Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съдия Мирослава Тодорова: Пробив е, че политическата система позволи да се говори за смяна на модела

| Интервю
Мирослава Тодорова
Снимка: Силвия Великова

Ние сме в извънредно тежка ситуация, но тя не е възникнала сега, предупреди съдия Мирослава Тодорова в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" тя коментира случващото се в съдебната система, посоката на промените и конкретни случаи, като този със съдия Владислава Цариградска.

 В позицията на Съюза на съдиите се посочва, че първото отбелязване за влияние в съдебната власт е от 2009 г. - Красьо Черния, и ефективно наказателно преследване срещу него не бе проведено, припомни Тодорова, която е и член на Съюза на съдиите и съдия в СГС.

"Освен информацията, спорадична в медиите, ние имаме информация, че съществени решение на ВСС не се случват там и прозрачно. Изтеклите записи на  разговори между бивш премиер ,между бивши съдии говореха, че криминалната власт може да си избира административни ръководители. Освен че може да вкарва престъпност в съда и прокуратурата, има тежък ефект в бъдещето", каза съдия Мирослава Тодорова.

И призна: "За съжаление не ме изненадва случващото се, защото ние, Съюза на съдиите, в последните години, имахме функцията на хроникьор, регистратор на различни прояви , които показват опити за вмешателство върху съда, прокуратурата и ВСС".

"Тази седмица излязохме с позиция, в която малка част е "регистър" на подобни прояви, защото е важно да се помни и да се изисква реакция. И в заключителната част на позицията изискахме действия. Припомнихме, че от една страна, това което всички научават не е новост, защото за натискът на Мартин Божанов  върху съдия Цариградска, тя алармира през 2019 – 2020", коментира съдия Тодорова.

И допълни: "Но всички тези действия и бездействие показват сериозно съмнение за влияние на организираната престъпност в държавната власт, тоест мафия, а от друга страна  рушат доверието в съдебната власт по всички съдебни дела."

Започналите процеси в съдебната система според съдия Мирослава Тодорова имат правилна посока. 

"Трябва да си дадем сметка, че преди 10 – 15 години подобна реакция нямаше да бъде възможна, самият факт, че политическата система позволи да се говори за смяна на модела, това е един пробив. Това означава, че все пак усилията на хората, които не се отказват да работят за съдебна реформа имат значение – това е пътят", убедена е Тодорова.

И очаква "да видим какво ще се случи с проверката в СРП, но да се даде отговор, защо не е образувано дело за заплахата срещу съдия Цариградска".

За натиск върху съдия Тодорова тя сподели:

Не съм заплашвана, всъщност аз съм наказателен съдия. В съдебна зала се е случвало да ме заплашват, когато бях районен съдия и гледах  дела срещу представители на организираната престъпност. Имаше публикации, които указваха, че може би трябва да се притеснявам за живота си. Но не съм получавала нито предложение за подкуп нито заплахи от вида на Цариградска. Но бях уволнена когато имаше наистина институционализирана атака срещу съда и представители на изпълнителната власт си позволяваха да изразяват недоволството си срещу публични актове (б. р. Цветан Цветанов). 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марчел Чолаку

Нощта на музеите в Румъния се превръща в нощ на протестите

Нощта на музеите се превръща в нощ на протестите в Румъния. Премиерът Марчел Чолаку предложи да бъде доброволец в един от музеите, чиито служители отказват да работят. Синдикалистите обявиха, че някои от основните музеи в Румъния няма да отворят в знак на протест срещу неравенството в заплащането в културната сфера. Премиерът Марчел Чолаку за..

публикувано на 18.05.24 в 20:26
Регионален музей Кюстендил

Всички музейни експозиции в Кюстендил са отворени за безплатно посещение до 21 ч.

Интересна нощ на музеите обещават организаторите за кюстендилци и гостите на града. Тя се прави за тринадесети път в града и ще продължи до полунощ. За любознателните през целия ден вървеше играта - викторина "Отключи историята на своя град“. Участниците трябваше да посетят различните музейни експозиции и да участват в отправеното им..

публикувано на 18.05.24 в 20:22
Част от карнавалните макети, чиито глави художниците крият до деня на карнавала

74 весели картини разсмяха габровци и гости на карнавала на хумора

74 весели картини разсмяха габровци и гостите на града по време на традиционния карнавал на хумора. Повече от 3 хиляди души се включиха в забавните епизоди на шествието, а поне десет пъти повече се веселиха отстрани. Карнавалното шествие в Габрово потегли, след като легендарният основател на селището Рачо Ковача удари с чука по наковалнята.  След него..

публикувано на 18.05.24 в 20:07

Кипър регистрира в ЕС местна розова вода като защитен продукт

Кипър ще регистрира в Европейския съюз местна розова вода като продукт със "защитено географско указание", съобщи министърът на земеделието и развитието на селските райони Мария Панайоту. Днес и утре в кипърската "розова долина" се провежда 16-ото издание на Фестивала на розата. Досието на "Розова вода от Агрос" – селото в планината Тродос,..

публикувано на 18.05.24 в 19:50

Фондът за социално осигуряване на Кипър - жизнеспособен поне до 2080 г.

Фондът за социално осигуряване на Кипър е устойчив и финансово жизнеспособен поне до 2080 г., показват резултатите от извършеното от Международната организация по труда /МОТ/ актюерско проучване. За дългосрочната му стабилност допринасят със заплатите и вноските си и многото българи, които работят на острова. Приходите във фонда от осигурителни..

публикувано на 18.05.24 в 19:46
12-годишния тогава Александър, който изчезна в района на Перник, трогна цяла България

Сашко от Перник отново се изгуби, откриха го за по-малко от час

Сашко от Перник, който през 2022 г. се изгуби за 9 дни в гората, беше издирван отново от полиция и жандармерия. За щастие, момчето бе намерено за по-малко от час. Това съобщи БиТиВи. Сигнал е получен в 17:45 часа от бащата на Сашко, че при разходка в гората между БЧК Лозен и Лозенски манастир детето се е загубило. В 18:40 часа Сашко е..

публикувано на 18.05.24 в 19:42

Певец, печелил "Санремо", е новият носител на наградата Amnesty International Italia

Носител на наградата Amnesty International Italia за 2024 г. е певецът Диодато, който спечели „Санремо“ през 2020-а година. Диодато е носител на наградата на Amnesty International Италия заради песента си La mia terra (Моята земя). Композирана е за филма Palazzina LAF на режисьора Микеле Риондино.  По тази линия, Диодато е и носител на..

публикувано на 18.05.24 в 19:36