Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ все по-често ни дава поводи да посещаваме концертните й зали и да говорим за събитията, които се организират с участието и на студенти, и на преподаватели, а и на гости от чужбина.
Висшето ни училище за музика полага основите на сътрудничество, което обещава да стане дълготрайно и успешно. На 14 февруари от 18:00 ч. Академичният симфоничен оркестър ще посрещне лауреатите на XV Конкурс „Геза Анда 2021“ Михай Берец от Унгария и Джулиън Тревелиян от Великобритания. Под палката на главния диригент на Симфоничния оркестър на БНР Константин Илиевски те ще изпълнят класически шедьоври: Концерт за пиано и оркестър №1 от Пьотър Илич Чайковски и Третия клавирен концерт от Сергей Рахманинов. В Деня на влюбените и по повод 125-годишнината на патрона на Академията ще прозвучат и две части от цикъла „Класично и романтично“ на Панчо Владигеров с диригент Джулиън Тревелиян.
Повече за това международно сътрудничество научаваме от ректора на НМА „Проф. Панчо Владигеров“ проф. д-р Сава Димитров и от Белина Костадинова - представител на фондация „Геза Анда“ от Цюрих, Швейцария.
В звуковия файл можете да чуете още емоционални думи от двамата солисти - Михай Берец и Джулиън Тревелиян, както и техни изпълнения, донесли им награди на престижния конкурс „Геза Анда 2021“.
***
Джулиън Тревелиян (1998) е британски пианист, който започва музикалното си образование във Франция. 16-годишен печели конкурса „Long-Thibaud-Crespin“ 2015, превръщайки се в най-младия победител в историята на надпреварата. През 2021 г. печели втора награда, наградата „Моцарт“ и наградата на публиката на клавирния конкур „Геза Анда“ в Цюрих. Има и още награди от различни международни конкурси, а последната е Гран При в „Horowitz-Competition Kyiv-Geneva 2023“.
В Оксфордския университет Джулиън учи музикология. Изучава дирижиране при Николас Брошо в Консерваторията „Янис Ксенакис“ и пиано с Рена Шерешевская в École Normale de Musique de Paris. Дълги години е ученик на Кристофър Елтън и Елизабет Алтман в Лондон, а също и възпитаник на „Theo and Petra LIEVEN International Piano Foundation“ в Хамбург. Има записи със Симфоничния оркестър на Виенското радио, „London Mozart Players“ и Националния оркестър на BBC Уелс. Първият му компактдиск под диригентството на Кристиан Захариас е издаден през 2022 г. от Alpha и е с музика от Моцарт. Други издания под палката на Хауърд Грифит ще последват през 2024 г. Има диплома и по геология.
В свободното си време Джулиън Тревелиян свири на цигулка в струнен квартет, на старинни инструменти и пее баритоновата партия в група „Mandarin а Capella“. У дома обича да прекарва времето си с готвене, литература и спорт. В момента живее в Париж и освен английски, говори френски, немски и италиански.
Михай Берец, носител на наградата „Лист-Барток“ на XV Конкурс „Геза Анда 2021“, е роден в Будапеща през 1997 г. Започва с обучение по цигулка на шестгодишна възраст. По-късно, паралелно с работата си в различни оркестри, той се посвещава на свиренето на пиано. Завършва бакалавърска степен в Кралската музикална академия в Лондон при Кристофър Елтън.
Като победител в Mеждународния конкурс „Debüt Berlin“, Михай свири в залата на Берлинската филхармония за първи път през 2017 г. Предишните му награди включват Златна награда от Втория международен музикален конкурс в Манхатън и наградата „Хариет Коен Бах“ на Кралската музикална академия. На фестивала „Young Euro Classic“ през 2013 г. Михай Берец свири „Унгарска фантазия“ от Ференц Лист в Концертхаус - Берлин. По покана на Золтан Кочиш дебютира в Националната концертна зала „Бела Барток“ в Будапеща през 2013 г. В Музикалната академия „Ференц Лист“, където често се изявява, наскоро изпълнява Концерт за пиано и оркестър в Ми-бемол мажор КV 271 от Моцарт под диригентството на Михаил Плетньов.
Интересът на Берец към музикалната интерпретация през различните епохи води до покани да изпълнява концерти за пиано с известни оркестри за старинни инструменти, сред които и Orfeo Orchestra. Между 2020 и 2022 г. Берец изпълнява всички клавирни солови творби на Бела Барток в осем концерта в Мраморната зала на Унгарското радио, благодарение на осигурената стипендия от Унгарската академия на изкуствата.
В Драматично куклен театър "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на пиесата "Олеанна" от Дейвид Мамет. Режисьор е Надя Панчева, в ролите - Делян Илиев и Теона Димова. "Олеанна" на Дейвид Мамет е пиеса в жанра психологически трилър, която поставя фокус върху властовите отношения, езика като инструмент за контрол и опасността от..
От 22 май до 3 октомври ценителите могат да се насладят на богатата програма на фестивала "Софийски музикални седмици". Слоганът на фестивала тази година е "Произведено в България" , обясни пред БНР проф. Момчил Георгиев, директор и основен двигател на голямото музикално събитие. "Каним много българи с кариера в чужбина да свирят с млади..
Галерия - книжарница "София Прес" представя изложбата на Марианжела Анастасова "В Началото бе Локвата". Тя представлява поклон, признание и благодарност към водата. Произведенията й ще гостуват на ул. "Славянска" 29 до 30 май 2025. Художничката Марианжела Анастасова организира онлайн уроци по рисуване Състоянието, в което се..
Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години . Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени. Димитър Воев е един..
Зджислав Зембжуски е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук Димитър Гачев. Зджислав Зембжуски е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
По данни на Националния статистически институт от 2020 година насам има значително трайно покачване на броя на българите, които се прибират да живеят..