Гости в рубриката "Америка - илюзии и реалности" са Даниела Георгиева и Светлана Стоилова - те са собственички на сладкарница в Чикагското предградие “Маунт проспект”.
Преди 4 години Даниела, заедно със своя приятелка отварят не голяма, но елегантна сладкарница в Чикагското предградие “Маунт проспект”.
Когато Даниела остава без съдружничката си, на нейно място идва Светлана.
"Аз съм завършила машинни системи с цифрово - програмно управление, но не съм работила по професията си въпреки, че на мен ми беше много приятно. Когато завърших, моите преподаватели дадоха препоръки за фирми в Стара Загора, но не ме взеха на работа, защото съм жена. Това си било мъжка професия. И всъщност това беше едно от разочарованията ми. Бях загубила 4 години от живота си, в които да уча нещо, което на мен ми харесваше, но нямаше почти никакъв шанс да си намеря работа. И всъщност това, което съм завършила не съм го работила и ден, разказа в "Закуска на тревата" Светлана Стоилова.
"В Америка системата ти позволява, ако имаш желание, ако ти се работи да се развиваш. Можеш да се развиваш до колкото самият ти искаш. Тук, за разлика от Българя, ако си спазваш правилата - всичко е ОК, допълни Светлана.
"Завърших 1997 година в Свищов "Икономика" и от там нататък се занимавах само с частен бизнес. Никога не съм работила при някого на заплата. Но Светлана е много права, защото в България е много трудно за бизнеса. Имала съм и магазини, сладкарница с доста персонал…Там ти си постоянно подложен на натиск. Натиск от контролните органи. Тука това нещо го няма. Тук много лесно се прави бизнес. В България, за да отвориш нещо минават хиляди проверки. Имаш Комисия за защита на потребителите, ХЕИ, данъчни…От всякъде изскачат някакви проверки, които те смазват.
Ти нямаш време да си обърнеш внимание на бизнеса, особено в хранителната сфера. Докато това нещо тука го няма. Тука отиваш в Общината. Искам да направя някакъв си бизнес. - ОК. Къде Ви е мястото? Имахме само 2 проверки от техните Здравни служби и Противопожарната охрана. И ние знаем, че те идват на 4-5 месеца. Никога не глобяват. Те правят предписание. Казват - това не ви е наред, трябва да го оправите. Това не ви е добре- погрижете се. И на следващата проверка идват да проверяват дали ти си свършил това нещо, разказа за "Закуска на тревата" Даниела Георгиева.
Сбъднаха ли американските си мечти Светлана и Даниела?
"Лично моите, да. Има още какво да се желае. Защото - какво е успехът? Успехът е една непостоянна величина. Успехът няма измеримост. За един човек може да си много успешен, друг да каже: "О,… къде си ти?", сподели Даниела.
"Аз също бих казала, че съм сбъднала част от моите мечти и продължавам да работя върху това да ги сбъдвам, смята Светлана.
Още по темата слушайте в интервюто на Елена Цанева с Даниела Георгиева и Светлана Стоилова в рубриката - “Америка - илюзии и реалности”.
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..