През последните 2 години, от 2022 г. досега, 4 експертни комисии излязоха с 4 коренно различни становища по казуса има или няма дюни край къмпинг "Каваци - север". Първо бяха констатирани 786 кв. метра дюни. Втората комисия установи, че територията с пясъчни дюни е 4 пъти по-голяма. 6 месеца по-късни при ново правителство се направи и ново обследване. Третата комисия намали границата на пясъчните дюни до 11 410 кв. метра. Областната управа в Бургас оспори това становище и поиска ново 4-то обследване. То беше извършено миналото лято, като на място пристигна лично министърът на околната среда и водите Юлиян Попов, който тогава коментира:
"Основната ми цел е да разбера на място за какво става дума, да видя и да говоря с учени и експерти на място за проблемите с дюните. Дюните са особен казус по принцип, защото както знаете и очевидно, те се местят и това създава проблеми със собственици, с картиране и т.н. Духа вятър и те се местят. Не сте ли гледали филми за Сахара? Не казвам, че се местят постоянно, но това е динамичен феномен. Другият проблем е, че през годините има приватизации, продажби, собствености и т.н. Ние се занимаваме основно с опазването на околната среда".
15 са собствениците на имоти, които попадат в обследваната територия, на която ту се появяват, ту изчезват пясъчните дюни. Гергана Димитрова представлява собствениците на 2 дка земеделска земя, неполивна 10-та категория. Ето какво каза тя за резултатите от последното 4-ото обследване, за което един от експертите участвал в него е изразил особено мнение и твърди, че становището на комисията не е обективно:
"Пи 4-ото заснемане 99% има тотална промяна на картата. В момента в "Каваци - Север" има изцяло дюни във всички имоти с изключение на един собственик".
Дали някой ще сложи точка на тази сага или абсурдите ще продължат? Засега едно е ясно - четвъртото обследване няма да е последно. Особено мнение за него има и областният управител на Бургас Пламен Янев:
"Ако тази методика на МОСВ твърдят, че ще е окончателна и повече няма да има промени по нея, тъй като тя не е законов приет акт, самото министерство може да я променя във всеки един момент. В крайна сметка някой трябва да даде гаранции, че оттук нататък всяко едно измерване ще бъде по едни и същи принципи и няма да има такива огромни разлики, които всъщност пораждат цялото напрежение. Ако първите 3 проучвания бяха в някакви близки граници, мисля, че общественото напрежение нямаше да е такова. Когато всяко следващо показва огромни разлики, е нормално хората да се съмняват за това какво всъщност отразяват тези изследвания".
Междувременно по казуса "тука има, тука няма дюни" се водят и редица дела от засегнатите частни собственици. Според тях да се прави обследване на терена, при положение, че последното картиране е от 2016-а година, а по закон следващо обследване трябва да се направи най-рано след 10 години, та нарушавайки това изискване всяко едно становище на каквато и да била експертна комисия, става лесно оспоримо в съда.
Целия репортаж на Даниела Костадинова чуйте в звуковия файл." Може би 90% от селата в Търговищка област са без вода. Това не е от тази година, това е от поне 4-5 години насам , като периодично имаме някакви режими. Цяло лято сме на сух режим ". Това каза пред БНР Светлана Николова, която избра живота на село, след като пребори тежка диагноза. Там обаче среща друг проблем - от 4 години в село Марчино,..
Българският дарителски форум отчита 10-11% ръст на даренията от компании, фондации и индивидуални дарители за 2023 г. спрямо предходната 2022-ра. За първи път за последните 10 години има ръст в обема дарени средства за година, в която няма силно изразени кризи, сочи годишният анализ на дарителството. "Очаквахме лек спад в дарителската..
България е спокойна, стабилна и сигурна дестинация и това прави страната ни привлекателна за туристите . Това каза заместник-министърът на туризма Павлин Петров, който пристигна в Бургас за участие в конференция за развитието на устойчив туризъм. По данни на Националния статистически институт периодът януари - септември 2024 година е с..
" Антиарабско насилие и расизъм се толерира, а на насилието срещу израелците се реагира силно и се представя като антисемитизъм ". Това коментира пред БНР проф. Албена Азманова – преподавател по политически науки в London City University. И обясни тезата си: "Атаките срещу израелските футболни фенове в Амстердам предизвикаха много силна..
Комисията за прякото участие на гражданите трябва да бъде една от приоритетните комисии в Народното събрание. Това мнение изказа пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие". "Обединението от граждански организации, което застава зад отвореното писмо, вярваме, че неизменна част от функционирането на една демократична държава е..
Хиляди деца у нас остават без равен достъп до двамата си родители след тяхната раздяла . Това е един от мотивите, с които Фондация "За споделено родителство" настоява за законови промени по темата. "Много е важно България да има закон за оборима презумпция за споделено родителство . Това ще намали конфликта между двамата воюващи родители в..
Тази вечер Симеон Сакскобургготски ще бъде гост на видеоподкаста на Българското национално радио "Говори…" Епизодът ще бъде излъчен на сайта на Радиото от 20.30 часа и може да се гледа още в БНР Подкасти в YouTube . "Повече от 2 месеца водихме преговори с неговия адютант Явор Кирилов. Когато му разказахме каква е идеята на подкаста, той я..
" Няма съмнение, че е крайно време да има правителство, но няма съмнение също така, че няма как да се получи. Системата е изчерпана ". Това заяви..
Държавният глава коментира всички тези теми след конституционната клетва на трима нови магистрати, които влизат в обновения Конституционен съд,..
Ще подкрепим всяка инициатива за цялостно или частично касиране на изборите. Това заяви пред БНР Севим Али, депутат от АПС, член на Националното..