Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музиката, която лекува рани - историята на украинските музиканти Филип и Марина

| Репортаж
Филип Баженов и Марина Хохлова
Снимка: Ася Пенчева

Няколко украински музиканти са в състава на Държавната опера в Русе след началото на войната преди 2 години.

Двама от тях са Филип Баженов и Марина Хохлова. Пристигнали у нас през май 2022 г. Поискали да свирят в операта и писали до директора Пламен Бейков.

Преди това са работили в Одеса и Запорожие. Войната ги сварила в Запорожие. Били се прибрали от гастроли в Испания и Португалия.

Двамата имали намерения да устроят живота си в Запорожие – тя като виолончелист, той – като диригент. В Одеса Филип трябвало да започне аспирантура и да пътува между Одеса и Запорожие. Но войната зачертала плановете им.

"В страната настъпи хаос. Ужас. Навсякъде по улиците танкове, комендантски час. Ракети, бомби. Животът започна да тече не по дни, а по часове", спомня си той.

Филип Баженов и Марина Хохлова  Снимка: Ася Пенчева

Търсили информация за работа в Европа. Решението да дойдат в България дошло и заради това, че сме "един народ", по думите на Филип.

"Сходни думи, сходен език. Ние приличаме на българите и българите приличат на нас", споделя впечатленията си и Марина.

"Музиката лекува. Успокоява раните, които имаме. Когато започна войната, музиката започна да звучи по различен начин", смята Филип. Много му харесва, че в България хората ходят с удоволствие на класически концерти.

Правителствата трябва да инвестират в култура, за да няма война, допълва украинският музикант.

Филип и Марина ще направят сватба, когато свърши войната.

Повече чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В родопско село правят кастинг за актьори. Наесен ще играят "Женско царство"

Родопското село Пчеларово обяви кастинг за актьори  любители . Те ще участват в театрална пиеса, чиято  премиера е планирана за есента. Идеята е на семейства, завърнали се неотдавна от Канада .  Шепата ентусиасти и доброволци искат да върнат славата на Пчеларово от времената, когато в него са живели 4000 души. Красимира Стоянова е..

публикувано на 16.05.24 в 10:04

"Към този момент е лека джунгла." Защо изоставиха крепост над Габрово?

Габровци алармират с тревога, че останките от историческата крепост "Градище" над града – предпочитано място за разходка на местните хора и гости на града, продължават да се рушат. На мястото на някогашното укрепено селище, културна ценност от местно значение , сега избуява висока растителност, а зидовете, поддали под напора на времето, са..

публикувано на 14.05.24 в 09:45

Екопътеката край Царевец крие любопитни истории

Ще се разходим по един атрактивен маршрут с живописна природа и любопитна история. Това е екопътеката до скалните рисунки в мездренското село Царевец. Графитите в пещерите във варовиковия венец край селото са множество надписи и изображения, издълбани върху камъка между 16 и 19 век. Те са интересно историческо свидетелство, което все още не е..

публикувано на 12.05.24 в 08:40

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи. Според преданията, девойката е водила съпротивата на местните хора при завладяването на планината от османските турци и от кръвта й са израснали красивите пролетни цветя. Момичето е описвано с дълга руса коса и бяла роба, което води бял кон или държи меч. И до днес..

публикувано на 12.05.24 в 05:30

Изрисуват електрически табла в Монтана

Електрическите табла в градската градина на Монтана придобиват нов вид. Върху тях вече няма да има листчета с всевъзможни оферти за работа и извършване на услуги, защото са се превърнали в картини. Нова визия им дава художничката Лилия Захаринова. "Непрекъснато се борехме с премахването на всевъзможни обяви по електрическите табла, както й да ги..

публикувано на 09.05.24 в 11:35
Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ Царица Йоанна - ИСУЛ

Отваря обновеният пансион на Детската онкохематология в ИСУЛ

Предстои отново да заработи ремонтираният пансион към Детската онкохематология в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ". Това съобщи в интервю за БНР клиничният психолог Ивайла Георгиева. "Всички сме особено щастливи, че нещата напредват и се развиват. Дом-пансионатът скоро ще отвори врати . Очакваме съвсем скоро той отново да посрещне..

публикувано на 09.05.24 в 10:31
Кристиян Куртев

15 годишният Кристиян Куртев е гост в рубриката "Америка - илюзии и реалности"

В този епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности” гост е 15 годишният Кристиян Куртев. Едно от онези умни и талантливи деца, които от 90-те години насам успешно изпреварват американските със знанията и възпитанието си и се превръщат не в богатство на своята родина , а в интелектуалното богатство на Америка! "Баба и дядо - те ми..

публикувано на 08.05.24 в 10:18