Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Единствената институция, която има инструментите да разпрелете случая "Нотариуса", е прокуратурата"

Андрей Янкулов: Няма как с мен да са водени разговори за главен прокурор

"Ситуацията в прокуратурата не буди оптимизъм. Очистването ще е много трудно и малко вероятно"

| Интервю
Андрей Янкулов
Снимка: Мария Филева

Няма как с мен да са водени разговори да бъда главен прокурор. Това заяви пред БНР Андрей Янкулов от Антикорупционния фонд.

"Още не са избрани тези, които ще избират следващия главен прокурор. Висшият прокурорски съвет, според измененията в Конституцията, трябва да го избере. Няма как аз да участвам в разговори с други субекти, за да бъда номиниран на такава позиция, защото номинацията трябва да се направи от други хора". 

Така той отговори на обвиненията на Делян Пеевски, че Христо Иванов е ходил при него, за да договарят кой да бъде следващия главен прокурор, а желаната от Христов кандидатура за поста е била именно на Андрей Янкулов. 

Андрей Янкулов се надява да бъде пречупена тенденцията за влияние на политическата система върху съдебната власт. 

"Господин Цацаров публично е заявявал, че неговият избор не е направен във Висшия съдебен съвет, а в две други сгради. Вероятно се имат предвид някакви неформални центрове на влияние, които с голяма степен на сигурност включват високите етажи на политическата власт. Когато има сериозно кадруване и влияние  върху върховете на правосъдието, то няма как да не стигнем до логическата връзка между политическата класа и действието на тези мрежи". 

Той припомни, че когато  от Антикорупционния фонд публикуват разкритията за дейността на "Осемте джуджета" и  списъка, касаещ дейността на Мартин Божанов, реакцията по върховете на правосъдието е на неглижиране и осмиване на тези данни. 

Дейността на парламентарната комисия за разследване на дейността около Мартин Божанов - Нотариуса е важна, смята Янкулов. 

"Тя не може със средствата на наказателния процес да установява факти, които да имат значение в хода на едно наказателно производство и да доведат до наказателно-правни последици, но поставя проблема под обществения фокус и парламентът, като институция, осъществяваща контрол върху изпълнителната власт и органи като бившата КПКОНПИ, може да направи много за изясняване на дейността на тези институции през годините. Има и контролни функции върху това как прокуратурата оперира.

Тази комисия обаче не може да бъде натоварена със свръхочаквания, че ще разплете казуса".

Единствената институция, която има инструментите да го направи, е самата прокуратура, посочи той в предаването "Неделя 150". 

"Тук трябва да очакваме, че прокуратурата ще се саморазследва. Основателните съмнения са, че инфилтрирането е на много нива и достигащо до самия връх. 

Това показва нагледно проблема на българската правосъдна система за неоспорения от никого и от нищо прокурорски монопол не само върху обвинението, но и върху разследването. Стигаме до ситуация, в която тя няма как сама да разчисти тези проблеми, а и няма кой друг да я замести".  

Не може през Инспектората на Висшия съдебен съвет да се мине и да се стигне по-дълбоко в разкриване на зависимостите в съдебната система, каза той. 

Андрей Янкулов е бил прокурор в Софийската градска прокуратура и в Софийската  районна прокуратура. Той обясни, че не е имал усещане за мрежи от този тип по време на работата си там. 

"Но дефицитите са били видими и за мен.

Това, което господин Сарафов визира с въпросните шпиц команди, по-точно специализирани отдели, не е от вчера в прокуратурата. Един много ограничен кръг от прокурори са избирани в тези отдели и се занимават с всички дела, които административният ръководител реши да разпредели. 

Това показва как една идея, която по принцип е добра, може да преобърната в коренно противоположното на това, за което е замислена. Стигаме до лесната възможност през едни такива административни решения важните дела да бъдат контролирани. 

Ситуацията в прокуратурата не буди оптимизъм. Виждаме и бившият районен прокурор Невена Зартова какви неща говори в последните дни. Очистването ще  е много трудно и малко вероятноЗа да стратира този процес, едно от най-важните условия е общественото внимание и контрол. Важно е да не замлъкне говоренето по тази тема".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ключовите антикорупциони органи в Украйна са участвали в изготвянето на предложения от Зеленски закон

Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..

публикувано на 24.07.25 в 21:20

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...

публикувано на 24.07.25 в 18:03