Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Трябва да се повдигне този въпрос, а не да се коментират чипиранията на Мъск"

Предупреждение: Има опасност детето да не проговори, ако е развило екранна зависимост преди 2-годишна възраст

Д-р Стоян Везенков: Чипирането отдавна е в ход. Нарича се смартфон

| Интервю
Доц. д-р Стоян Везенков
Снимка: Кармен Манукян
Чипирането отдавна е в ход. Това обясни пред БНР д-р Стоян Везенков, ръководител на Центъра за приложни невронауки.

"Нарича се смартфон. Доброволно го държим в ръцети си и ни ангажира минимум по 8 часа. Това е живот във виртуален свят".  

За децата е катастрофално използването на телефони, заяви той в предаването "Хоризонт до обед". 

"Педиатричната организация в Швеция преди няколко месеца излезе със становище. Официални и авторитетни медицински трибуни започват да говорят по този въпрос. За мен е малко късно. 30-40% от децата  са увредени - с много тежки последици за тяхното развитие. Но никой не говори по този въпрос".

Мозъкът на детето влиза в режим на работа, който дори може да му попречи да проговори, ако екранната зависимост е развита преди 2-годишна възраст, посочи експертът.

"Единственото, което психиатрите могат да поставят като диагноза, е т.нар. аутистичен спектър. Всичко се дължи на екранност в ранна детска възраст. Децата се хранят пред екраните и се успокояват чрез тях. Трябва да се повдигне този въпрос, а не да се коментират чипиранията на Мъск, каквито от 60 години се правят".

Постигнато от компанията на милиардера не е ново като идея, посочи Везенков. 

"Такива екперименти са правени през 50-те и 60-те години с животински модели. Процедурите са много отдавна известни.

Ползите от електростимулация чрез електроди също е рутинна практика от много време за различни психиатрични състояния. 

Това е просто нов начин за реализиране на стара идея".

По същия начин може да се извърши стимулация на определени зони с лазер и светлина, посочи той.

"При тежки състояния, като болестта на Паркинсон, може да се стимулират определени подкорови зони, за да изчезнат треморите

Стимулация от каквото и да е естество обаче лежи на основата на това, че познаваме живота, а ние не го познаваме и можем само да модулираме, направляваме и тласкаме в някаква посока. Но болшинството от патологичните състояния, включително и Паркинсон, са част от решение, което е намерило тялото и мозъка за този човек в контекст на неговата психосоциална среда. Болестите не се проявяват случайно. Да ги третираме по този начин, но без да променим начина на живот, не е хуманна и целесъобразна посока на развитие на медицината". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.  


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28