в музей, а в църковния храм, който е с над 250-годишна история е запазен..

публикувано на 11.05.24 в 04:29

В Горна Оряховица ще бъде създадена общинска полиция

Община Горна Оряховица ще създава общинска полиция, след като получи съответния лиценз.  Съществуващата досега общинска служба „Обществен ред и сигурност“ нямаше правно основание за проверка на лица, на документи за самоличност, на багажи при посещение в общински обекти.   С получения лиценз за извършване на охранителна дейност тези..

публикувано на 11.05.24 в 04:16