Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Трябва държавата да ни помогне да направим наша защитена марка мед"

Димитър Костадинов: Безделието е несъвместимо с природата на пчелите

"Искаме да открием класове по пчеларство сред учениците"

2
Димитър Костадинов, заместник-председател на Сдружението за биопчеларство
Снимка: Латинка Светозарова

Добиването на мед е познато от древността. Ползата за нашето здраве и силата да лекува са изследвани от много учени. Пчеларството от години е и всекидневие на Димитър Костадинов, заместник-председател на Сдружението за биопчеларство у нас.

За Димитър Костадинов желанието да привлече млади хора към пчеларството е достойно за уважение. Не пести сили и време за това.

След пандемията отново поднови своите срещи с децата, срещи в които разказва за ползата от меда, учи децата да опазват природата. 

"Разказваме им за пчелите, за природа и как се добива меда. Обясняваме им, че безделието е несъвместимо с природата на пчелите.

Те се трудят от сутрин до вечер и не спират за работят, това казваме на децата, за да занят откъде е дошло бурканчето с мед.

Желанието ни е да направим отбор от деца от Хасково, Шумен, Плевен, които да участват на европейско ниво. За една- две години ще го направим, но държавата трябва да ни подпомогне.

Искаме и да открием класове по пчеларство, а не само по бубарство. В Узебикистан пчеларство се учи дори в някои висши училища. Може след 10 клас да има курс по пчеларство, защото това е наука.

Пчелите имат 120-150 милиона години съществуване. Трябва и да се засаждат дървета, които цъфтят и дават нектар - акация, липа, клен, осен, а  в Япония и Китай се садят специално маслодайни и медоносни растения, разказа още Костадинов.

По думите му ние внасяме 50% мед от други държави, а нашият е най-качествен. Държавата трябва да ни подпомага и да прави изложения на мановия мед, мед от Еленския Балканския, Ловешкия, Троянския - да направим наша защитена марка мед, категоричен е Костадинов.

Според пчеларите трябва да се положат усилия и да се създадат условия за фермерски пазари за пряка търговия от производители, така няма да имаме съмнения за меда, който купуваме.

Заместник-председателят на Сдружението за биопчеларство разкри полезни рецепти за имунитета ни с мед, лимони, сушени плодове.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16