Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как кметове и политици гледат на предстоящата прекатегоризация на общините

| Интервю
Снимка: Колаж: Радио Видин

Предстои прекатегоризация на общините, районите, кметствата и населените места съгласно Закона за административно-териториалното устройство. Той предвижда процесът да се извършва през 10 години според данните от преброяването на населението и жилищния фонд. 

Критериите за категоризиране бяха приети с решение на правителството през ноември миналата година. 

Националното сдружение на общините подкрепя предложените показатели, като обръща внимание, че в редица нормативни актове категорията играе роля при диференцирането на общините за целите на данъчното облагане. Използва се и при определянето на някои от субсидиите от държавния бюджет. 

При разпределението на капиталовите разходи за общините от 4-та и 5-а категория е осигурен допълнителен компонент за подобряване на състоянието на социалната и техническата инфраструктура. В тази група досега попадаха 131 общини, а с новата категоризация техният брой ще нарасне на 198.

 Прекатегоризацията ще доведе и до промяна в размера на средствата за зимно поддържане.

От друга страна кметове на малки населени места категорично се обявиха против внесения от ГЕРБ законопроект за промяна в административно-териториалното устройство на страната. Отнема се правото на хората за пряк избор, а общинските съвети ще трябва освен да закриват кметски наместничества, да закриват и кметства заради прага от 300 жители. Това коментираха Стефан Живков - кмет на с. Царев брод в община Шумен, Христо Христов - кмет на великотърновското Ново село, Петър Атанасов - кмет на шуменското село Лозево, и Златка Кънчева - кмет на с. Душанци в община Пирдоп.

Според тях няма никаква икономическа логика. Нарушава се и европейската харта за местно самоуправление, а местното самоуправление е различно от местното управление, подчертаха кметовете.

Местното самоуправление е най-близо до хората и може да взема най-адекватни решения, както и да откликва по най-бърз и ефективен начин. Това е мнението на Найден Зеленогорски - председател на партия "Достойнството на един народ" и член на УС на Асоциацията на българските градове и региони.

Дискусията продължава повече от 20 години, напомни той в предаването "Хоризонт до обед". И обясни:

"Надявахме се, че тези теми ще бъдат обсъждани и сега при промените в Конституцията. Всички политически сили прегръщат темата преди избори, а след избори, вместо да децентрализират властта, да децентрализират финансите и да дадат възможност на най-ниското ниво - местното самоуправление, да взема важните решения, те започват да централизират власт и финанси. По този начин ние категорично се разминаваме с практиките в утвърдените проспериращи демокрации, към които се стремим, където има регионализация и силна местна власт и където огромна част от финансите на общините и кметствата се разходват в името на хората с легитимно решение на местно ниво. В България в момента държавният бюджет разписва почти всичко на общините. Единствено 10% от бюджетите на общините се управляват с решения на Общинския бюджет. Тази промяна в Конституцията трябваше да се случи. След нея трябваше да се случат множество промени в законите на България". 

Според него законопроектът сега е на парче, без да е част от общата концепция, която би направила страната модерна и със силни региони. 

Зеленогорски смята за адекватно там, където има населени места със 100 постоянно живущи граждани, да се провеждат избори за кмет. "Не разбирам защо ако живееш в малко населено място, ти да нямаш право на избор", каза той и заяви категорично, че концепцията трябва да е обща. 

Той изтъкна и че в страната има няколко десетки общини, които не отговарят на изискванията да бъдат общини. По думите му трябва да има определени изисквания за общините. 

Зеленогорски е категоричен, че няма нищо страшно една малка община да се влее в една по-голяма и по този начин да си защити интересите и повиши качеството на живот. 

Според него цялата концепция трябва да бъде огледана. "В момента е на парче, не е обща концепция", отбеляза той и добави, че никой няма дългосрочни стратегически цели. 

Репортажа на Здравка Маслянкова и интервюто на Таня Милушева с Найден Зеленогорски в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл". 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радостин Василев

Радостин Василев: Твърдо сме вече за избори

Днес видяхме безпомощността на политическата класа. Така лидерът на МЕЧ Радостин Василев коментира провала на седмия опит да бъде избран председател на 51-вото НС. Той намекна за преднамерени действия: "Твърдо сме вече за избори. Този парламент не може да роди нищо. Хората вътре се ненавиждат. Не ги интересува председателя на парламента,..

публикувано на 28.11.24 в 17:07

Депутати от "Демократична България": Няма да подкрепим изключването на Божанков и Лорер от ПГ на ПП-ДБ

Демократична България няма да подкрепи изключването на Божанков и Лорер от ПГ на ПП-ДБ заради различното им гласуване днес, написа депутатът Ивайло Мирчев във Фейсбук: Даниел Лорер е изключен от "Продължаваме промяната" Божанков и Лорер гласуваха съответно "против" и  "въздържал се" за кандидатурата на Силви Кирилов за председател на парламента..

публикувано на 28.11.24 в 17:00

Главчев: Оперативен щаб ще реорганизира държавните структури по границата

Служебният премиер Димитър Главчев обяви, че оперативен щаб ще реорганизира държавните структури по границата, така че от 1 януари 2025 година да имаме пълна готовност за работа в шенгенското пространство. При посещението си на Дунав мост 2 при Видин Главчев обясни, че контролът по границата с Румъния ще остане за още шест месеца, през които ще се..

публикувано на 28.11.24 в 16:56
Емилия Милчева

Емилия Милчева: Свидетели сме на тотална политическа немощ

Свидетели сме на тотална политическа немощ и краткотрайни политически игри с неясен резултат . Това каза пред БНР журналистката Емилия Милчева и уточни, че страната се намира в състояние, в което " парламентът е блокиран и не може да избере председател , има регулатори и висши съдебни органи , които от години са пресрочили мандатите си и огромната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за виновни

Двама от българските граждани, срещу които започна процес за шпионаж в полза на Русия, се признаха за виновни, съобщиха агенция Ройтерс и Би Би Си. В началото на започналия вече по същество процес срещу шестимата български граждани прокурорът Алисън Могран заяви, че Орлин Русев и Бисер Джамбазов са се признали, че са част от конспирация..

публикувано на 28.11.24 в 16:18
Лидерът на

Костадинов: Трима депутати от ПП-ДБ провалиха избора на председател на НС

Наближаваме към развръзка и за пореден път маските продължават да падат. Видяхте - трима депутати от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) провалиха избора, защото с техните гласове щеше да мине гласуването. Става въпрос за Даниел Лорер, Явор Божанков и Надежда Йорданова. Това коментира пред журналисти в кулоарите на парламента лидерът..

публикувано на 28.11.24 в 16:18
Силви Кирилов на председателското място на парламента - 28 ноември 2024 г.

Първото заседание на НС продължава утре, пак ще опитат да изберат председател

Първото заседание на 51-вото Народно събрание ще продължи утре (29 ноември) от 11:00 часа с нов, осми, опит депутатите да изберат председател на парламента. Това обяви председателстващият заседанието Силви Кирилов от "Има такъв народ". Прекъсвам днешното първо заседание, след консултациите беше решено то да бъде възобновено утре, петък, от 11:00 часа,..

публикувано на 28.11.24 в 15:55