Парламентът създаде временна комисия, която да проучи факти за наличие на нерегламентирано влияние в правосъдната система. Поводът са твърденията за зависимости на магистрати от убития Мартин Божанов, известен като Нотариуса. За председател на комисията парламентът избра зам. председателя на парламента Никола Минчев.
В предмета на работа на комисията е включено установяване на всички факти относно наличието на данни за бездействие на Висшия съдебен съвет, Инспектората към Висшия съдебен съвет, Прокуратурата и другите компетентни органи за наличие на нерегламентирани обвързаности между Мартин Божанов и други лица с представители на съдебната власт.
Мирослав Иванов от ПП-ДБ е категоричен:
"Трябва да бъде установено кои лица са участвали в тези прояви, лицата, които стоят зад тях, които дават поръчки, които ги покровителстват; дали има политическа намеса, дали има политически чадър през годините".
От "Има такъв народ" предложиха създаването и на още една комисия за изсветляване на действията на всички задкулисни играчи в съдебната система и нерегламентирано влияние на хора, уличени в рекет в реформирането на сегашния кабинет. Мотивите защити депутатът Гроздан Караджов:
"Да изследваме какви са връзките на Кирил Петков, на вашия лидер, с ъндърграунда и с лицата, които го управляват, защото същият този ъндърграунд и същият този негов представител, с чието посредничество става това правителство и сглобката, също има ресторант. В същия този ресторант ходят магистрати, ходят полицаи, ходят висши съдии".
От "Възраждане" попитаха какво ще се прави, ако се намерят все пак смели магистрати. Петър Петров каза:
"Изведнъж ще се окаже, че тази временна комисия няма повече да заседава".
Надежда Йорданова от ПП-ДБ призова темата да не се политизира:
"В България е била възможна ситуация, в която български съдия е заплашван в своята съдебна зала по време на публично съдебно заседание. Българската прокуратура допреди няколко дни мълчи. Инспекторатът към Висшия съдебен съвет мълчи. Това не е правова държава! Задължение на българския парламент е да установи всички факти и обстоятелства, които са направили тази ситуация възможна".
Лидерът на БСП Корнелия Нинова е на мнение, че мълчанието на прокуратурата ще продължи, а комисията няма да свърши своята работа.
"Какво от това като направим комисии и тя изясни фактите. Какво ще се промени? Поне от кумова срама запишете накрая едно изречение, че като изясните фактите ще направите законодателни предложения за промени в Закона за съдебната власт, Закона за ВСС, иначе това ще бъде едно чесане на езици и използване на информацията неправомерно един срещу друг".
Европейската комисия намалява финансовата помощ за Украйна заради неизпълнени реформи, съобщават медиите в Киев. Страната се нуждае от десетки милиарди долари, за да покрие бюджетния си дефицит, призна президентът ѝ, който е под силен натиск от медиите и гражданското общество заради посегателството върху независимостта на антикорупционните..
Липсата на достатъчно вагони в БДЖ "Пътнически превози" е причина за проблемите с продажбата на билети с липсващи места и възможността за замяната им. Това каза министърът на транспорта Гроздан Караджов в отговор на въпрос на депутат. По думите му, проблемът е наследен, радикалното решение е да се купят нови превозни състави, с които да се..
Всички държави от Черноморския регион поемат негативните последици от военните действия, но до момента липсва целева социална и икономическа подкрепа за тях. Това заявяват от Икономическия и социален съвет в България в резолюция относно подхода на Европейският съюз към Черноморския регион, приета на днешната пленарна сесия. Съвета настойчиво..
От началото на месец юни в "Главна инспекция по труда" са постъпили 20 сигнала за нарушения на разпоредбите за безопасност и здраве при работа при високи температури. Само два от тях са за работа на открито. Сред най-често установените нарушения са повредени или липсващи охлаждащи средства в помещенията, или инсталираните такива не могат да..
Още на 1 юли Министерският съвет е изпратил до президента Румен Радев писмо с предложение за нов председател на ДАНС. Това съобщи по време на парламентарния контрол премиерът Росен Желязков. На държавния глава са предложени и имена за главен секретар на МВР и на посланици. Отговор обаче все още не е получен, стана ясно от думите на Желязков...
Получаването на първите офицерски пагони е символ на държавност и приемственост. Това заяви президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев, който заедно с министъра на отбраната Атанас Запрянов и с началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов се включи в производството на курсантите от националния военен университет "Васил Левски" и на..
"Среща на върха може и трябва да постави окончателна точка в споразумението и да регистрира модалностите и споразуменията, които трябва да бъдат разработени в хода на експертната работа. Невъзможно е да се направи обратното". Това каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред журналисти, добавяйки, че е "малко вероятно" подобна среща да..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна..