Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ноел Къран, генерален директор на EBU: Обществените медии са изключително важни по време на война

"Може да се навигира тънката граница между пропагандата и истинската журналистика"

| Интервю
Ноел Къран
Снимка: Ирина Недева
Обществените медии са изключително важни при отразяването на събитията по време на война. Това заяви пред БНР генералният директор на Европейския съюз за радио и телевизия Ноел Къран. 

"Обществените медии в цяла Европа са с най-високо обществено доверие. БНР е с най-висока степен на доверие. 

Има много стриктни редакционни политики по отношение на отразяването. 

Със сигурност трябва да покажете всички гледни точки, защото ако хората помислят, че прикривате една от тях, това ще привлече повече внимание към нея. 

По време на война има законови рестрикции по отношение на това как се правят репортажи. Виждаме ги в закона в Москва, виждаме ги и в отразяваенто на събитията в Украйна, като и в ивицата Газа по отношение на отразяване действията на израелската армия. Но аз продължавам да виждам много силно журналистическо отразяване на събитията. 

Мисля, че е изключително трудно, но не мисля, че журналистиката умира в този периодМоже да се навигира тази много тънка граница между пропагандата и истинската журналистика". 

Все още имаме офис в Москва, посочи той в предаването „Хоризонт до обед“.

"Много е трудно да работим там в рамките на новите медийни закони в Русия. Но е много важно да се намираме на мястото, където се случват събитията. Там сме, за да предаваме информация.“

Къран коментира интервюто на Владимир Путин с бившия водещ от "Фокс Нюз" Тъкър Карлсън. То е с продължителност от два часа и е първото, което руският президент дава за западна медия от 2019 година насам. 

“Смятам, че са тревожни сигналите, подавани с изпращането на точно този журналист.

Не вярвам, че е независим по отношение на тази тема, тъй като в предишни свои работи е проявявал фаворизиращо отношение към Русия.

Вярвам в силата на журналистиката и в това, че хората на властови позиции трябва да бъдат подвеждани под отговорност за действията си. Това обаче трябва да бъде правено по много стриктен начин".

Той коментира също уволнението на водещия от СиЕнЕн Дон Лемън заради обидни забележки спрямо Ники Хейли кандидат за републиканската номинация за президентските избори в САЩ.

"Не одобрявам уволняването на журналисти. Към това трябва да се подхожда много внимателно. Най-важно е да прилагаме силни редакционни политики. Но смятам, че трябва да съществува нулева толерантност по отношение на женомразкото поведение. Ако бъде доказано, със сигурност трябва да се накаже“.

Убеден съм, че Законът за медийна свобода в ЕС е стъпка в правилната посока, посочи още Къран.

"Там са заложени принципи за независимост на медиите и на медийните регулатори, както и за независим начин за назначаване на ръководството на обществените медии. Вярвам, че това само ще подобри нещата". 

Не може да не говорим  и за финансирането, което би гарантирало независимостта на медиите, обясни той.

"Важно е да бъде заложено в новия медиен закон на България.

Аз съм с позитивно впечатление от срещите, които проведох вчера. Срещнах се с Мария Габриел, която като бивш еврокомисар, е много добре запозната с новия Европейски закон за медийна свобода. Тя много добре разбира, че обществените медии в България са недостатъчно финансирани

Със същото впечатление останах и след срещата си с председателя на парламентарната комисия по култура и медии". 

Наблюдава се увеличаване на враговете на обществените медии, отбеляза Къран.

"Но ние продължаваме де имаме много добра връзка с нашата аудитория и много висока степен на доверие“. 

Цялото интервю може също да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13